Hlavní navigace

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo nasazování technologií od Huawei a ZTE

Sdílet

Jan Sedlák 8. 2. 2019

Ministerstvo zdravotnictví přistoupilo k varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nekompromisně a podle deníku Právo zakázalo nasazení technologií od čínských společností Huawei a ZTE.

„Ministerstvo zdravotnictví vydalo Opatření Manažera a Architekta kybernetické bezpečnosti MZČR č. 1, na základě kterého se nepovoluje používání hardwarových a komunikačních technologií a softwaru společností Huawei a ZTE v rámci informační infrastruktury ministerstva,“ uvedlo pro Právo ministerstvo.

Pod rezort zdravotnictví spadá dalších 70 organizací jako jsou nemocnice či lázně. Ty musí udělat bezpečnostní analýzy a následně ministerstvo informovat. Samo ministerstvo zdravotnictví od Huawei a ZTE nic nepoužívá.

Číňané budou mít složitou situaci také na ministerstvu spravedlnosti. „V tuto chvíli již víme, že kritická infrastruktura resortu nebude nyní ani v budoucnu obsazena infrastrukturními prvky od společnosti Huawei. V ostatních případech není analýza dokončena a bude přijato více opatření,“ cituje Právo úřad.

V současné době se provádí analýza rizik také na dalších ministerstvech. Za zmínku stojí, že Huawei před pár dny vyhrálo tendr na dodávky switchů pro vnitro, respektive policii.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 2. 2019 12:34

  Bleble

  To já přece netvrdím. Nejsem žádný milovník východu.

  Jde spíše o to, že to riziko bude na obou stranách stejné a je silně nefér bez důkazů znevýhodňovat jakoukoliv stranu. A celou tuhle šaškárnu odstartoval Trump díky jeho paranoidnímu šílenému stavu mysli. Všude postavíme zdi a zakážeme vše protizápadní, to mi připomíná právě to východní chování, ale na západ asi dorazilo o trochu později.

 • 9. 2. 2019 10:43

  bez přezdívky

  Ja mel zato, ze Lupa zavedla registrace do diskusi, aby se tady takove amaterske konspirace neobjevovaly.

  Standard siti 5G vyvinulo konsorcium telekomunikacnich firem jako Intel Qualcomm, Ericsson, Cisco, Samsung, atd. Z nich vetsina je, svete div se, americkych. Vyvoje se ucastnily take Huawei a ZTE a jelikoz ma kazdy ucastnik pravo na pristup k vyvinutym technologiim, ziskali je i tyto dve cinske firmy.
  Prvni spustene 5G site pritom byly v USA a v Jizni Koreji, vloni, zacatkem roku.

  Cinani maji jedinou zasadni vyhodu - jsou nejlevnejsi. to je vse. Dokonce je mozne, ze k tomu aby byi nejlevnejsi maji nejaky zasadni duvod.

 • 8. 2. 2019 10:21

  Bleble

  Už mě tahle obchodní válka opravdu štve, kvůli tomu, že Amíkům ujel vlak ve vývoji, se akorát pozdrží rozvoj infrastruktury sítí a tím i všeho navazujícího.

  Až zveřejní postup zpřístupnění backdooru Huawei a dokážou že produkty ostatních výrobců backdoor nemají, pak bude zákaz relevantní, nyní je to opravdu jen šaráda.

  Zajímalo by mě, jakým způsobem západ lobuje(spíše vyhrožuje nebo uplácí), aby se tohle dělo...