Hlavní navigace

Faxujte do světa levněji - po Internetu!

Telefonování po Internetu je zejména díky kontroverzní službě Paegas Internet Call a samozřejmě i nabídkám IP-telefonie u CESNETu a Globe Internet i u nás poměrně známé. Často se však opomíjí možnost faxování pro Internetu, přestože zde byla dříve a dnes je dovedena k podstatně větší dokonalosti.

21. 1. 1999 23:09
Doba čtení: 3 minuty

SPT TELECOM stanovil podmínky pro Internet 99

Přípravné práce tarifu Internet 99 se pomalu - ale jistě -sunou kupředu. Dalším krokem ze strany SPT TELECOMu bylo stanovení podmínek pro poskytovatele, kteří mají o tuto službu zájem. Prostudovali jsme si je a některé zajímavosti přinášíme.

21. 1. 1999 9:35
Doba čtení: 2 minuty

Zlevněte ISDN aneb jak přesunout peníze od SPT k ISP

O kolik více je ochoten drobný uživatel zaplatit za připojení na Internet přes ISDN oproti dnes nejběžnějšímu 33600 spojení? Ani o korunu. A ptejme se: je to možné? Dnes zní odpověď bohužel ne. Před tím, než naznačím, jak může znít odpověď zítra, se pojďme podívat, co komu ISDN přináší a co "odnáší".

21. 1. 1999 8:41
Doba čtení: 3 minuty

Globální topologie Internetu

Topologie Internetu v ČR je poměrně jednoduchá. Koncový uživatel je připojený na poskytovatele, který má nějakou linku do zahraničí, kde je připojena na nějakou celevropskou síť, která je "nějak" připojena k Internetu. Jenže, co je dál? Jak jsou navzájem propojeny americké páteřní sítě?

20. 1. 1999 8:35
Doba čtení: 3 minuty

50 MB prostoru na WWW zdarma

No nekupte to, když je to tak levný. Stále populárnější jsou nejrůznější služby v Internetu, které nabízejí umístění WWW stránek zcela zdarma. I u nás máme několik služeb tohoto typu, neprávem však stojí ve stínu nejznámějšího MujWebu. Řeč tedy tentokrát bude o FreeWebu.

20. 1. 1999 8:35
Doba čtení: 1 minuta

Volání na čísla Dattelu je dražší

Je známou skutečností, že stále ještě existují telefonní ústředny, které mají jednu - z hlediska zákazníka - velmi sympatickou vlastnost: účtují jen jeden impuls za libovolně dlouhý hovor. Pro připojence k Internetu je to ideální možnost - pokud se ale nepřipojuje k poskytovateli připojení s uzlem na Dattelu.

19. 1. 1999 9:17
Doba čtení: 2 minuty

Internet 99 bude. Brzo.

"Máslo bude. Ba i Smetana bude," říká v jednom z klasických děl české kinematografie starý, leč moudý Zdeněk Nejedlý. Protože již není mezi námi, musí ho dnes v souvislosti s Internetem 99 parafrázovat mluvčí SPT TELECOMu - ČTÚ totiž povolil výjimku a začíná se budovat.

17. 1. 1999 22:23
Doba čtení: 2 minuty

Ukradli vám auto? Internet pomůže!

Často slyšíme stesky nad tím, jak daleko mají k Internetu "široké masy" a jak bychom se měli všichni snažit o to, aby počet uživatelů Internet přibývalo. Klíčem je ovšem zajímavý obsah - a zajímavým příkladem je databáze odcizených vozidel.

17. 1. 1999 21:57
Doba čtení: 1 minuta

Zapeklité počítání impulsů podruhé

Poměrně výrazný ohlas zaznamenal článek Pavla Trollera o některých zádrhelích v počítání impulsů na různých telefonních ústřednách. Přinášíme proto krátké pokračování, které se zabývá techničtější stránkou věci - jak probíhá počítání impuls na jednotlivých typech ústředen?

14. 1. 1999 21:51
Doba čtení: 2 minuty

Internet On Line nebude mít tarif Internet 99 jako první

Tento týden jsme v článku Proč zatím ČTÚ nepovolil Internet 99? na základě dopisu, který Telecom rozeslal všem zákazníkům Internet On Line, spekulovali o tom, že Internet On Line bude mít tarif Internet 99 jako první. Proti tomuto tvrzení se IOL důrazně ohradil ústy svého mluvčího, pana Jurči.

14. 1. 1999 21:29
Doba čtení: 3 minuty

Sdružení proti Telecomu - bez výsledku

Včera se měla konat protestní akce členů a příznivců Sdružení proti SPT Telecomu. Protestní akce neměla být vedena rozhodně v rukavičkách, očekávalo se přivazování řetězy a blokování budov, ale kde nic, tu nic. Před budovami SPT Telecomu ani živáček. Proč?

