Hlavní navigace

Haló, tady Web server. Nojo, ale jaký a kde?

Na Technetu pro to existuje (existoval?) projekt CzechCraft, poslední aktualizace jej ovšem zastihla v březnu. Díky Petru Součkovi se i přesto můžete dozvědět, jak je to s poměrem sil WWW serverů v Čechách.

2. 9. 1998 11:44
Doba čtení: 1 minuta

Září ve znamení zákazníka

Je první září. Prázdniny skončily, lidé se vrátili z dovolených, děti jdou do školy a "Interneťáci"... jdou asi nakupovat.

1. 9. 1998 10:26
Doba čtení: 1 minuta

Portály, portály, kdo vás chce?

V zahraničí (tedy hlavně v USA) jsou portály už dva roky docela běžnou záležitostí. U nás se o nich zatím spíš jenom mluví. Jsou ale opravdu tak úžasné?

31. 8. 1998 11:28
Doba čtení: 2 minuty

Kdo se neobejde bez Internetu?

Dnes se v Dočekalově Světě Namodro objevila tisková zpráva o tom, že podle průzkumu Bohemia.Netu se lidé bez Internetu neobejdou ani o prázdninách. Co to asi znamená?

31. 8. 1998 10:03
Doba čtení: 2 minuty

Video On Line mění majitele?

Už nějakou dobu běží českým Internetem šuškanda o tom, že jeden z největších českých poskytovatelů, Video On Line (resp. Czech On Line) mění majitele. Pomalu je načase o tom něco napsat i na Lupu. Za kolik je takový poskytovatel k mání?

28. 8. 1998 12:11
Doba čtení: 2 minuty

Kam padají ceny za připojení

Jeden z největších aktivistů, který třímá prápor revoluce snížení cen za připojení, Luboš Veselý z ISDN serveru, už hodně dlouho píše o tom, že ceny by měly jít dolů. Většinou s ním nesouhlasím - ale hle, ony trochu dolů vážně jdou.

Doba čtení: 2 minuty

Převážně vážně o doméně noviny.cz a Světu namodro

Málokomu se dostane té neskonalé cti, aby se byť na sebenepatrnějším místě objevil v úvodníku Daniela Dočekala na Světe namodro. Nebudete nám to věřit, ale my tam ve středu byli - a hned na dvou místech! Neuvěřitelné. Na to prostě musíme zareagovat; a také vysvětlit, jak to vlastně je.

28. 8. 1998 11:38
Doba čtení: 3 minuty

Převážně nevážně o Kachně

Už je to tady. Konečně psala o Lupě Kachna. Však to jistě znáte sami: o kom nepíše Kachna, ten jako by nebyl. Lupa tedy od včerejška je - a EuroShop s ní.

28. 8. 1998 11:07
Doba čtení: 4 minuty

Zajímavý způsob připojení - DirecPC

V tiskové zprávě Internextu 2000, kterou jsem předevčírem obdržel, jsem narazil na zajímavý údaj – satelitní linka 400 kb/s k Deutsche Telecomu. Zdálo se mi to jako trochu neobvyklé číslo a tak jsem se tázal dál. Dovedlo mne to až k zajímavému způsobu připojení do zahraničí, které u nás nabízí XION a GiTy – DirecPC.

27. 8. 1998 10:12
Doba čtení: 2 minuty

Je SPT TELECOM anděl nebo ďábel, Kain či Ábel?

SPT TELECOM patří mezi společnosti, které ve většině lidí vzbuzují kontroverzní pocity. Zhruba před rokem a půl se TELECOM vrhl i do světa Internetu – a i tady vzbuzuje jeho působení rozličné ohlasy. Jak to tedy vlastně je? Přichází s TELECOMem do českého Internetu spasitel nebo ničitel?

26. 8. 1998 12:21
Doba čtení: 7 minut

Chcete drby, odhalená stehna, prýštící krev? My vám to dáme!

Tak nějak přistupuje ke svým divákům generální ředitel jisté české televize a evidentně má úspěch. Na Lupě se těmto žánrům příliš nevěnujeme, přesto mám za to, že je docela zajímavé se podívat, o které články je největší zájem. Tento pohled pod pokličku naší statistiky vám nabízím poprvé za dobu existence Lupy.

