Hlavní navigace

Stát už nepočítá s tím, že by peníze z aukce 5G kmitočtů získal v letošním roce

23. 3. 2020

Sdílet

Mobilní síť - 5G - BTS - anténa Autor: Depositphotos

AKTUALIZACE (24. 3. 8:00) – doplnili jsme vyjádření ČTÚ 

Ministerstvo financí už letos nepočítá s plánovaným sedmimiliardovým příjmem z chystané aukce 5G kmitočtů. Vyplývá to z návrhu novelizace zákona o státním rozpočtu pro rok 2020, který dnes představila vláda. Podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) se ale na harmonogramu přípravy aukce nic nemění. 

„Budu muset odečíst 7 miliard za prodej [kmitočtů pro] čtvrtého operátora, protože se ministerstvu průmyslu a obchodu nepodaří realizovat tento prodej v letošním roce,“ oznámila ministryně financí Alena Schillerová na tiskové konferenci po zasedání vlády.

V důvodové zprávě k návrhu zákona pak stojí:

U kapitoly ČTÚ je navrženo snížení plánovaných příjmů z poskytování služeb a výrobků o částku 7 mld. Kč. Tyto příjmy měly být realizovány především z výnosů aukce na udělení práv k využívání rádiových kmitočtů pro zajištění sítě elektronických komunikací v kmitočtových pásmech 700 MHz a 3400–3600 MHz. Vzhledem k přijímaným opatřením v souvislosti s šířením onemocnění COVID-19 je realizace tohoto výnosu v původně předpokládaném termínu ohrožena.

Veřejné výstupy jsou bohužel nejasné. Zatímco důvodová zpráva mluví jen o ohrožené „realizaci výnosu“, zpráva na webu ministerstva financí nepočítá s „realizací aukce“:

Vzhledem k tomu, že v souvislosti s aktuální situací nelze v předpokládaném termínu počítat s plánovanou realizací aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G, snižují se plánované příjmy rozpočtu o 7 mld. Kč.

Z textu tak v pondělí večer nebylo jasné, zda oznámení znamená posunutí harmonogramu celé aukce jako takové, nebo jen to, že stát sice nadále počítá s tím, že aukce proběhne letos podle plánu, ale nepočítá s tím, že operátoři stihnou v letošním roce za vydražené kmitočty zaplatit. 

AKTUALIZACE (24. 3. 8:00) – Český telekomunikační úřad (ČTÚ) na dotaz Lupy uvedl, že se na harmonogramu aukce nic nemění. „Úřad je přesvědčen, že rozpočtový výnos v tomto roce stále není vyloučen. Nicméně vstřícný krok ze strany Ministerstva financí, který je veden současnou poměrně složitou situací způsobenou koronavirem, bezpochyby vychází z předpokladu možných komplikací. Na harmonogramu prací Úřadu vedoucích k vyhlášení aukce se tímto nic nemění,“ říká předsedkyně Rady ČTÚ Hana Továrková

Na to, že se plánovaný příjem nemusí stihnout, pokud se budou podmínky aukce měnit, upozorňoval bývalý předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák. Ten ve funkci skončil poté, co ministerstvo průmyslu a obchodu na změnu podmínek tlačilo

Dnes ale stát případný odklad příjmů do státního rozpočtu zdůvodňuje opatřeními přijatými v souvislosti s epidemií COVID-19.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).