Hlavní navigace

Hygienici ještě nezačali pro chytrou karanténu využívat data operátorů či bank

8. 4. 2020

Sdílet

Data proti COVID

Zavádění technologické části tzv. chytré karantény, která má sloužit k dohledávání potenciálně nakažených lidí, vázne. Hygienici zatím nezačali tzv. vzpomínkové mapy s daty od operátorů či bank využívat. Podle tvůrců řešení ze sdružení COVID19CZ se hygienici raději snaží držet starých postupů a přechodu na nové technologie se brání, napsal server iDNES.cz

Technologie je přitom připravená už několik týdnů. Podle jednoho z tvůrců projektu ale hygienici zatím neprovedli na základě dat od mobilních operátorů žádný hovor. „Operátoři se nás ptají, jestli není někde chyba, že je nikdo o nic nežádá,“ řekl serveru Ondřej Tomas.

Jak má tzv. chytrá karanténa fungovat? Přečtěte si rozhovor s Patrickem Zandlem z COVID19CZ

Chytrá karanténa se zatím testuje na jižní Moravě. Podle tamních hygieniků má být vzpomínková mapa zprovozněna až v tomto týdnu. Nejde ale o klíčovou komponentu, dodávají. 

„Bojujeme s technikou, s nahrávacími soupravami, jako jsou mikrofony a sluchátka, které ne všechny fungují. Informovali jsme vývojový tým, že nastal problém. Jde ale o malé zdržení. Rozhodně to není o tom, že bychom to sabotovali,“ řekl iDNESu šéf jihomoravské hygieny David Křivánek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 4. 2020 18:32

    befree1

    Včera představil šéf německého Robert Koch Institut, který radí vládě s epidemiologickými opatřeními aplikaci pro chytré hodinky a fitness náramky, která má na bázi dobrovolnosti posílat anonymní data o místě, kde se člověk nalézá a některých symptomech, které mohou signalisovat, že by tyto osoby byly nakažené- například poruchy spánku, váhu, věk, pohlaví, srdeční frekvenci https://www.zeit.de/digital/internet/2020-04/robert-koch-institut-app-coronavirus-forschung-daten . Předlohou je studie, která v USA na základě 50 000 údajů z fitbit náramků úspěšně předpovídala chřipkovou vlnu.

    8. 4. 2020, 18:35 editováno autorem komentáře

  • 8. 4. 2020 16:50

    Val

    Za mě: to, čemu se nyní říká "chytrá karanténa" je jen velmi malý nástroj (mapka na lepší vzpomenutí si). Hlavní je skutečně ten proces, kteří dělají hygienici. Který se celosvětově vyvíjel pár desítek let, je vyzkoušený, má logiku, které neodborníci z it (sám jsem z it) nerozumí.

    Proti mapce nic nemám, podobných řešení se doufám vytvoří ještě mnoho, například i za součinnosti s těmi, pro které to má být určeno, takže ti to pak začnou sami používat.

    Označovat mapku buzzwordem Chytrá karanténa časem snad přestaneme a bude se to používat pro něco mnohem mohutnějšího, určitě ne jen it nástroje, ale právě procesy hygienických stanic a všech dalších složek státu, které s tím mohou pomoci.

  • 10. 4. 2020 22:38

    bez přezdívky

    Tu "mapku" dělali vývojáři spolu s hygieniky.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).