Hlavní navigace

Na největší investici do AI startupu založeného ženou se podílí i Obluk a Pěchouček

27. 5. 2020

Sdílet

Daniela Braga, DefinedCrowd

Společnosti DefinedCrowd se podařilo získat vůbec největší investici, která kdy proběhla v rámci takzvané series B u AI startupu založeného ženou. Firmu ze Seattlu vede Daniela Braga, jež předtím v Microsoftu pracovala na zlepšování digitální asistentky Cortana. DefinedCrowd nově nabral 50,5 milionu dolarů (přes 1,2 miliardy korun) a opět v tom lze spatřit kapitál z Česka.

Investiční series B se totiž zúčastnil fond Evolution Equity Partners, v němž působí bývalý technický i výkonný šéf AVG Karel Obluk a rovněž spoluzakladatel Cognitive Security a nynější technický ředitel Avastu Michal Pěchouček. Operuje v něm i J. R. Smith, dřívější ředitel AVG.

Evolution Equity Partners jako vedoucí investor do DefinedCrowd vkládali peníze i v rámci series A v roce 2018, kdy „přiteklo“ 11,8 milionu dolarů. Celkově si startup zatím přišel na 63,6 milionu dolarů. Vedle Equity jsou mezi investory například Amazon Alexa Fund, Sony, MasterCard, Portugal Ventures a nově Semapa Next a Hermes GPE.

DefinedCrowd slouží jako rozsáhlý zdroj dat využívaných pro strojové zpracování jazyka (NLP), rozpoznávání hlasu a počítačové vidění (computer vision). Součástí databáze je přes půl milionu vzorků dat, do jejichž třídění, štítkování či namlouvání startup zahrnuje přes 290 tisíc placených dobrovolníků. Zákazníci pak k těmto datům (podporováno je přes 50 jazyků), které potřebují pro své aplikace, mohou přistupovat klasicky přes API nebo webové rozhraní.

Mezi zákazníky DefinedCrowd patří BMW, MasterCard nebo Yahoo! Japan. Firma chce díky investici nabrat nové lidi (do roku 2021 počítá s pětistovkou) nebo otevřít nový výzkum a vývoj.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 5. 2020 10:13

  BobTheBuilder

  Proč je v titulku, že jde o startup založený ženou?
  Jako že PROTO tam investovali?
  Nebo PŘESTO tam investovali?
  Sotva dnes musíte bojovat s předsudkem, že by něco bylo horšího, když v tom figuruje žena. Ale je naivní si myslet, že to proto bude lepší (stačí se podívat na naši politickou scénu).
  Investoři nejsou blbí a rozhodují se podle úvahy/dohadu, jestli investované peníze mají šanci něco přinést. Kdo za tím stojí investory zajímá, ale ne kvůli pohlaví, ale kvůli schopnostem dotyčné osoby.

  28. 5. 2020, 10:15 editováno autorem komentáře

 • 28. 5. 2020 12:43

  BobTheBuilder

  Přemýšlel jsem, co mě vlastně na tom titulku vadí. Zkuste si to vzít podobně, jako titulek, třeba: "Firma SpaceX, založená mužem, získala zakázku". Pěkná blbost, že jo, mělo by to být "Firma SpaceX, založená Elonem Muskem, získala...".
  Tak i tady by to mělo být "Na největší investici startupu založeného Danielou Braga..."
  Daniela Braga není tak známá, jako Elon Musk, ale taky to není v branži nováček odnikud.

 • 31. 5. 2020 16:33

  David Slížek

  Dobrý den, jde o přímou citaci z tiskové zprávy dotyčného startupu o této investici, firma to píše rovnou v jejím titulku.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).