Hlavní navigace

Hackathon Prague Hacks 2016 vyhrála aplikace Real Reality

3. 10. 2016

Sdílet

O víkendu proběhl druhý ročník hackathonu nazvaného Prague Hacks 2016, který organizuje Fond Otakara Motejla společně s reSITE, StartupYardem a Node5. Jde o to vzít volně dostupná otevřená data a na jejich základě během necelých tří dnů udělat aplikaci, která by teoreticky mohla zlepšit život ve městě a poskytnout obyvatelům nové elektronické služby.

Hlavním zdrojem informací byla databáze přímo na webu hlavního města. Ta obsahuje datové sady i například z Dopravního podniku, Technické správy komunikací, magistrátu či zoologické zahrady. Jsou zde i údaje několika pražských městských částí. K dispozici je několik formátů. Zapojit každopádně bylo možné i další zdroje dat.

Na akci v pátek dorazilo několik desítek lidí, představeno nakonec bylo 15 myšlenek na projekty. Jejich současná podoba je k dispozici na dashboardu v podobě aplikací-widgetů. Je možné si na nich zjistit, jaké datové sady používají, kdo za nimi stojí a lze se také dostat přímo na případné domovské stránky.

Vítěznou aplikací hackathonu je Real Reality vytvořená Ivo Šmídem, Michalem Bernhardem a Lukášem Markem. Ta o jednotlivých oblastech v Praze umí zobrazit údaje jako hluk, kvalitu vzduchu, čas veřejné i automobilové dopravy či třeba ceny Liftaga.

Pak jsou zde třeba nápady jako Šelmostroj. Ten využívá data ze ZOO a na základě vaší osobnosti vám řekne, jaké zvíře je vám podobné. Nabídne o něm i základní informace, ale především umožní zvíře na dálku adoptovat.

Aplikace Kam na piknik čerpá z více zdrojů informací a nad OpenStreetMap pak zobrazuje informace o tom, kde je možné na veřejnosti pít alkohol, kde jsou místa k sezení, odpadkové koše, klidná místa, možnosti založení ohýnku a podobně. Z podobného ranku je Can I drink here?, funkce je jasná. Nejlepší místa k životu pak zobrazuje Best2Live.

V rámci Prague Hacks se pracovalo také aplikace zjednodušující orientaci v úřadech či monitorující další prvky městské správy – jsou zde edesky.cz, docházka zastupitelů, vize Prahy. Na umění jsou zaměřené projekty Wall Art Prague a FreeArt, v rámci kterých je možné najít lokality například se street artem, legálními zónami či sochami.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).