Hlavní navigace

Nenechte se zpomalit, vyzývá herec Brousek v kampani ČTÚ o reklamaci připojení

20. 9. 2021

Sdílet

Rychlost internetu - připojení - ČTÚ - reklama Autor: ČTÚ

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) spustil informační kampaň, která má uživatelům vysvětlil, jak mohou reklamovat nekvalitní připojení k internetu. Její součástí je kromě webu se sloganem Plaťte jen za skutečnou rychlost také dvouminutové edukativní video, ve kterém herec Otakar Brousek mladší vysvětluje, jak při reklamaci postupovat.

Video a obdobný 30sekundový reklamní spot pro ČTÚ vyrobila agentura Frmol. Jak jsme už dříve psali, úřad za výrobu zaplatil 454 488 Kč (včetně DPH). Spoty se mají vysílat v České televizi a Českém rozhlasu.  

ČTÚ ve videu a souvisejících materiálech uživatele odkazuje na čerstvě spuštěný webový měřák NetTest, který nahradil dosud úřadem doporučovaný NetMetr. Nový nástroj pro měření rychlosti připojení nabízí mimo jiné tzv. certifikované měření, které má podle úřadu sloužit jako možný podklad k reklamaci.

Vzhledem k nastavení měřáku je hlavní výhodou certifikovaného testu určitá automatizace měření. Jak jsme psali, výsledek ovšem nemusí správně indikovat, že připojení nesplňuje požadavky, stanovené všeobecným oprávněním VO-S/1/08.2020–9, které úřad vydal na začátku roku.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 9. 2021 12:58

  P2MP

  Nevíte, zda lze na nějakém webu změřit kvalitu ČTÚ? Taky toho hodně slibovali a ve skutečnosti...

 • 20. 9. 2021 14:20

  Kuba Rulec

  Jako ISP často řešíme, že klient má levný wifirouter v rámci LAN, nezvládá x zařízení, nebo v paneláku zarušení sousedem. Vše klientům vysvětlujeme, řešíme.....jinak klient odejde ke konkurenci.
  Za mě jsou tohle vyhozené peníze.
  Spíše by měli energii věnovat na dokončení Analýzy rel.trhů, rozbit monopol.... největší problém CTU x let.

 • 20. 9. 2021 17:15

  SB

  Pane Rulec, nebuďte tak vztahovačný, test je určen pro zákazníky poskytovatelů, kteří nemají svatozář jako vy, nebo jim znatelně problikává...

  Připojení je službou jako jiné, pro měření kvality je třeba kvantifikace a testu, není na tom nic nepochopitelného či zbytečného.

  Ale když jste od fochu, tak dotaz: Budete upřednostňovat provoz z testovacích serverů ČTÚ?

 • 20. 9. 2021 18:44

  EriMobile

  Již jsme tento certifikovaný test rychlosti nasadili pro volné použití našimi , ale i jinými zákazníky a to v klientské sekci na eri.cz .

  Je to myslím ze strany ČTU dobrý počin.

  Věřím, že když byla schválena ta novela zákona o elektronickcýh komunikacích, která dovoluje ČTU mobilním operátorům - držitelům licence přidávat další povinosti i ve vztahu i k menším - v tomto případě virtuálním mobilním operátorům, tak regulaci velkoobchodního trhu to pomůže a dočkáme se ...

  Teď už jen maličkost, aby virtuální mobilní operátoři přežili do doby, než regulce na velkoobchodním mobilním trhu začne platit.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).