Hlavní navigace

Úřady v USA chtějí odposlouchávat Messenger, Facebook vzdoruje u soudu

24. 8. 2018

Sdílet

Americké úřady se snaží přimět Facebook, aby vyšetřovatelům umožnil odposlech konverzací v jeho komunikační aplikaci Messenger. Americké ministerstvo spravedlnosti o odposlech požádalo v souvislosti s vyšetřováním gangu MS-13, který se zabývá pašováním drog, zbraní a lidí mezi Mexikem a Spojenými státy. 

Facebook požadavek odmítl a úřad se obrátil na kalifornský soud, aby firmu přiměl ke spolupráci, zjistila agentura Reuters. Soud probíhá za zavřenými dveřmi, takže detaily nejsou zcela známé. Reuters se odvolává na nejmenované zdroje, které jsou s detaily případu obeznámeny. 

Facebook podle agentury u soudu argumentuje tím, že aby mohl této konkrétní žádosti vyhovět, musel by prolomit zabezpečení a šifrování hovorů v Messengeru. To by se ale ve výsledku dotklo všech uživatelů aplikace, protože by se tak do budoucna daly potenciálně odposlouchávat i jejich konverzace. 

Výsledek sporu tak zřejmě může mít dalekosáhlé důsledky. Pokud dá soud úřadům zapravdu, dostane ministerstvo právní argumenty k tomu, aby mohlo prolomení šifrování požadovat i po dalších komunikačních aplikacích.

Zatímco bezpečnostní složky mají ze zákona (za určitých podmínek a s posvěcením soudu) pravomoc odposlouchávat například telefonní hovory, u internetových komunikačních aplikací je situace složitější. Některé (například WhatsApp nebo Signal) totiž uživatelům poskytují tzv. end-to-end šifrování zpráv či hovorů. 

Zjednodušeně řečeno to znamená, že je komunikace šifrována přímo mezi odesílatelem a příjemcem a nedá se do ní prakticky zasáhnout nebo ji odposlouchávat. Messenger end-to-end šifrování v základu nemá, před dvěma lety ale spustil možnost tzv. tajných konverzací, které už end-to-end šifrovány jsou. Hlasových hovorů se ale podle dostupných informací end-to-end šifrování netýká.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 8. 2018 21:20

  Abc (neregistrovaný)

  Je to sila Placeny hovor odposlouchavaji a neplaceny facebook nemuzou? Otazka je, kdo by tam jeste chodil byt odposlouchavan. Mozna by obecne vsechny lidi mali byt zhypnotizovani jako pri porodu z te reklamy a na klicove slovo by vsichni rekli pravdu...

 • 25. 8. 2018 15:55

  Meh (neregistrovaný)

  FB smiruje uplne vsechny vcetne tech, kteri jejich sluzby ani nepouzivaji, ale kdyz chce ministerstvo spravedlnosti smirovat zlocince, ma s tim problem. To jsou ale paradoxy.

 • 26. 8. 2018 10:54

  Klik je cvik (neregistrovaný)

  Nechápu proč Facebook v tomto případě nespolupracuje? Vždyť jde o šifrovanou živou komunikaci na FB Messenger na kterou se uživatel - pokud ji chce používat - musí přihlásit a aktivovat. :)

 • 24. 8. 2018 19:55

  cyx (neregistrovaný)

  Hezký PR. Záleží ale pouze na tom, jaké pravomoci přidělují americké zákony tamní policii a tajným službám.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).