25. 8. 1998 12:13
Doba čtení: 4 minuty

Testy týden poté

Přesně před týdnem jsem na tomto místě oznamoval, že do testů vstoupili tři nováčci. Nuže podívejme se, jestli nějak zamíchali s dosavadním pořadím. Odpověď je stručná: zamíchali.

24. 8. 1998 10:11
Doba čtení: 2 minuty

IBM v opojení ze spojení

Přestože IBM patří k největším poskytovatelům připojení u nás a přestože je jedním ze zakládajících členů NIXu, měla k peeringu vždy tak napůl rezervovaný přístup. Poslední zprávy však ukazují, že nic není navždy.

21. 8. 1998 12:36
Doba čtení: 2 minuty

Kolik za to maj'?

Možná se i Vám stalo, že konektivitu k Internetu Vám nenabízel přímo poskytovatel připojení, ale zcela jiná firma, zpravidla působící taktéž v oboru IT. Ve vztahu k primárnímu či sekundárním poskytovateli jsou to tedy jacísi subdealeři konektivity. Pro každého poskytovatele jsou vynikající akvizicí a tak se není čemu divit, že o ně řádně pečuje. Zajímá Vás kolik za to maj ?

20. 8. 1998 8:15
Doba čtení: 2 minuty

Nudíte se? Kupte si medvídka mývala...

...anebo si přečtěte dalších pár vět k případu telefonního seznamu - ozvala se znovu druhá strana. Zveřejňujeme tedy odkaz a přidáváme tentokrát už skutečně naposledy pár vět na vysvětlenou.

20. 8. 1998 8:09
Doba čtení: 3 minuty

O telefonním seznamu z donucení ještě jednou

Nemám rád, když se nějaké téma příliš "rozkňachňává" a proto se nerad vracím ke starým článkům na Lupě s dalšími, doplňujícími informacemi. Přesto to občas nejde jinak -- nedávno probraný případ telefonního seznamu na CD-ROM patří mezi ně. Jeho prodejci totiž veřejně nemluví pravdu.

19. 8. 1998 10:14
Doba čtení: 4 minuty

Padající ceny ISDN podruhé

Minulý týden jsem se v jednom z komentářů věnoval poklesu cen za ISDN. S pomocí jednoduché kalkulace jsem došel k závěru, že pokud poklesnou ceny, nutně je bude následovat i kvalita připojení. Ozvalo se několik čtenářů z obou stran barikády, tedy jak zástupci poskytovatelů připojení, tak zákazníci. Jejich názory podložené konkrétními čísly jsou myslím velmi zajímavé.

18. 8. 1998 10:36
Doba čtení: 4 minuty

V TEN-34 CZ už je zase transparentní proxy cache

Novinka dnešního kalného pondělního rána - logy se už zase plní přístupy ze serveru c-engine1.ten34.ces.net, za kterým se skrývá stará známá transparentní proxy cache akademické sítě CESNETu.

17. 8. 1998 9:29
Doba čtení: 1 minuta

Hned tři přírůstky v testech

Jednou z našich klíčových aktivit jsou testy poskytovatelů připojení. S radostí se proto spěcháme pochlubit, že v tuto chvíli je v testech 13 účastníků, v hrníčku pod pokličkou tak přibyly hned tři nové dušičky naráz.

17. 8. 1998 0:48
Doba čtení: 2 minuty

Zpráva z kachní farmy: PVT kupuje CESNET!

Tak jako se koncentruje trh snad ve všech oblastech podnikání v České republice, začal se tímto směrem měnit i trh připojení na Internet a navazujících služeb - zprávu o nejnovější akvizici PVT vám přináší Kachna!

17. 8. 1998 0:08
Doba čtení: 2 minuty

Ceny ISDN padají jako hrušky na podzim. No jo, ale...

Tak už to vypadá, že na podzim toho bude letos padat víc, například ceny za ISDN od SPT TELECOMu. Tento krok by mohl dost významně rozpumpovat Internet u nás jako takový a řada odborníků očekává i další snížení cen. Jenže -- je to ještě reálné? A jestli ano -- neprojeví se to na kvalitě?

