Hlavní navigace

První hru napsanou kompletně robotem uvede na konci února pražské Švandovo divadlo

29. 1. 2021

Sdílet

Jacob Erftemeijer Autor: Švandovo divadlo

Pražské Švandovo divadlo uvede 26. února inscenaci AI: Když robot píše hru. Půjde o představení první hry kompletně napsané umělou inteligencí. Diváci mohou premiéru sledovat online. Scénář hry vznikal od května 2020 na půdě Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (MFF UK).

Všechny dialogy napsal chytrý software a postavě Robota vdechne život herec Jacob Erftemeijer. „Jako herce ztvárňujícího postavu Robota mě zajímalo, jestli je to od autora textu autobiografický počin, nebo vytvořil postavu, která s ním samotným nemusí mít příliš společného. Normálně totiž v textu hledám především ten nevyřčený podtext a motivaci,“ říká Erftemeijer.

V rolích lidí, kteří Robota obklopují, vystoupí Petr Buchta, Oskar Hes (alternovaný Markem Frňkou), Denisa Barešová, Andrea Buršová a Tomáš Petřík. „Z hlediska robota hra reflektuje témata jako je láska, smrt a další momenty, související úzce s životem člověka. Výsledek je překvapivý a občas i nečekaně vtipný. Pro herce je to každopádně výzva, protože text má svou vlastní, zvláštní logiku a někdy je nesnadný k zapamatování. A právě živí lidé mu musí dodat jiskru a pravdivost,“ vysvětluje režisér Daniel Hrbek.

S myšlenkou na robota coby „dramatika“ přišel první inovátor Tomáš Studeník ke stému výročí slova robot. To se poprvé objevilo v divadelní hře R.U.R. Karla Čapka. Hra AI: Když robot píše hru pak vznikla v rámci projektu THEaiTRE, jehož cílem bylo prozkoumat, zda umělá inteligence dokáže napsat použitelný divadelní text. Na projektu se vedle Švandova divadla podílel také Ústav formální a aplikované lingvistiky MFF UK, studenti DAMU nebo zástupci platformy prg.ai.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).