Hlavní navigace

Nudíte se? Kupte si medvídka mývala...

...anebo si přečtěte dalších pár vět k případu telefonního seznamu - ozvala se znovu druhá strana. Zveřejňujeme tedy odkaz a přidáváme tentokrát už skutečně naposledy pár vět na vysvětlenou.

20. 8. 1998 8:09
Doba čtení: 3 minuty

O telefonním seznamu z donucení ještě jednou

Nemám rád, když se nějaké téma příliš "rozkňachňává" a proto se nerad vracím ke starým článkům na Lupě s dalšími, doplňujícími informacemi. Přesto to občas nejde jinak -- nedávno probraný případ telefonního seznamu na CD-ROM patří mezi ně. Jeho prodejci totiž veřejně nemluví pravdu.

19. 8. 1998 10:14
Doba čtení: 4 minuty

Padající ceny ISDN podruhé

Minulý týden jsem se v jednom z komentářů věnoval poklesu cen za ISDN. S pomocí jednoduché kalkulace jsem došel k závěru, že pokud poklesnou ceny, nutně je bude následovat i kvalita připojení. Ozvalo se několik čtenářů z obou stran barikády, tedy jak zástupci poskytovatelů připojení, tak zákazníci. Jejich názory podložené konkrétními čísly jsou myslím velmi zajímavé.

18. 8. 1998 10:36
Doba čtení: 4 minuty

V TEN-34 CZ už je zase transparentní proxy cache

Novinka dnešního kalného pondělního rána - logy se už zase plní přístupy ze serveru c-engine1.ten34.ces.net, za kterým se skrývá stará známá transparentní proxy cache akademické sítě CESNETu.

17. 8. 1998 9:29
Doba čtení: 1 minuta

Hned tři přírůstky v testech

Jednou z našich klíčových aktivit jsou testy poskytovatelů připojení. S radostí se proto spěcháme pochlubit, že v tuto chvíli je v testech 13 účastníků, v hrníčku pod pokličkou tak přibyly hned tři nové dušičky naráz.

17. 8. 1998 0:48
Doba čtení: 2 minuty

Zpráva z kachní farmy: PVT kupuje CESNET!

Tak jako se koncentruje trh snad ve všech oblastech podnikání v České republice, začal se tímto směrem měnit i trh připojení na Internet a navazujících služeb - zprávu o nejnovější akvizici PVT vám přináší Kachna!

17. 8. 1998 0:08
Doba čtení: 2 minuty

Ceny ISDN padají jako hrušky na podzim. No jo, ale...

Tak už to vypadá, že na podzim toho bude letos padat víc, například ceny za ISDN od SPT TELECOMu. Tento krok by mohl dost významně rozpumpovat Internet u nás jako takový a řada odborníků očekává i další snížení cen. Jenže -- je to ještě reálné? A jestli ano -- neprojeví se to na kvalitě?

14. 8. 1998 10:56
Doba čtení: 4 minuty

Tři mušketýři a kauza Šimek ještě po dvaceti letech

Není to tak dlouho, co jsem psal o jedné ze značně kontroverzních postav českého Internetu, panu Martinovi Šimkovi. Kolotoč jeho problémů se však ještě nezastavil -- tentokrát se zdá, že jeho server www.computing.cz je definitivně minulostí a přebírá jej firma Globe Internet.

14. 8. 1998 10:48
Doba čtení: 2 minuty

Kanadský spammer zaútočil na AOL.com

Slovo spam už asi nebude treba nikomu kto sa pohybuje v sieti Internet vysvetľovať. So spamom sa stretávame denne a všade. Dokonca i reklamné letáky, ktoré nachádzame v našich domových schránkach možno istým spôsobom považovať za spam. Spammeri ovšem dokážu byť aj pekně drzí.

13. 8. 1998 8:02
Doba čtení: 5 minut

Peeruješ, peerujeme, nepeerujou

Peering v NIXu už docela šlape, stále stejné tváře však stojí stranou. EUnet slíbil už před dvěma měsíci, že brzy brzičko vydá obecné dvanáctero technických podmínek, jejichž splněním podmiňuje peering -- kdo je splní, může s EUnetem peerovat. CESNET je už v peeringu podstatně dále, ale od řady partnerů vyžaduje placení; nový provozní řád NIXu to přitom zakazuje.