14. 8. 1998 10:56
Doba čtení: 4 minuty

Tři mušketýři a kauza Šimek ještě po dvaceti letech

Není to tak dlouho, co jsem psal o jedné ze značně kontroverzních postav českého Internetu, panu Martinovi Šimkovi. Kolotoč jeho problémů se však ještě nezastavil -- tentokrát se zdá, že jeho server www.computing.cz je definitivně minulostí a přebírá jej firma Globe Internet.

14. 8. 1998 10:48
Doba čtení: 2 minuty

Kanadský spammer zaútočil na AOL.com

Slovo spam už asi nebude treba nikomu kto sa pohybuje v sieti Internet vysvetľovať. So spamom sa stretávame denne a všade. Dokonca i reklamné letáky, ktoré nachádzame v našich domových schránkach možno istým spôsobom považovať za spam. Spammeri ovšem dokážu byť aj pekně drzí.

13. 8. 1998 8:02
Doba čtení: 5 minut

Peeruješ, peerujeme, nepeerujou

Peering v NIXu už docela šlape, stále stejné tváře však stojí stranou. EUnet slíbil už před dvěma měsíci, že brzy brzičko vydá obecné dvanáctero technických podmínek, jejichž splněním podmiňuje peering -- kdo je splní, může s EUnetem peerovat. CESNET je už v peeringu podstatně dále, ale od řady partnerů vyžaduje placení; nový provozní řád NIXu to přitom zakazuje.

12. 8. 1998 11:17
Doba čtení: 6 minut

Tak hodně štěstí do další stovky, babičko

Je tomu dnes přesně 131 dní, 100 článků, několik neprospaných nocí, spousta příjemných i méně příjemných mailů a také pár šedin na mojí ustarané hlavě, co vstříc světlým zítřkům odstartovala Lupa. Při každém jubileu je zvykem trochu řečnit -- nuže jdu do toho. Dneska se bude trochu shrnovat, hodnotit, děkovat a hledět věšteckým okem do budoucnosti.

11. 8. 1998 13:35
Doba čtení: 7 minut

Jak se stát elektronickým pasáčkem

Vynikající článek o možnostech zbohatnutí na z Ameriky placených bannerech, umisťovaných zejména na navštěvovaných erotických serverech, napsal náš nový přispěvatel Ignác Ještěr. Opravdu vřele doporučuji - třeba se dozvíte, co stačí udělat, abyste si přilepšili k platu o nějaký ten milionek.

Doba čtení: 8 minut

Na Musicu nezasahoval cracker, nýbrž správce. Dnes už bývalý.

Je to pocestný, není to pocestný, je to cracker, není to cracker; je to správce. Včera jsme přinesli zprávu, že server Music.cz byl cracknut. Nakonec se ukázalo, že zdání vzbudil jeden ze správců serveru - dnes již z bývalých správců.

7. 8. 1998 7:59
Doba čtení: 1 minuta

Music.cz ve spárech crackera

Je to smutné, ale každou chvíli se v českém Internetu objeví nějaký ten server, na jehož titulní straně náhle objeví cosi, co tam nikdy nebylo a nejspíš to tam ani nepatří. Nejnovější obětí je Music.cz.

6. 8. 1998 9:02
Doba čtení: 1 minuta

MOPOS klame tělem

Na předloňském Invexu jsem ve firmě Mopos objevil zbrusu nového poskytovatele připojení do Internetu. Na loňském Invexu to už nebyla tak docela pravda, protože Internetové aktivity od Moposu sakumprásk odkoupil CZCOM. Na letošním Invexu to bude zřejmě zase jinak - Mopos totiž začíná nanovo.

5. 8. 1998 13:30
Doba čtení: 2 minuty

Další články asi nebudou...

...rozmlátil jsem si totiž počítač na kostní moučku. Já vám nevím, co to do mne vjelo, asi je to tím počasím, ale najednou jsem se rozčílil a už to jelo. V kanceláři máme kamery, jedna z nich mne zachytila při činu. Upozorňujeme diváky, že následující záběry jsou drastické.

3. 8. 1998 23:30
Doba čtení: 3 minuty

Testy v sedmém nebi. Nebo měsíci?

Ať spím či bdím, něco je jisté - testy poskytovatelů připojení běží stále. Běžely i v červenci a protože máme začátek srpna, komentář měsíčních výsledků je tu.

3. 8. 1998 8:53
Doba čtení: 2 minuty