Hlavní navigace

Liberecká univerzita vyvíjí unikátní rameno pro 3D tisk ve stavebnictví

Sdílet

Karel Wolf 13. 5. 2020

Tým vědců z Technické univerzity v Liberci pracuje na vývoji unikátního ramene pro 3D tisk ve stavebnictví.

Otočné rameno má tisknout přímo na staveništi, a to až do vzdálenosti 5,6 metru a výšky 3,2 metru. Samotné zařízení by mělo být relativně skladné, přitom ale umožňovat tisk i rozsáhlých (svislých i vodorovných) nebo vícepodlažních budov. Zařízení, které bylo pro začátek sestrojeno ve formě modelu 1:4, nyní čeká série testů v Kloknerově ústavu a univerzita usiluje o získání patentové ochrany na jeho technologii.

„Navrhujeme mobilní robotické zařízení, které se přemisťuje po staveništi a postupně zvládne tisknout jak svislé, tak vodorovné konstrukce,“ komentuje Jiří Suchomel z Fakulty umění a architektury TUL. To je zatím poměrně unikátní, neboť dnes ve světě užívané průmyslové 3D tiskárny tisk stropů a střešních konstrukcí většinou nedělají.

Na projektu pracují společně vědecké týmy z fakulty umění a architektury, fakulty textilní, fakulty strojní a fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. Mimo univerzitu se na něm podílí také Ústav teorie informace a automatizace AV ČR a Kloknerův ústav ČVUT v Praze.

V Kloknerově ústavu budou vedle testování zařízení (trysky, průběh tisku a mechanických vlastností tisků) řešit i optimalizaci použitého tiskového materiálu. „Kolegové se tam budou zabývat mimo jiné vývojem cementové směsi a vhodných konstrukcí pro tisk. Materiál je alfou a omegou tohoto tisku. Musí totiž tuhnout dostatečně rychle, aby se vrstvy nebortily, ale zároveň, aby se spojovaly,“ komentuje za tým fakulty mechatroniky Leoš Beran.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 5. 2020 17:13

    Martin P.

    Bohužel zastánci takových technologií stavby případně různý modulárních domů a domků mnohdy prezentují , že tím zásadně zlevní TCO na pořízení vlastního bydlení pro kupce. Nic ale nenaskenuje na tomu že by ty domy měli být levnější než o setinu či tisícinu nebo menší poměrnou částku hrubé stavby.

    Osobně v tom vidím spíš architektonickou výhodu , možnost na tvary které jinak by byly zbytečně pracné a komplikované. Rozhoně ne ceně, né ekologie.