12. 8. 1998 11:17
Doba čtení: 6 minut

Tak hodně štěstí do další stovky, babičko

Je tomu dnes přesně 131 dní, 100 článků, několik neprospaných nocí, spousta příjemných i méně příjemných mailů a také pár šedin na mojí ustarané hlavě, co vstříc světlým zítřkům odstartovala Lupa. Při každém jubileu je zvykem trochu řečnit -- nuže jdu do toho. Dneska se bude trochu shrnovat, hodnotit, děkovat a hledět věšteckým okem do budoucnosti.

11. 8. 1998 13:35
Doba čtení: 7 minut

Jak se stát elektronickým pasáčkem

Vynikající článek o možnostech zbohatnutí na z Ameriky placených bannerech, umisťovaných zejména na navštěvovaných erotických serverech, napsal náš nový přispěvatel Ignác Ještěr. Opravdu vřele doporučuji - třeba se dozvíte, co stačí udělat, abyste si přilepšili k platu o nějaký ten milionek.

Doba čtení: 8 minut

Na Musicu nezasahoval cracker, nýbrž správce. Dnes už bývalý.

Je to pocestný, není to pocestný, je to cracker, není to cracker; je to správce. Včera jsme přinesli zprávu, že server Music.cz byl cracknut. Nakonec se ukázalo, že zdání vzbudil jeden ze správců serveru - dnes již z bývalých správců.

7. 8. 1998 7:59
Doba čtení: 1 minuta

Music.cz ve spárech crackera

Je to smutné, ale každou chvíli se v českém Internetu objeví nějaký ten server, na jehož titulní straně náhle objeví cosi, co tam nikdy nebylo a nejspíš to tam ani nepatří. Nejnovější obětí je Music.cz.

6. 8. 1998 9:02
Doba čtení: 1 minuta

MOPOS klame tělem

Na předloňském Invexu jsem ve firmě Mopos objevil zbrusu nového poskytovatele připojení do Internetu. Na loňském Invexu to už nebyla tak docela pravda, protože Internetové aktivity od Moposu sakumprásk odkoupil CZCOM. Na letošním Invexu to bude zřejmě zase jinak - Mopos totiž začíná nanovo.

5. 8. 1998 13:30
Doba čtení: 2 minuty

Další články asi nebudou...

...rozmlátil jsem si totiž počítač na kostní moučku. Já vám nevím, co to do mne vjelo, asi je to tím počasím, ale najednou jsem se rozčílil a už to jelo. V kanceláři máme kamery, jedna z nich mne zachytila při činu. Upozorňujeme diváky, že následující záběry jsou drastické.

3. 8. 1998 23:30
Doba čtení: 3 minuty

Testy v sedmém nebi. Nebo měsíci?

Ať spím či bdím, něco je jisté - testy poskytovatelů připojení běží stále. Běžely i v červenci a protože máme začátek srpna, komentář měsíčních výsledků je tu.

3. 8. 1998 8:53
Doba čtení: 2 minuty

"Oficiální" telefonní seznam na CD ROM

V konferencích českého Internetu se pomalu začíná šířit zpráva o novém telefonním seznamu na CD ROM, který je k mání za baťovských 799 Kč. V nabídce se to hemží slovy jako oficiální - a také pravopisnými chibami. To ale není ten největší zádrhel.

31. 7. 1998 9:04
Doba čtení: 1 minuta

Bohemia.Net s novinkami na přídi

Bohemia.Net, resp. Datac, patří mezi nejstarší české poskytovatele připojení, přesto se dlouhou dobu zdálo, že si svůj náskok prospává. Novou vzpruhou se stalo založení "nového" Bohemia.Netu, novinky se od té doby jen hrnou.

30. 7. 1998 14:09
Doba čtení: 2 minuty

Všechno je jinak

Tato slova pronesl moudrý rabín na smrtelném loži, když ho kdosi ze shromážděného okruhu jeho blízkých požádal, aby jim řekl něco, čím by shrnul svoji životní moudrost. Hned poté vydechl naposled a nechal své blízké pochybám, co to vlastně znamená. Tento citát se hodí i na můj včerejší článek o Zmiji - chyba v ní je, jenže jinde.

