Hlavní navigace

Antimonopolní úřad schválil prodej Mall.cz do rukou Rockaway. Trvalo mu to půl roku

Jan Beránek

E-commerce akviziční dvojboj dospěl ke konci. Potom, co ÚOHS schválil s výhradami převzetí srovnávače Heureka, po půl roce posvětil i přesun Mall.cz.

Sečteno a podtrženo. Když na konci loňského roku proběhl velký akviziční třesk na tuzemské e-commerce scéně, dalo se očekávat, že si na tak velkém obchodu úředníci z týmu Petra Rafaje dají záležet. Nakonec jim to trvalo půl roku a museli oba případy dokonce rozdělit. 

Antimonopolní úřad (ÚOHS) teď svým prvostupňovým rozhodnutím potvrzuje i převzetí e-shopu Mall.cz (respektive spojení Rockaway Capital SE a Netretail Holding B.V.). Ze skupiny Rockaway se tak stane ještě silnější protihráč Alzy. Jak ale bude samotná integrace Mallu do systémů finanční skupiny probíhat, ještě není jasné.

„Vypořádání transakce proběhne v několika následujících týdnech. Po vypořádání bude mít Rockaway možnost představit plány pro svou e-commerce divizi, tu doteď tvořily zejména e-shopy CZC.cz, Vivantis, Proděti, BigBrands, online prodejce potravin Kolonial a síť výdejen Uloženka, které loni dohromady utržily na 4 miliardy,“ komentovala schválení mluvčí Rockaway Michaela Papežová.  

Podle ÚOHS bude konkurence na e-comerčním trhu i po spojení obou firem dostatečná. „Posuzované spojení soutěžitelů nezvýší tržní sílu spojovaných soutěžitelů natolik, aby mělo za následek podstatné narušení hospodářské soutěže,“ konstatoval úřad.

„V důsledku uskutečnění fúze sice dojde k posílení postavení skupiny Rockaway ve spojení dotčených oblastí, nicméně tržní podíl spojením vzniklého soutěžitele bude stále na většině trhů pod 25 %, navíc skupina Rockaway bude vystavena působení řady konkurentů, z nichž někteří na jednotlivých dotčených trzích dosahují obdobného či silnějšího postavení,“ vysvětluje úřad, proč po dlouhém posuzování akvizici povolil. 

Převzetí Mall.cz nezatížil ani žádnými háčky – na rozdíl od převzetí Heureky, které nakonec ÚOHS povolil s několika zásadními podmínkami a s tím, že se ještě bude muset vypořádat s námitkami. 

Marcom

"Jelikož je zatím rozhodnutí nepravomocné, je patrně předčasné jej nějak komentovat. Nicméně je jasně patrné, že i úřadu není úplně lhostejná role služby Ověřeno zákazníky, ke které se váže většina závazků. Závazky vznikly na straně účastníka a osobně tam postrádám několik klíčových věcí. Tuším, že ti, co vznesli námitky na úřad, se k nim ještě budou vyjadřovat a budeme patrně svědkem odvolání,“ prognózoval na konci května Martin Kasa z Pilulky. 

Ještě předtím totiž rozvířila vlny Alza, která s velkou pompou z Heureky odešla a založila iniciativu Bezheureky.cz.

Našli jste v článku chybu?
29. 6. 2016 14:03
Trautenberk (neregistrovaný)

To je urad. Schvaluje, kdo se s kym muze domluvit na prodeji sveho vlastnictvi. Priste zalozime ulicni vybor, aby to taky mohl posoudit. Ale to uz tu bylo... Rozpocet 240mil Kc na rok 2015. Dokazu si predstavit, ze tyto rozpoctove prostredky jsou vyuzity smysluplneji.