Hlavní navigace

Registrační systém CZ.NIC obsahoval chybu

20. 8. 2002
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pokud jste v průběhu uplynulých dnů zabrousili do domény nextrend.cz, mohli jste zde nalézt prezentaci stejnojmenné firmy. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby doménové jméno nebylo ve splatnosti registračního poplatku a tudíž teoreticky nefunkční. Registrační systém CZ.NIC však umožňoval toto pravidlo obejít.

Nová pravidla registrace doménových jmen v národní doméně .cz byla schválena valnou hromadou sdružení CZ.NIC v druhé polovině uplynulého roku a vstoupila v platnost 1.3.2002. Oproti původní verzi s sebou přinesla několik opatření namířených vůči spekulacím s doménovými jmény. Vyjma tzv. „speciální žádosti“ to byla skutečnost, že žadatel o registraci domény musí nyní nejprve uhradit registrační poplatek a teprve následně je provedena registrace doménového jména do databáze, vystavení daňového dokladu, technická kontrola jmenných serverů a delegace domény (zóna .cz). Bez zaplacení zkrátka doménové jméno není funkční, jako tomu bývalo do 1.3.2002.

Tento stav alespoň platil do minulého týdne, kdy přišel do redakce mail následujícího znění: „zkuste si ve vypisu CZ.NIC vyhledat domenu nextrend.cz. Zjistite, ze je ve splatnosti registracniho poplatku. Pak zkuste ve Vasem prohlizeci nacist www.nextrend.cz. Nacte se stranka nextrend.cz (viz. priloha)!! Neni prinejmensim zajimave, ze domena, ktera jeste neni zaplacena, uz funguje??“ Po tomto mailu následovalo ještě několik dalších, faktem nicméně zůstává, že ačkoli byla doména nextrend.cz s variabilním symbolem 2249401729 uvedena v databázi CZ.NIC jako nezaplacená, byla v ní umístěna internetová prezentace stejnojmenné společnosti.

715
Zdroj: Martin Kadlčík

První myšlenka, která člověka napadne, je, že se jedná ze strany CZ.NIC o „protekci“. Ovšem doménové jméno nezaregistroval žádný z jeho členů, ba dokonce ani významná firma. Registrátorem je Super Hosting, společnost patřící Zdeňku Cendrovi a registrace byla provedena 31.7.2002. Pod­statné ovšem není datum registrace, ale datum změny technického správce, ke které došlo 8.8.2002. S jeho změnou putovala doména nezávisle na stavu platby přímo do zóny .cz. Že se nejednalo o náhodu, demonstroval Zdeněk Cendra následně registrací doménového jména pipa-pro-pipni.cz, které se objevilo v zóně .cz během několika hodin (bez zaplacení, samozřejmě).

MM socky3

Když jsem se včera o doménu nextrend.cz zajímal na CZ.NIC, nebyl mi nikdo schopen poskytnout vysvětlení s tím, že ředitel CZ.NIC Jiří Dohnal je na dovolené a technický správce se k problému dosud nevyjádřil. Když jsem pak následně hovořil s Jiřím Orságem, bylo mi řečeno, že doménové jméno nextrend.cz se dostalo do zóny .cz minulý týden v rámci blíže nespecifikovaného testu, přičemž vzhledem k aktuálním událostem byly na programu dne jiné priority. Domén jako nextrend.cz mělo být údajně šest a Jiří Orság mi slíbil jejich seznam, který mi však nakonec neposlal. To ovšem dle mého názoru stejně nevysvětluje případ pipa-pro-pipni.cz.


20.8.2002 – Nezaplacená doménová jména již jsou opět nefunkční.

Považujete chybu v registračním systému CZ.NIC za závažnou?

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]