29. 7. 1998 8:46
Doba čtení: 2 minuty

Co se děje v hnízdu Zmijí

Novinky ohlásila agentura M.I.A., provozovatel známého serveru Zmije. Vyhledávací služby Zmije byly obohaceny o vyhledávání ve Virtuálním obchodním domě. Při té příležitosti jsme se trošku podívali na zoubek tvrzení o denní aktualizaci, která zmíněná tisková zpráva obsahuje.

28. 7. 1998 9:54
Doba čtení: 2 minuty

Proč je kupčení s doménami nemravné

Jak je něčeho málo, vždycky to vede ke nějakým čachrům. Někteří z nás mají ještě v živé paměti, jaké břišní tance se ještě před deseti lety dělaly kolem podpultového toaletního papíru, vaty a dámských vložek. Nechci tvrdit, že domény a vložky jedno jest, ale úzkoprofilové zboží to dnes nepochybně je. A tak se kupčí.

27. 7. 1998 12:41
Doba čtení: 4 minuty

Polská jízda skončena

Před téměř tisíci lety si veden nejšlechetnějšími úmysly vyjel do Polska kníže Břetislav, aby zachránil ostatky svatého Vojtěcha. Při cestě zpět s sebou omylem vzal i pár desítek vozů se zlatem, stříbrem a drahými kameny; to se stává. Dnes ráno jsem se z Polska vrátil já. Místo o relikvie a skvosty jsem bohatší o pár zkušeností, i pokud jde o Lupu.

25. 7. 1998 22:22
Doba čtení: 3 minuty

PVT jede přes Global One, Bohemia.Net přes Ebone

Avizované připojení PVT ke Global One už se stalo skutečností. Bohemia.Net naproti tomu vsadil na Ebone. Kdo bude následovat a kam?

22. 7. 1998 20:11
Doba čtení: 1 minuta

Telecom už NIXuje

Není tomu zas až tak dávno, co Telecom vstoupil do NIXu. Teď jsou tu i první peeringy. Konkrétně je to Bohemia.Net a Telenor.

20. 7. 1998 20:39
Doba čtení: 1 minuta

Jak je to s CESNETem

Ve čtvrtek tu byla informace o výpadku u CESNETu. Po (nedlouhé) korespondenci s Michalem Krskem přinášíme upřesnění některých údajů.

20. 7. 1998 20:06
Doba čtení: 2 minuty

CESNET opět sbírá trestné body

Poslední dobou se zdá, že u CESNETu se věci hýbou správným směrem. No, asi hýbou, ovšem doba, kdy alespoň po technické stránce bude vše v ideálním stavu, je (alespoň zatím) v nedohlednu. Tentokrát nás "potěšil" výpadkem zahraničního spojení.

16. 7. 1998 19:49
Doba čtení: 2 minuty

Mobil má Lupu rád

V posledních dnech získala Lupa náruživého čtenáře, který si Lupu čte pro jistotu každou noc. Kdo že to je? No přece karin.mobil.cz!

14. 7. 1998 18:22
Doba čtení: 1 minuta

Jak dopadly testy v červnu

Už minulý měsíc jsem zahájil milou tradici komentování výsledků testů s jistým odstupem (někdo by řekl zpožděním, ale to je rozhodně špatný výklad). Nyní vám tedy přináším stručný komentář výsledků testů za měsíc červen.

10. 7. 1998 11:28
Doba čtení: 2 minuty

Global One už peeruje dosti zdatně

Valná hromada NIXu, na které byli přijati za nové členy SPT Telecom, Global One a (za staronového) CZCOM se konala před více než dvěma měsíci. Z nováčků zatím do NIXu dorazila pouze společnost Global One a už peeruje s řadou poskytovatelů.

10. 7. 1998 10:48
Doba čtení: 1 minuta

Viry už zachvátily i ICQ!!!

Každý, kdo je k Internetu připojený déle, než od předminulého pondělka, už určitě někdy dostal mail, obsahující dramatické varování před nějakým zákeřným virem, který se šíří elektronickou poštou. Uff, oddychl si určitě, ještě že jsem byl varován včas. Mírná modifikace se teď šíří i po ICQ.

9. 7. 1998 13:51
Doba čtení: 3 minuty