Hlavní navigace

T-Mobile v ČR otestoval mobilní antény ze skla, připevňují se na okna

15. 12. 2020

Sdílet

T-Mobile a skleněné antény Autor: T-Mobile

Tuzemský T-Mobile začal testovat skleněné mobilní antény, které lze přidělat na okna a zvýšit tak pokrytí signálem bez toho, aniž by se nákladně musela řešit výstavba klasických základnových stanic. Tato technologie může pomoci také v zahušťování nebo v místech, kde lze BTS stavět omezeně například kvůli památkářům.

T-Mobile dokončil testy se společností AGC Glass Europe dodávající antény WaveAttoch, jenž se připevňují na okna nebo fasády domů. Dodávány jsou s termoizolačním okenním sklem WaveThru, který má dle údajů výrobce deseti až stonásobně snížit útlum mobilního signálu, a to v závislosti na frekvenčním pásmu.

“Přizpůsobili jsme naše řešení potřebám T-Mobile. Například jsme přidali frekvence 1,8 a 2,1 GHz ke stávajícím Sub-6 pásmům (2,6–6 GHz). Získané poznatky jsou velmi významné pro náš rozvoj v Evropě,” uvádí T-Mobile. Operátor například zvažuje nasazení v rámci 5G.

“Samotný test, který proběhl ve třetím čtvrtletí letošního roku, zahrnoval umístění skleněných antén WaveAttoch zhruba ve výšce 10 metrů na okna centrály T-Mobile na pražských Roztylech. Zároveň byla vyměněna stávající okenní skla za skla WaveThru s nižším útlumem průchodu signálu v místech instalovaných antén. Testování hlasových a datových služeb probíhalo na frekvencích v pásmu 1 800 MHz a 2 100 MHz zejména v síti 4G. Použité 2×2 MIMO panelové antény jsou zcela průhledné s tenkým rámečkem. Jejich umístění na okně tak není na první pohled patrné,” dodává firma.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).