14. 1. 1999 9:40
Doba čtení: 2 minuty

Jak zálohují linky čeští poskytovatelé připojení?

Internet je z velké části závislý na svém telekomunikačním podloží. Co se stane, když linka poskytovatele připojení vypadne? Jak mají čeští poskytovatelé své linky zálohované? Můžeme spát v klidu nebo je třeba se bát výpadků? Zaleží na konkrétním poskytovateli.

14. 1. 1999 9:27
Doba čtení: 5 minut

CZCOM nabízí 64 kb/s linku za 9 900 měsíčně

Za touto převelice zajímavou cenou se ovšem skrývá malý fígl - platí to jen pro zákazníky, kteří nepřesáhnou určitý objem přenesených dat. Přesto je to zajímavá nabídka a zapadá do obecného trendu, kdy se poskytovatelé připojení snaží získat co nejvíce z poplatků, které jinak uživatelé platí Telecomu.

13. 1. 1999 8:54
Doba čtení: 2 minuty

Kolik impulsů je jedna minuta? Někdy žádný, jindy dva!

Málo se zatím ví o problému konkrétních plateb za konkrétní hovory. Jde o to, kolik zaplatíte, když budete telefonovat minutu, dvě minuty, tři minuty... Řada telefonních ústředen totiž není schopna generovat první dva impulsy korektně, takže uživatel nemá jistotu, že zaplatí jen jeden impuls, když se vejde do dvou minut.

13. 1. 1999 8:11
Doba čtení: 3 minuty

Proč zatím ČTÚ nepovolil Internet 99?

V minulých dnech proběhla vrušená kampaň, nasměrovaná proti ČTÚ, který z pohledu uživatelů bezdůvodně oddaluje start nového tarifu Internet 99. Jak se ukázalo, míč není na straně ČTÚ, ale u Telecomu. Některé další nejasnosti vysvětluje vrchní ředitel ČTÚ David Stádník, kterého jsme se zeptali.

11. 1. 1999 12:46
Doba čtení: 4 minuty

Bojkot 2: přišel a zase odešel

V pátek vyhlásili představitelé iniciativy Internet proti Monopolu malé repete Bojkotu - tentokrát se měly posílat faxy, žádající urychlené povolení tarifu Internet 99, na ČTÚ. Ještě během dne však byla tato akce odvolána: věci se hnuly a především se ukázalo, že míč zřejmě není na straně ČTÚ.

11. 1. 1999 9:25
Doba čtení: 3 minuty

VOL nabízí zajímavý dárek

Konkurence na straně poskytovatelů připojení je dost výrazná a zákazník se loví všelijak – cenou, kvalitou, uživatelskou podporou, reklamou na bill-boardech i barevným vývěsním štítem. VOL přichází se zajímavou inovací – zákazníkům nabízí Ottův slovník naučný.

10. 1. 1999 19:10
Doba čtení: 1 minuta

Společnost NetForce byla koupena GTS

"GTS se chystá někoho koupit," šířilo se před časem Internetovou šeptandou. K určitým změnám pak došlo, ale stále to nebylo to pravé. Další vlna se rozjela v souvislosti s tím, že GTS získalo majoritu v Dattelu - a tentokrát to zřejmě byla pravda. GTS totiž bude patřit i NetForce.

8. 1. 1999 8:51
Doba čtení: 1 minuta

Přichází Bojkot 2 - pláč na špatném hrobě

Je 8. ledna a tarif Internet 99 stále není ani na obzoru - údajně kvůli obstrukcím ČTÚ. Původní organizátoři Bojkotu se proto rozhodli uspořádat repete - tentokrát se bude masově psát vrchnímu řediteli ČTÚ Stádníkovi. Podle mého názoru jde ale o pláč na špatném hrobě.

8. 1. 1999 8:37
Doba čtení: 3 minuty

Využívejte svůj modem naplno!

Většina uživatelů, kteří mají modem, jej používá pouze k tomu, aby s jeho pomocí načítali webové stránky do svého počítače a přijímali a rozesílali elektronickou poštu. Jenže to není zdaleka vše, co běžný modem umožňuje; a je škoda se o tom nedozvědět více.

6. 1. 1999 22:08
Doba čtení: 5 minut

Jak na Nový rok, tak po celý rok?

