Hlavní navigace

Alternativní Radio 1 od února výrazně rozšířilo pokrytí pozemním signálem v Česku

Podle posledního průzkumu Radioprojekt z loňska si stanici denně naladí 22 tisíc lidí. Její vysílání si nyní mohou nově pustit zájemci například na severu nebo východě Čech.
Lukáš Polák 1. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Velké překvapení si pro své posluchače připravila od 1. února alternativní rozhlasová stanice Radio 1. Ta k tomuto datu výrazně rozšířila pokrytí svým terestrickým signálem v České republice. Jedinou překážkou k tomu, aby si ji zájemce mohl naladit, je vlastnictví digitálního rozhlasového přijímače s podporou standardu DAB+. Radio 1 se od 1. února stalo součástí DAB multiplexu příbramské společnosti Teleko. Jeho signál je tak nyní dostupný pro více než polovinu obyvatelstva v České republice. Zařazení alternativní stanice do programové nabídky může být také dobrým důvodem, proč si DAB přijímač teprve pořídit.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Radio 1 začalo vysílat digitálně v Plzni, Karlových Varech a Českých Budějovicích

Teleko mělo už v minulosti to štěstí, že od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) získalo formou individuálního oprávnění povolení šířit nikoliv signál v původním L-bandu, ale III. pásmu, které původně sloužilo pro šíření analogového signálu. Stalo se tak konkrétně u vysílačů Praha – Strahov, Příbram – hvězdárna, Trutnov – Černá hora a Velemín – Milešovka. V ostatních lokalitách, což jsou Brno – Barvičova, Frýdek-Místek – Lysá hora a Liberec – Proseč se nadále vysílá v L-bandu. Kvalitním DAB signálem Teleka ve III. pásmu je tak nyní pokryta především část středních, východních a severních Čech a také Praha.

EBF20-tip-temata

Z ARCHIVU: GES, český spolumajitel Primy, přikoupil k rádiím Hey ještě Kiss, Beat či Country

Radiu 1 byl v multiplexu vyhrazen datový tok 64 kbps, což se podepsalo na snížení zvukové kvality u některých dalších stanic. Jak informoval server DigiZone.cz jeho čtenář Miloslav Soška, jde konkrétně o Český rozhlas Radiožurnál a veřejnoprávní Rádio Plus, tedy okruhy, jejichž primárním zaměřením je mluvené slovo. V době psaní zprávy zatím Radio 1 nevysílalo radiotext, respektive v něm byly samé jedničky. Typ programu je označen jako „Other Music“. Stanice je k dispozici také v nabídce operátora RTI cz, který svůj signál šíří v Plzeňském kraji, na Karlovarsku a také Českobudějovicku.