Hlavní navigace

Také Telegram hlásí rekordní příliv nových uživatelů, má jich už přes 500 milionů

13. 1. 2021

Sdílet

Telegram - aplikace - logo Autor: Telegram

Kromě komunikátoru Signal hlásí nebývalý růst počtu nových uživatelů také služba Telegram. Podle zakladatele služby Pavla Durova získala služby za tři dny 25 milionů nových registrací. Obvykle přitom podle něj služba získává asi 1,5 milionu uživatelů za den.

38 % z nich pochází z Asie, 27 % z Evropy, 21 % z Latinské Ameriky a 8 % z oblasti Středního východu a severní Afriky (MENA), napsal Durov na svém kanálu na Telegramu. Služba podle něj na začátku ledna překonala hranici 500 milionů uživatelů, kteří jsou aktivní aspoň jednou za měsíc.

„Lidé už nechtějí platit za služby zdarma svým soukromím. nechtějí už být rukojmími technologických monopolů, které si myslí, že ji projde všechno, protože jejich aplikace mají velký počet uživatelů,“ komentuje Durov příliv nových uživatelů.

Telegram na rozdíl od Signalu v základním nastavení nepoužívá koncové (end-to-end) šifrování. Uživatel si je musí ručně zapnout (jde o tzv. secret chats) a i pak funguje jen pro komunikaci s jednou osobou (tedy ne ve skupinových chatech). 

Nárůst počtu uživatelů je patrně spojen se změnou podmínek používání konkurenční služby WhatsApp, podle které bude aplikace od 8. února moci sdílet data svých uživatelů s Facebookem. Uživatelů v Evropě se tato změna nicméně netýká.

Zakladatel Telegramu na konci roku 2020 oznámil, že služba od letoška přidá některé prvky, které jí umožní generovat příjmy. Základní, dnes dostupné funkce podle něj zůstanou i nadále bezplatné. Telegram ale přidá nové funkce pro firmy nebo náročné uživatele, za které bude vyžadovat platby. 

Telegram kromě toho chystá spuštění vlastního reklamního systému, který by měl vkládat reklamní sdělení do kanálů. V osobních komunikaci (jeden na jednoho) se reklama ani v budoucnu vyskytovat nemá.

Možností, kam mohou nespokojení uživatelé WhatsApp přejít, je ale celá řada. Souhrn některých aplikací, které nabízí stejné funkce, sepsal náš sesterský web PCWorld.cz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 1. 2021 13:06

    x125

    Naopak, kdyby zůstávali dále naprosto "zdarma", bylo by to podezřelé (ono už i tak bylo pozdezřelé, že si to mohl Durov dovolit těch X let cálovat ze svýho). Protože to není vůbec malé množství dat, co přes tu síť proteče a kolik jich musí uchovávat (Telegram v základu ukládá historii na serveru, přičemž nemají výrazný limit na velikost posílaných souborů).

  • 13. 1. 2021 13:02

    volani.webnode.cz

    Ještě bych zmínil protokol Matrix a element.j
    Je dobré vybrat nějaký méně zatíženy server než Matrix.org který umí posílat statusy. Ideálně stejný jako mají lidé v okolí ale jiný než Matrix. Ale federace funguje napříč servery..
    Na rozdíl od signálu a telegramu má více funkcí.

    Zajímavý je i jami.net který je P2P.

  • 13. 1. 2021 12:58

    Bleble

    Zrovna DUO a Discord těží data celkem hodně, tak to můžete zůstat u WhatsAppu. Zároveň Discord má také free i placený segment funkčnosti, jediný rozdíl je, že u Telegramu si budete moci vybrat, zda budete chtít prémiové funkce odemknout reklamou nebo přímou platbou a nikdo neříká, že Signal také nezačne s nějakou monetizací podobného typu.

  • 13. 1. 2021 12:51

    Mlocik97

    "Telegram kromě toho chystá spuštění vlastního reklamního systému, který by měl vkládat reklamní sdělení do kanálů. V osobních komunikaci (jeden na jednoho) se reklama ani v budoucnu vyskytovat nemá." Ak toto urobia, automaticky odchádzam... bez reklamy mám na výber ešte mnoho komunikátorov, a Signal je veľmi dobrý. Používam aj Duo a Discord. Ostatné ma nezaujíma. Od FB som nikdy nič nemal a ani nikdy nič nechcem mať.

  • 13. 1. 2021 13:20

    Mlocik97

    DUO patrí Googlu, a 100% zabrániť jeho zberu dát sa momentálne ešte nedá, už len z dôvodu že neexistuje dostatočná konkurencia k Androidu. Ale čím menej firiem ťaží moje dáta tým lepšie. Discord je špecifický prípad, a žiaľ nemám možnosť sa mu vyhnúť. Ale tiež sa snažím čo najviac obmedziť takéto aplikácie.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).