Hlavní navigace

ADT podporuje současnou diginovelu a apeluje na politiky

13. 7. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
13. 7. 2007

Šest televizních stanic sdružených v Asociaci digitálních televizí (ADT) podporuje návrh digitální novely v její nejčerstvější podobě. Členové asociace považují návrh ministerstev informatiky, kultury a průmyslu a obchodu za komplexní a skutečně velmi progresivní cestu jak otevřít trh všem nový subjektům a učinit ho více přitažlivým i pro ty současné, píše ADT ve svém prohlášení.

V něm se obrací také na politiky, aby přijetí zákona déle nezdržovali: ADT … vyzývá členy Legislativní rady vlády, ministerského předsedu, vládu, poslance a senátory a v neposlední řadě prezidenta ČR, aby již nedocházelo k další průtahům při projednávání a schvalování této významné normy, která rozhodujícím způsobem posílí svobodný trh a názorovou pluralitu v zemi.

Asociace ve svém prohlášení konstatuje, že předložený návrh zákona omezuje riziko arbitráží proti České republice. Sama přitom připomíná, že by si mohla nárokovat 1,4 miliardy korun, protože její členové postupem ČR při digitalizaci utrpěli významné ekonomické ztráty.

Ani v zásadě podpůrné stanovisko ADT se ale neobešlo bez několika kritických bodů. Asociace zároveň požaduje, aby bylo v rámci projednávání mininovely dotaženo několik drobných nejasností, který by v budoucnu mohly pokřivit mediální trh, píše se v prohlášení a tyto nejasnosti jsou rozvinuty do podrobna: Jde zejména o jasné a jednoznačné stanovení okamžiku, kdy bude vypnuto analogové vyslání. Za druhé považuje za nezbytné, aby byly stanoveny sankce pro případ, že jednotlivé subjekty nebudou plnit podmínky stanovené technickým plánem přechodu. Konečně ADT požaduje neméně jasný termín, v němž bude v souvislosti přechodem na digitální šíření signálu ukončeno vysílání reklamy v České televizi.

Digitální novela předpokládá, že Česká televize bude moci vysílat reklamu až do úplného konce analogového televizní vysílání – tedy minimálně do 10. října 2010 a nejpozději do 31. prosince 2012. Členové ADT by si přáli ale její dřívější konec, který by měl být sladěn se začátkem vysílání nových digitálních televizí. ADT na tomto místě uvádí: Peníze plynoucí z této inzerce byly totiž už jednou slíbeny právě na rozvoj digitálního vysílání a konkurence na TV trhu.

ADT sdružuje plnoformátové televize Febio TV a TV Barrandov, dětskou televizi Pohoda, Regionální televizní agenturu (RTA), zpravodajskou Z 1 a hudební kanál Óčko.

Stanice v dubnu 2006 dostaly od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání po rok a půl trvajícím licenčním řízení vysílací oprávnění pro DVB-T. Vinou soudních sporů, které jejich licence zrušily, ale přitom dodnes zůstávají nedořešeny, televize zatím nevysílají – s výjimkou Óčka a tří hodin denně u studií RTA.

KL22 hlasovani

Návrh zákona umožňuje, aby ADT nemusel čekat na výsledek soudních sporů a mohla začít vysílat nejpozději do roka od přijetí digitální novely. Licenční spory, které neskončí dřív, než zákon začne platit, diginovela ukončuje.

Dokument: Prohlášení ADT k současnému návrhu [DOC, 40 kB]

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.