Hlavní navigace

Aktuální články

CESNET pozvolna opuštějí zajímavé servery

Zhruba před rokem jsem v jednom článku, shrnujícím rady pro výběr poskytovatele, napsal: "Nejdůležitější je zatím stále ještě peering s CESNETem." Za tuto větu mne někteří jeho konkurenti neměli příliš rádi, přesto si myslím, že to tehdy byla pravda. Už není, zajímavé servery pozvolna opouštějí loď.

27. 4. 1998 23:47
Doba čtení: 3 minuty

Já na bráchu, brácha na mě

...aneb měníme reklamu. Je docela sympatický zvyk, že zajímavé servery si navzájem vyměňují reklamní prostor, aby tak oslovili co nejvíce potenciálních návštěvníků. Situaci se jim snaží ulehčit speciální služby, které výměnu reklamy umožňují. Podívali jsme se jim trochu na zoubek.

26. 4. 1998 23:55
Doba čtení: 4 minuty

Jaký je vztah mezi LUKO CzechNetem, Telenorem a Taide...?

V souvislosti s dvěma níže uvedenými články o jednom z méně smysluplných pravidel NIXu jsem se poněkud zamotal do spleti vztahů, které jsou mezi LUKO CzechNetem, Telenorem a Taide. Po nedlouhém pátrání se mi je snad podařilo poněkud osvětlit. Myslím, že to není úplně bez zajímavosti.

24. 4. 1998 0:30
Doba čtení: 4 minuty

Jak je to s tím NIXem?

Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbíl. Ne, tak hrozné to zase není, ale bouřlivé reakce na můj včerejší článek mne nutí k určitým upřesněním. Rozhodně se však potvrzuje můj dojem, že nadcházející jednání NIXu bude velmi zajímavé.

23. 4. 1998 22:53
Doba čtení: 3 minuty

Chyba v mod_czech

Také na svém WWW serveru používáte Apache a mod_czech? A občas se Vám stane, že některý proces zůstane "viset" a přitom výrazně zatěžuje CPU? Přišli jsme na to, kde je chyba.

23. 4. 1998 18:21
Doba čtení: 1 minuta

Není čas na změnu pravidel hry v NIXu?

NIX, tedy peeringové sdružení českých poskytovatelů připojení, má už za sebou nějaký ten pátek existence. Stále však pracuje v rámci původních stanov i provozního řádu. Praxe však ukazuje, že leccos je už přežité - a ve skutečnosti je dokonce zcela jasně porušován. Není čas na změnu?

23. 4. 1998 0:44
Doba čtení: 2 minuty

Co se děje u PVT?

Již několik dní až týdnů pozorujeme převážně v odpoledních hodinách zásadní zpomalení spojení mezi naším serverem, který máme umístěný u PVT na Chodově a NIXem, potažmo zbytkem Internetu. Není to jen náš pocit - ozval se i provozovatel dalšího serveru se stejným umístěním. Teprve dnes však celá věc nabrala ty správné obrátky.

Doba čtení: 2 minuty

Teardrop se vrací... bude se zase lepit

Velmi oblíbenou hračkou v rukou bořivých jedinců byl před nedávnem teardrop a jiné prográmky jeho střihu, které využívaly chyby v operačním systému. Serveru padaly jako hrušky na podzim a dokonce vím o tom, že byla tímto způsobem systematicky projížděna (a "čištěna") doména .cz. Teď se teardrop v trochu jiném kabátu vrací. Více píše náš čtenář Zdeněk Šindelář.

18. 4. 1998 20:32
Doba čtení: 1 minuta

Dokument - kompletní stanovy CZ.NICu

Jak jsem již sliboval včera, přinášíme vám kompletní (a zřejmě definitivní) stanovy sdružení CZ.NIC, které by mělo po svém vzniku převzít vrchní velení nad doménou .cz. Sporná místa jsou komentována. (* Jen pro otrlé povahy, je to opravdu dlouuuuhé. *)

17. 4. 1998 2:57
Doba čtení: 18 minut

Linux musí z TENu ven, komerce může zůstat

TEN-34 je sice v pravidlech popsána jako přísně vědecko-akademická síť, ale v praxi to vypadá trochu jinak. V poslední době se z ní CESNET dosti absurdně snaží vytlačit některé ryze nekomerční stránky, které provozují lidé na některých univerzitách. Komerční využití sítě mu přitom nevadí.

17. 4. 1998 2:10
Doba čtení: 3 minuty

Chytli Larryho Flinta!!!

Miloš Forman by si smlsnul - v české kotlině se mu právě zrodil nový námět na jeho starý film. Byl zde totiž dopaden český Larry Flint, čuně operující na Internetu.

14. 4. 1998 22:36
Doba čtení: 2 minuty

Jak peeruje Telecom...

Peering je věc složitá a přes svůj nízký věk a mladistvý vzhled začínám mít pocit, že moje skráně prošediví dříve, než mne toto věčně zelené téma přestane dráždit svou přítomností. Tentokrát bych vás rád seznámil s tím, jak je na tom s peeringem SPT TELECOM.

Doba čtení: 3 minuty

Správa domény .cz je stále ožehavé téma

Jedním z čtenářsky nejúspěšnějších komentářů na Lupě byl článek o diskriminační politice CZ-NIC v přijímání členů. Volně na něj navazuje reakce našeho čtenáře, Dana Lukeše.

11. 4. 1998 0:40
Doba čtení: 2 minuty

Praha, Internet, svět? Prague Internet World!

Už jsem tu psal o zákeřné akci na zmatení nepřítele, to jest výstava Prague Internet World, součást Března - měsíce "Intranetu," která se po vzoru jisté říjnové revoluce koná v dubnu. Ano, koná se právě teď - tady jsou první dojmy.

8. 4. 1998 14:29
Doba čtení: 2 minuty

Březen - měsíc InTRAnetu?

Bývalo hezkou tradicí dávat jednotlivým měsícům v roce zvláštní náboj. Březen býval měsícem knihy, přestože vám každý knikupec potvrdí, že v tomto období zdaleka neslaví největší žně. Své jisté měl i měsíc česko-sovětského přátelství; tady snad raději pomlčím. Letošní březen byl vyhlášen měsícem Internetu. Bylo to k něčemu, nebo se historie opakuje?

5. 4. 1998 17:35
Doba čtení: 3 minuty

Další peering do sbírky

Když se podíváte na tabulku peeringu českých poskytovatelů připojení, nabydete možná dojmu, že mimo svět CESNETu a především Internetu CZ už není přiliš co dohánět. Přesto byl předevčírem zřízen nový peering; šťastnými jsou tentokrát zákazníci IBM a Telenoru. Lupa už to samozřejmě ví.

2. 4. 1998 17:39
Doba čtení: 1 minuta

Stručně a krátce: testy poskytovatelů

Pokud jste se tu už alespoň trochu rozkoukali, nepochybně jste zjistili, že ústředním tématem Lupy jsou testy poskytovatelů připojení. Tímto úvodním článkem se vám o nich pokusím říci víc.

1. 4. 1998 17:18
Doba čtení: 3 minuty

Hoši, děkujem

Za tím, že se dnes můžete dívat na tyto stránky, se skrývají stovky hodin práce několika lidí, kteří je dávali dohromady. Zasloužili by si, abychom jejich jména vytesali do žuly; nemajíce žuly, napíšeme o nich alespoň tady.

1. 4. 1998 16:51
Doba čtení: 2 minuty