
Tuzemský mobilní operátor O2 se připojuje ke kritice státních institucí ohledně nedostatečné komunikace v zabezpečení mobilních sítí 5G. Podvýbor pro ICT a telekomunikace v poslanecké sněmovně před pár dny vydal usnesení, který ministerstvu průmyslu, ČTÚ nebo NÚKIBu říká, že musí komunikaci směrem operátorům či dodavatelům technologií výrazně otevřít. Rozebírali jsme to v našem článku.
Problematika se do značné míry točí kolem technologií čínské společnosti Huawei, kterou NÚKIB považuje za bezpečnostní hrozbu a vydal před ní varování. O2 ale pro Lupu uvádí, že by místo obecného varování měly přijít spíše konkrétní podněty.
„Veškeré technologie, které O2 používá, procházejí před nasazením do reálného provozu dlouhodobým testováním z pohledu funkčnosti, výkonnosti i bezpečnosti. Bezpečnost našich sítí, stejně jako respektování zákonů, je v našem zájmu, a kdybychom u některého z dodavatelů přišli na problém, budeme ho okamžitě řešit. To se ale zatím nestalo,“ uvádí O2 pro Lupu v reakci na usnesení sněmovny.
„Pokud by některý z úřadů měl přesto pochybnosti, musí místo obecného varování vydat konkrétní podnět. Doposud jsme se setkávali spíše s těžko čitelnou a nesrozumitelnou komunikací založenou na všeobecných postojích bez reálné možnosti je prověřit. Proto vítáme iniciativu podvýboru ICT, který operátory a dodavatele podpořil v nutnosti zapojení do odborné komunikace a aktivit státní správy v oblasti zajištění bezpečnosti sítí,“ dodává operátor.
O2 také dodává „stát musí podpořit operátory“ v argumentaci kolem zdravotních hledisek 5G sítí, kolem kterých se šíří řada falešných zpráv. Ministerstva už mýty začala vyvracet.