Hlavní navigace

Příští týden začíná 2. vlna EET. A úřady vydávají další upřesnění k dobírce

Sdílet

Jan Beránek 24. 2. 2017

Už jen pár dní zbývá do startu druhé vlny EET, která by měla do systému zapojit i tisíce e-shopů. Finanční správa dnes proto vydala další metodické upřesnění, jak ve vzorových situacích správně vyplňovat položky datové zprávy, aby splňovaly požadavky zákona o evidenci tržeb. "Informace jsou určeny především pro vývojáře a dodavatele pokladních zařízení a software, upřesnila finanční správa na webu etrzby.cz. Všiml si toho náš bratrský server Podnikatel.cz.

Upřesnění se dočkala i dobírka, respektive expedice zboží externím dopravcem. Tam totiž bude záležet na tom, jakou má obchod s dopravcem smlouvu. 

V případě nepřímého zastoupení (např. na základě komisionářské či jiné smlouvy obsahující smluvní vztah postavený na nepřímém zastoupení) musí být evidenční povinnost splněna nejpozději k okamžiku uskutečnění tržby mezi dopravcem (zastupujícím/komisionářem) a zákazníkem. Evidenční povinnost nelze plnit později (tedy např. až po návratu dopravce do provozovny). Dopravce (zastupující) musí zajistit splnění této povinnosti sám bez součinnosti poplatníka (zastoupeného).

přímého zastoupení (např. na základě mandátní či jiné smlouvy obsahující smluvní vztah postavený na přímém zastoupení) musí být evidenční povinnost splněna rovněž nejpozději k okamžiku uskutečnění tržby mezi dopravcem a zákazníkem. Poplatník (zastoupený) je ale povinen zajistit splnění evidenční povinnosti sám (v praxi lze zajistit ještě před samotnou expedicí zboží) nebo prostřednictvím dopravce (zastupujícího), jehož může vybavit potřebným zařízením a jemuž může svěřit svůj certifikát (tímto se však nezbavuje povinnosti zacházet s autentizačními údaji a certifikátem tak, aby nemohlo dojít k jejich zneužití).

V případě, kdy mezi poplatníkem a dopravcem není vztah, který by byl založen na bázi přímého či nepřímého zastoupení, dopravce nevystupuje v roli zastupujícího, nýbrž zastává roli tzv. „prostředníka“. V takovém případě je platba zákazníka ve prospěch poplatníka uskutečněna až v okamžiku převzetí této platby poplatníkem od poskytovatele této služby (dopravce). Ke stejnému okamžiku je tedy třeba sledovat naplnění formálních a materiálních náležitostí evidované tržby.

Kompletní znění s názornými nákresy lze nastudovat na stránkách etržby.cz.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 2. 2017 20:45

  nepivoda (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  ...a pak bude další a další upřesnění a bude to celý k ho*nu!!

 • 24. 2. 2017 21:27

  Ivan Nový (neregistrovaný) ---.ip.nej.cz

  Finanční správa s překvapením zjistí, kolik je zde slušných lidí. A to možná není k zahození, ale čekat, že se pak budou stydět, to od nich čekat nelze. Přece všeci kradú.

 • 27. 2. 2017 16:30

  krakonoš (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Takže každý, kdo bude chtít na samotě u lesa něco prodávat, nebo provozovat cokoli jiného, než stánek, bude muset být povinně online. Což ovšem není zadarmo, takže zavedením EET náklady, zejména malých podnikatelů stoupnou a dost podstatně, při cenách za cokoli jiného, než wifi, nebo ADSL. Z čehož logicky vyplývá, že obyvatelé malých obcí budou mít zas o něco těžší život, protože kdo není na hlavu padlý, ten to prostě zabalí a půjde na pracák na dávky. A okrádat stát se bude stejně; jsme v Česku a na malého českého koumáka nějaký Babiš nemá. Prostě to začne fungovat tak, že čiperný důchodce sebere večer po vsi papírky s objednávkami plus peníze, ráno sedne do auta, zajede do města, nakoupí pro celou vesnici, přirazí si pár procent, navíc jak ,,velkoodběratel" dostane slevu a odpoledne nakoupené zboží rozveze. Všichni budou spokojeni, jediný, kdo prodělá, bude stát. Sedlák prodá brambory spoluobčanům, za mnohem menší cenu, protože bez DPH, než supermarket. Všichni budou spokojeni, jen stát na to doplatí. Druhý si vychová doma prase, porazí ho a má maso na hodně dlouho a za levně. Stát neuvidí z DPH a dalších poplatků ani korunu. Řemeslník zruší živnost a najde si někde nějaký švindl na vrátnici, nebo půjde na pracák na dávky a živit se bude melouchařením. Stát bez problémů dokonale ojebe a nikdo s tím nic nenadělá. Ale tohle všechno už přece známe, takhle to fungovalo před r. 1989 a teď to bude, ale mnohem masivněji, fungovat zas.