Hlavní navigace

Slovenský národní paywall Piano končí. Vydavatelstvím společné řešení nevyhovuje

14. 10. 2016

Sdílet

Postavit jednotný platební systém pro média. Tak aby čtenáři skrz něj získávali přístup k textům na slovenských zpravodajských webech. Koncept Piana po pěti letech končí. 

"Po piatich úspešných rokoch sme sa rozhodli uzavrieť národný paywall na Slovensku a dovoliť tak vydavateľom lepšie zamerať úsilie na vlastné platobné brány, ako i stratégie monetizácie,“ tvrdí pro slovenské Hospodárske noviny technický ředitel firmy Stuart Ashford

Piano využívaly weby Sme.sk, Pravda.sk, Pluska.sk, tyzden.sk, HNonline.sk a Trend.sk. Fungoval tak, že čtenáři podporovali své oblíbené tituly a stránka, na které došlo k platbě získala 40 procent a dalších třicet procent platby se rozdělilo mezi ostatní média podle času, který na něm čtenáři strávili. Zbytek zůstal Pianu.

Samotné Piano má už za sebou jednu klinickou smrt, když bylo rok po spuštění nutné ho znovu nakopnout. Postupně od něj odcházela jednotlivá média. „Najväčšou nevýhodou spoločného platobného riešenia je, že ho vydavatelia nemôžu mať pod plnou kontrolou,“ vysvetľuje ve slovenských HN Peter Mačinga z vydavatelství Petit Press, které stojí za deníkem SME. Deník byl přitom nejsilnějším titulem, který dosud Piano využíval. Podle Mačingy by měl národní paywall smysl jen v případě, že by v něm byli zapojeni všichni hráči na scéně, kteří by navíc zpoplatňovali obsah podobným způsobem. 

Kromě Slovenska se Piano rozkročilo i do zahraničí. Před dvěma lety získalo první zakázku ze Spojených států v podobě serveru Newsweeku

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 10. 2016 17:43

    lahvon

    Protože zákazník nechce registrace a předplatné do jednotek nebo desítek nezávislých systémů. Já třeba raději oželím pokračování článku na ihned.cz, než abych řešil nějaké platby tam. Už vůbec si nepředplatím placený článek na digizone, protože tam tomu většinou ani neodpovídá kvalita. Atd.

    Kdybych si měl možnost zaplatit třeba za 3 stovky měsíční fee a měl přístup na všechny weby .. a tam byla nějaká logika přeúčtování, aby poplatky šly podle výkonu, tak by mi to smysl dávalo.

    Stejně, jako si nebudu platit 3 kabelovky, jen proto, že na něco má práva O2, na něco jiného ČT a na něco dalšího Digi TV. Nebo kdokoli jiný.

    Stejně jako si nebudu platit Voyo, Netflix a k tomu dašíí 3 jiné platformy. I když každá nabídne něco jiného.

    Leda, že by ty poplatky byly úplně pod mou rozlišovací schopnost a mě tak bylo jedno, že někde platím něco, co reálně ani nekonzumuji.

  • 16. 10. 2016 0:27

    fd (neregistrovaný)

    Ve skutecnosti by ty 3 stovky mesicne chtel kazdy jeden, a i to je jim malo. Pricemz dodany produkt je vice nez tragicky.

  • 14. 10. 2016 16:21

    werfdfgdf (neregistrovaný)

    tak uprimne receno netusim proc bych mel jako vydavatel akceptovat jen zlomek castky z platby uzivatele, ktery se tak rozhodne na mem clanku

    myslim, ze je dobre ze podobne sluzby konci

  • 15. 10. 2016 21:24

    r (neregistrovaný)

    Za propagandu platí jen blázni.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).