Hlavní navigace

Nový portál Mojedane.cz stál 192 milionů Kč, modernizaci provedly O2 IT Services a IBM

Sdílet

David Slížek 12. 2. 2021
Daňové přiznání - elektronické Autor: screenshot, Lupa.cz

Ministerstvo financí finišuje práce na novém daňovém portálu Mojedane.cz. Právě probíhá betatestování v pilotním provozu a jak už jsme informovali, online finanční úřad má v ostrém provozu odstartovat 28. února

Nepůjde nakonec o zcela novou aplikaci, ale o modernizovaný stávající daňový portál fungující na systému ADIS. Více než půlmiliardovou veřejnou zakázku na úplně nový portál ministerstvo v roce 2019 zrušilo poté, co z ní nejprve vyloučilo čínskou firmu Huawei.

Generální finanční ředitelství poté prohlásilo, že modernizaci portálu provede svépomocí. Podle odpovědí ministerstva financí na dotazy Lupy ale nakonec modernizaci provedly externí firmy.

Modernizovaný ADIS

„Po zrušení původní veřejné zakázky na nový samostatný daňový portál byla zvolena varianta modernizace stávajícího daňového portálu v rámci systému ADIS realizovaná jako součást vysoutěžené rámcové dohody se společnostmi O2 IT Services a IBM,“ napsal Lupě Tomáš Weiss z tiskového oddělení úřadu. 

„Celkové náklady na přípravu modernizovaného daňového portálu včetně potřebných úprav systému ADIS odpovídají zhruba 192 milionům Kč,“ dodává na otázku, kolik modernizace daňového portálu stála.

Není rizikové spustit nový daňový portál v době, kdy bude začínat špička podávání daňových přiznání? Podle ministerstva ne. „Předejít v maximální možné míře scénáři přetížení portálu má za úkol ověření jeho funkčnosti v reálném prostředí v rámci aktuálního pilotního provozu. Naším záměrem bylo spustit modernizovaný portál pro širokou veřejnost tak, aby lidé už letos stihli vyřídit své daňové povinnosti jednoduše a online. I z tohoto důvodu byla posunuta daň z nemovitých věcí a daň silniční o dva měsíce k 1. dubnu,“ říká Weiss.

„Riziko případné krátké nedostupnosti modernizovaného daňového portálu je ošetřeno tím, že stále zůstávají k dispozici stávající možnosti plnění daňových povinností elektronicky, tedy formuláře v aplikaci EPO nebo podání přes datovou schránku,“ dodává.

Pro elektronická podání u daně z příjmů je prodloužena lhůta o jeden měsíc, a to do 3. května. 

Připomeňme, že smlouvu s O2 IT Services Finanční správa podepsala na konci roku 2019. Týká se zajištění podpory a vývoje systému ADIS. Ve stejném roce stát podepsal s IBM dohodu o tom, že firma v roce 2023 převede práva k ADISu na stát. ADIS je třicet let starý systém, který se stal ukázkovým příkladem tzv. vendor lock-in

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.