Hlavní navigace

Operátoři se chystají na revoluci, nabídnou vývojářům přístup ke svým sítím, datům a uživatelům

1. 3. 2023

Sdílet

5G vysílač O2 a CETINu Autor: Jan Sedlák

Mobilní operátoři ze všech koutů světa se chtějí pustit do nového typu byznysu, který by měl vést k dalším možnostem monetizace jejich sítí. Prostřednictvím organizace GSMA, která operátory sdružuje, spustili iniciativu GSMA Open Gateway. V rámci ní nad mobilními sítěmi vybudují aplikační rozhraní (API), která budou k dispozici vývojářům pro tvorbu jejich aplikací a služeb.

Vývojáři by měli být schopní se přes API napojovat na data a služby, které operátoři mají nad sítěmi postaveny, a vše integrovat do svých projektů. API budou standardizována s vyřešeným roamingem.

Do projektu se prozatím zapojilo jednadvacet operátorů, kteří podepsali memorandum o spolupráci. Mezi signatáři jsou Deutsche Telekom vlastnící český T-Mobile a skupina Vodafone rovněž působící na našem trhu. Mezi dalšími hráči jsou AT&T, China Mobile, Orange, Swisscom, Telefónica, Telenor, Verizon a další velká jména.

Akce byla ohlášena na konferenci Mobile World Congress 2023 (MWC) v Barceloně. Operátoři zde začali ukazovat svá první API. Přes ně například bude možné přistupovat k datům o billingu, lokalitám zařízení nebo autentifikaci.

Jednotlivá API budou publikována v rámci projektu CAMARA spadajícího pod The Linux Foundation. Aktuálně je k dispozici dvanáct API včetně ověřování čísla, SIM Swapu nebo identifikace zařízení.

Operátoři deklarují, že budou pracovat na harmonizaci API a jejich standardizaci a interoperabilitě. Chtějí se tak vyhnout tomu, že Open Gateway neskončí jako dřívější podobné akce OpenAPI Exchange a Wholesale Applications Community. Ty se nepodařilo prosadit, protože si operátoři většinou hráli na vlastním písečku.

“Jsme na začátku. Nelze říci, že je obor stoprocentně technologicky a procesně připravený. My konkrétně máme prozatím k dispozici čtyři API, do budoucna jich ale budou desítky,” řekl Lupě výkonný ředitel Deutsche Telekomu Timotheus Höttges. “Potřebujeme najít nové obchodní modely, jak vydělávat na mobilních sítích.”

Obchodní modely přístupu k API operátorů se ještě budou nastavovat. Podle debat z MWC převládá myšlenka, že by základní omezený přístup měl být pro vývojáře zdarma a plnohodnotný přístup za peníze. Částky prozatím nebyly specifikovány.

Během následujícího roku bude spuštěny testovací verze pro early adoptery. Do ekosystému se připojí také velcí IT hráči. Microsoft a Amazon Web Services například budou Open Gateway podporovat a propagovat skrze své kanály a vývojáře.

Připojí se také dodavatelé technologií jako Ericsson, Huawei a Nokia. „Operátoři řeší velké investice do 5G sítí, které potřebují lépe monetizovat. Open Gateway je vedle privátního 5G a podobně další možností, jak toho docílit,“ popsal v Barceloně Li Peng, prezident operátorské sekce Huawei.

O Open Gateway se během svého proslovu v Barceloně opřel také eurokomisař Thierry Breton. Řekl, že Evropa díky definování GSM stála u zrodu mobilních sítí a jejich standardizaci a že Open Gateway může být dalším důležitým krokem, jak tyto sítě posunout.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 3. 2023 20:22

    jinejmuf

    Fascinuje mě, odkud se bere to neustálé nadužívání anglicismu "monetizovat".

    Jestli to nebude tím, že "zkouší monetizovat api" zní prostě líp, než "zkouší zpeněžit přístup k datům uživatelů".

  • 3. 3. 2023 7:13

    Ondřej Holub

    Mohl by někdo přiblížit, k čemu je to dobré pro zákazníka? To třeba v obchodě s potravinami budou vědět, že když tam přišel někdo s mobilem, tak volal někomu jinému, má nějaký tarif, jednou zaplatil pozdě, ale nejezdí do Polska, takže mu nebudeme dávat slevu, protože si to v tom Polsku nekoupí?

    Nebo je to pokus o návrat ke speciálním aplikacím v mobilu, tedy do doby, kdy operátoři neposkytovali skutečný přístup k internetu a zákazníci tudíž platili operátorům víc peněz?

  • 3. 3. 2023 11:23

    Uncaught ReferenceError:

    o tom to právě vůbec není. Možnosti, které to má nabídnout by mohly být zajímavé pro všechny tři strany:
    - operátor - další služby k zpeněžení
    - zákazník - data se nedostanou k třetí straně a zůstanou u operátora
    - třetí strana - schopnost integrovat služby bez nutnosti sdělení osobních údajů od zákazníka)

    Těch služeb a možností je celá řada, za mě bych vyzdvihl:
    - možnost se přihlašovat/au­torizovat bez nutnosti sdělovat jakékoliv hesla, osobní údaje, síť operátora potvrdí naší identitu mobilní aplikaci (a přes QR kód jakékoliv čtečce), aneb takové mobilní oauth2.0
    - autorizace zařízení (tj. potvrzení, že se jedná o známý přístroj), velice užitečné k ověřování flotily mobilů pro přístup k firemním datům jako obrana proti klonování zařízení, ulehčí to možnosti BYOD
    - možnost plateb přes vyúčtování operátora (dnes funguje obskurními api jednotlivých operátorů), je to konkurence apple|google pay, platebním kartám
    - možnosti kolem SDN (software defined network) a propojení mobilního zařízení s sítí třetí strany bez nutnosti mít na samotném zařízení VPN, provoz půjde přes operátora (další vrstva ochrany pro přístupu do interních sítí firem)

    Pak tam bude řada možností kolem poskytování informací o síle signálu, připojení k internetu, možnosti ovlivnit a prioritizovat datové toky (např. při aktivní voip/webcall je možné tenhle provoz upřednostnit před dalšími aplikacemi na pozadí) atd.

    Pokud jde o lokalizace, poskytne to možnost zjistit, kde zařízení zrovna je bez ohlednu na podporu telefonu, tj. otevře se přístup třetích stran k poskytování lokalizačních dat (nutný souhlas zákazníka). Není v plánu poskytovat historii polohy.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).