Hlavní navigace

Alternativní Radio 1 od února výrazně rozšířilo pokrytí pozemním signálem v Česku

1. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podle posledního průzkumu Radioprojekt z loňska si stanici denně naladí 22 tisíc lidí. Její vysílání si nyní mohou nově pustit zájemci například na severu nebo východě Čech.

Velké překvapení si pro své posluchače připravila od 1. února alternativní rozhlasová stanice Radio 1. Ta k tomuto datu výrazně rozšířila pokrytí svým terestrickým signálem v České republice. Jedinou překážkou k tomu, aby si ji zájemce mohl naladit, je vlastnictví digitálního rozhlasového přijímače s podporou standardu DAB+. Radio 1 se od 1. února stalo součástí DAB multiplexu příbramské společnosti Teleko. Jeho signál je tak nyní dostupný pro více než polovinu obyvatelstva v České republice. Zařazení alternativní stanice do programové nabídky může být také dobrým důvodem, proč si DAB přijímač teprve pořídit.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Radio 1 začalo vysílat digitálně v Plzni, Karlových Varech a Českých Budějovicích

Teleko mělo už v minulosti to štěstí, že od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) získalo formou individuálního oprávnění povolení šířit nikoliv signál v původním L-bandu, ale III. pásmu, které původně sloužilo pro šíření analogového signálu. Stalo se tak konkrétně u vysílačů Praha – Strahov, Příbram – hvězdárna, Trutnov – Černá hora a Velemín – Milešovka. V ostatních lokalitách, což jsou Brno – Barvičova, Frýdek-Místek – Lysá hora a Liberec – Proseč se nadále vysílá v L-bandu. Kvalitním DAB signálem Teleka ve III. pásmu je tak nyní pokryta především část středních, východních a severních Čech a také Praha.

MMF23 tip3

Z ARCHIVU: GES, český spolumajitel Primy, přikoupil k rádiím Hey ještě Kiss, Beat či Country

Radiu 1 byl v multiplexu vyhrazen datový tok 64 kbps, což se podepsalo na snížení zvukové kvality u některých dalších stanic. Jak informoval server DigiZone.cz jeho čtenář Miloslav Soška, jde konkrétně o Český rozhlas Radiožurnál a veřejnoprávní Rádio Plus, tedy okruhy, jejichž primárním zaměřením je mluvené slovo. V době psaní zprávy zatím Radio 1 nevysílalo radiotext, respektive v něm byly samé jedničky. Typ programu je označen jako „Other Music“. Stanice je k dispozici také v nabídce operátora RTI cz, který svůj signál šíří v Plzeňském kraji, na Karlovarsku a také Českobudějovicku.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).