Hlavní navigace

Firma Huawei vyhrála zakázku na dodávku switchů pro ministerstvo vnitra a policii

5. 2. 2019
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Dodávka čínských technologií pro menší projekt nemá být podle vnitra riziková, má jít o komponenty interní sítě.

Kolem čínské společnosti Huawei se od předvánočního varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vedou velké debaty a může se zdát, že firma na nový přístup státu doplatí. 

Generální finanční ředitelství už Huawei vyřadilo z více než půlmiliardového tendru a zakázku přehodnocuje například také Státní tiskárna cenin. Čínský podnik se ale dál snaží v Česku dělat byznys a aktuálně se mu podařilo vyhrát zakázku pro ministerstvo vnitra, respektive Policejní prezidium ČR.

Vnitro vypsalo veřejnou zakázku na modernizaci síťových prvků o celkové předpokládané hodnotě 15,9 milionu korun bez DPH (19,2 milionu s DPH). Zakázka je rozdělená na čtyři části: routery, technologie WDM, spine switche a SAN switche. Právě třetí část © s předpokládanou cenou 2,3 milionu korun bez DPH (2,7 milionu s DPH) se podařilo vyhrát Huatechu a Huawei. O víkendu o tom jako první informoval Ekonomický deník.

Podle informací Lupy firmy nabídly nejnižší cenu, konkrétně 2,1 milionu korun. Hlavním kritériem veřejné zakázky přitom byla cena. „Jako nejvhodnější bude vyhodnocena nabídka s nejnižší celkovou nabídkovou cenou v Kč bez DPH,“ uvádí zadávací dokumentace.

Další dvě nabídky byly výrazně nad cenou, kterou nabídli Číňané. Firma Simac Technik nabízí Cisco a přišla s cenou 3,4 milionu bez DPH. Datera se soustředí rovněž na západní výrobce a nabídla 4,6 milionu korun. Firma Huawei se ale zároveň ucházela i o další tři části zakázky, kde neuspěla.

K Lenovu a HPE

Huatech a Huawei konkrétně mají na základě vyhrané zakázky dodat čtyři ethernetové L2/L3 switche, které se začlení do již fungující „core“ sítě. V ní se aktuálně využívají síťové prvky od Hewlett Packard Enterprise a další čínské společnosti, konkrétně od Lenova. Umístěny budou v budově Policejního prezidia na Strojnické v Praze a dále pak v Bubenči, kde sídlí Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra.

Huatech a Huawei už s Policejním prezidiem spolupracovaly v dřívější době, společnosti mu dodaly switche a další síťové komponenty. Obě firmy dodávají i na rezort ministerstva vnitra, a to například prostřednictvím státního IT podniku NAKIT.

Mezi vůbec největší zákazníky Huatech a Huawei z veřejného sektoru patří Česká televize, Lesy České republiky, SŽDC nebo ČD-Telematika (ze třetiny vlastněná státem). Huatech také dodává technologie do ČEZu a Ředitelství silnic a dálnic.

Vítězství Huawei potvrdila výběrová komise a Policejní prezidium na rozdíl od GFŘ tendr rušit nebude, i když tak na základě varování NÚKIBu z důvodu bezpečnosti může učinit. Huawei se ostatně proti rozhodnutí GFŘ ohradilo a chce se bránit právně. Oznámení dle svých slov „pokládá za projev diskriminace založený na nepodložených obviněních ze strany NÚKIB, která byla zveřejněna 17. 12. 2018. Budeme po Ministerstvu financí požadovat zrušení této veřejné zakázky a její úpravy v souladu se zákony České republiky. Pokud k tomu nedojde, Huawei zváží všechny své další možnosti.“

KL23 hlasovani

NÚKIB zároveň neříká, že je nutné technologie Huawei v kritické infrastruktuře přímo zakazovat, je ale potřeba provádět jejich analýzu. K tomu úřad zveřejnil svou metodiku. Analýzu potenciálních bezpečnostních rizik má podle tohoto materiálu provést 160 organizací spadajících do kritické infrastruktury země.

Samo vnitro podle oficiálního prohlášení využití síťových komponent od Huawei v rámci nového tendru jako riziko nevidí, protože se mají používat pro interní systém nepřipojený k internetu. Situaci ještě mohou zkomplikovat konkurenti Huatechu a Huawei v tendru, kteří se proti rozhodnutí mohou odvolat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).