Hlavní navigace

SkrzNaSkrz: www.ZIVE.cz

11. 5. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Jednou z nemnoha oblastí, která má na Internetu obsáhlé zpravodajství, je samotné odvětví informačních technologií. Najdete zde internetové stránky úzce specializované i weby se skutečně úctyhodným záběrem. Mezi takové patří i server Živě nakladatelství Computer Press, který před nedávnem změnil design. Hodnotí Petr Souček a Martin Kopta.

394

Petr Souček


RYSTON Electronics
petr@ryston.cz

Martin Kopta


martin.kopta@gar­con.cz
PŘÍSTUPNOST A RYCHLOST
Na modemové lince 44 kb/s se stránka načítá 53 sekund, to je trochu více, než je příjemné. V IE4 a M0.9 se první nadpis zobrazí po 25 s, v N4.77 až nakonec. Mám asi nějaké zvláštní štěstí, ale musel jsem ve středu po desaté večer čtvrt hodiny čekat, než z titulní strany zmizí chybová hláška HTTP 500–13. Jinak je přístup na stránku asi rychlý, ale dlouho čekám na její vykreslení — veškerý obsah je v jedné tabulce.
POUŽITELNOST
Těžko říct, pro koho lze vlastně Živě doporučit. Začátečníkům hrozí úplné zmatení, pro pokročilejší může být čtení Živě docela zábava. Přínosem je kalendář a možnost vyhledat si články z určitého dne. Diskuse byly propracovány ve starém systému mnohem lépe a řada funkcí (zatím?) nefunguje. U dlouhých diskusí chybí možnost zobrazit jen nové příspěvky od poslední návštěvy. Řazení výsledků hledání podle data a ne podle relevance není vždy žádoucí. Co mi ale vadí nejvíc, je to, že na titulní straně nejsou uvedeni autoři článků, dříve jsem se podle nich vždy orientoval, co číst a co ne. Z hlediska usability je Živě rozpačité. Na první pohled si toho nevšimnete, ale kaskádové styly jsou psány tak, že neumožňují zvětšovat písmo, což mi vadí; ke čtení článků se dostávám až večer po práci, když jsem unavený. Také bych uvítal, kdyby se na obsah vrátila jména autorů článků. V downloadech mi chybí třídění podle použití aplikace. Líbilo by se mi živé záhlaví; přece nemůžu mít všechny stránky uložené jako Živě.cz o počítačích a Internetu.
GRAFIKA A DESIGN
Na první pohled mi přijde design dost chaotický, různé obrázky a bannery se dost tlučou. Grafika je optimalizovaná jen pro některé prohlížeče a k jiným je zcela nepřátelská. Naprosto nesmyslné se mi zdá použití rozličných fontů, které i v IE vycházejí dost divně. Legračně vypadá stránka o víkendu, kdy je uprostřed stránky pod dvěma články obrovský bílý obdélník. Nevím, proč je třeba „vytrženo z kontextu“ úplně jiným velkým fontem a jsou tam zkomolená jména. Živě je od posledního redesignu přítulnější, ale čeho je moc, toho je přiliš. Barevná kombinace v diskusích je jak z cukrárny a šedé písmo příspěvků trestá moje unavené oči. Mám silný pocit, že umírněná grafika ikonek v navigaci se bije s umíněnými buttony a pečetí nově zavedené kanalizace. Barvu odkazů bych asi sladil s logem nebo pozadím návěstí menu. Záhlaví kanálu Počítače a Internet přesně vyhovuje poučce o tom, že základní červená se za žádných okolností nesmí ocitnout vedle základní zelené. Pokud se týče písma, vítám příklon k Verdaně (písmo vyvinuté pro monitor), ale lépe by se četla při 130% řádkovém prokladu. Jinak se mi všechny ty drobné vychytávky a serepetičky moc líbí, Živě je teď přehlednější.
OBSAH
Na Živě se dívám denně, ale jen tu a tam se na nějaký článek podívám blíže, hlavně ale proto, že mnohem lepším zdrojem informací než články jsou diskuse pod články. Zdá se mi, že se Živě snaží o dost široký záběr, zůstává ale obvykle velmi na povrchu. Obsah, pokud jsem si všiml, závažnou změnou neprošel. Ale těžko posoudit, nejsem kmenovým čtenářem. Líbí se mi kalendář, slovník, a nejvíc si mě dostal hlídací pes.
ORIGINALITA
Nic moc originálního jsem nenašel, snad jen originálně agresivní umístění druhého reklamního banneru, který úplně rozrušuje orientaci na stránce. Jelikož jsem ještě nikdy neviděl GUI MS Windows XP, tak mi design přijde hodně originální. Oceňuji odvahu designera využít CSS ke změně vzhledu formulářových prvků. Vítám různé rozptylovače pozornosti, jako jsou teploměry, ikonka u topstory. Příjemné jsou také některé nové funkce.
POZNÁMKA NA ZÁVĚR
Osobně mi vadí nekompatibilita s Netscape 4.77, a pak mě také zaráží to, že je nové Živě stále nedodělané a dost věcí vůbec nefunguje – i ty, které dříve fungovaly. Na to, jakou má Živě tradici a zázemí, je to tragédie. Ovšem bohužel tak tomu je u většiny projektů Computer Pressu, viz truchlivý osud dobrého nápadu serge.cz. Možná se to z předchozích řádků nezdá, ale nový vzhled Živě mě opravdu nadchnul. V minulých dnech jsem se opakovaně přistihl, že Živě čtu skoro denně a při jedné návštěvě si otevřu více článků (protože neznám autora, často je pak po pár řádcích zavřu).
CELKOVÉ HODNOCENÍ
4/10 8/10

Líbí se vám www.ZIVE.cz?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).