Vánoce jsou svátky klidu a míru. Onen zmiňovaný klid se tentokrát projevil v nemalé míře i na Internetu, kde o svátcích a mezi svátky obrazně řečeno nebyla ani noha. Jak ale potvrzuje tvůrce populárního serveru TOPlist Pavel Francírek, nejmrtvěji bylo na Nový rok.

6. 1. 1999 22:01
Doba čtení: 2 minuty

Mr.Lin(x) se zpožděním nových služeb

Systém výměnné bezplatné reklamy Mr.Lin(x) má zpoždění v uvedení nových služeb. Počátkem nového roku měl být k dispozici pro klienty nový HTML kód a měla být se slávou spuštěna služba Mr.Lin(x) Cash. Leč nestalo se tak. Proč?

5. 1. 1999 22:35
Doba čtení: 4 minuty

PVT sviští více - a Lupa s ním

Před necelým měsícem jsem si nahlas stěžoval na problémy s rychlostí, které má PVT na Chodově. Pálilo mne to hlavně kvůli tomu, že si čtenáři stěžovali na pomalý přístup k Lupě, ale i dalším serverům na Chodově. Proběhla však akce Kulový blesk a - musím to zaklepat - došlo k výraznému zlepšení.

5. 1. 1999 22:30
Doba čtení: 2 minuty

Seznam se od 1. ledna přestěhoval celý ke Global One

Seznam oznámil svůj přechod ke Global One už před drahnou dobou, o něco později jej také zrealizoval; u CESNETu však tehdy i nadále zůstal server img.seznam.cz, ze kterého se servírují všechny obrázky. Nyní se i tyto dvě třetiny celého provozu (!) Seznamu přesunuly ke Global One.

4. 1. 1999 22:27
Doba čtení: 2 minuty

Jak si obstarat grafiku na web snadno, rychle a zadarmo?

Opravdu to chcete vědet? Odpověd je jasná - ukrást ji. Jak se zdá, některé firmy stále považují Internet za volnou zónu pro jejich zlatokopecké praktiky a o autorských právech neslyšeli ani v rádiu. Co s takovými případy? Pranýřovat!

4. 1. 1999 22:06
Doba čtení: 2 minuty

Kdo bude novým správcem domény .cz?

Výběrové řízení na nového správce domény .cz, které zhruba před měsícem vypsalo představenstvo CZ-NICu, je v plném proudu. Uzávěrka došlých přihlášek byla 29. prosince a podlě některých signálů to zatím vypadá, že výběrová komise bude mít celkem snadnou práci.

3. 1. 1999 22:16
Doba čtení: 3 minuty

Snaží se SPT TELECOM potopit Internet 99?

Čtyři dny je tu už nový rok 1999. Již čtyři dny všichni brouzdáme po Internetu za výrazně zdražené místní hovory. Co se stalo s tarifem Internet 99, který dojednala iniciativa Internet proti Monopolu, ptá se Miroslav Kučera.

3. 1. 1999 20:49
Doba čtení: 4 minuty

Doména .cz včera, dnes a zítra (podruhé)

Před týdnem jsme zveřejnili zajímavý článek Hynka Meda, který se věnoval situaci kolem správy domény .cz a jejím největším problémům. Netrvalo dlouho a dorazila odpověď Dana Lukeše, který již v minulosti na Lupě o doméně .cz psal. Na Hynkovy otázky nabízí některé odpovědi.

23. 12. 1998 9:20
Doba čtení: 5 minut

Jaké reálné zdražení přinese Internet 99 - podruhé

Téměř před měsícem jsem vám nabídl analýzu nového tarifu Internet 99 na konkrétních číslech a došel jsem k závěru, že průměrně představuje zdražení o 37 procent. Minulý týden však došlo k jeho určité další úpravě – a výrazně se mění i tato čísla. O kolik se tedy zdraží?

20. 12. 1998 22:34
Doba čtení: 2 minuty

KPN zvýšilo svůj podíl v Telecomu

Společnost KPN oznámila, že významně posílila svoji pozici v SPT TELECOM, když nakoupila na pražské burze další balík akcií. Jak se zdá, KPN to s námi myslí vážně - zprostředkovaně spoluvlastní i EUnet, ale především ovládá druhou největší síť kabelové televize u nás.

20. 12. 1998 22:12
Doba čtení: 2 minuty

SPT TELECOM pilně jedná o tarifu Internet 99

Přestože při jednání parlamentního podvýboru tento týden zástupce ČTÚ prohlásil, že ještě od Telecomu, nedostal potřebné podklady, Telecom nyní oznamuje, že s ČTÚ a poskytovateli intenzivně jedná. Možná tedy nasazení nového tarifu nebude trvat půl roku, možná tu bude dřív.

18. 12. 1998 8:25
Doba čtení: 2 minuty