Hlavní navigace

Antimonopolní úřad schválil prodej Mall.cz do rukou Rockaway. Trvalo mu to půl roku

29. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

E-commerce akviziční dvojboj dospěl ke konci. Potom, co ÚOHS schválil s výhradami převzetí srovnávače Heureka, po půl roce posvětil i přesun Mall.cz.

Sečteno a podtrženo. Když na konci loňského roku proběhl velký akviziční třesk na tuzemské e-commerce scéně, dalo se očekávat, že si na tak velkém obchodu úředníci z týmu Petra Rafaje dají záležet. Nakonec jim to trvalo půl roku a museli oba případy dokonce rozdělit. 

Antimonopolní úřad (ÚOHS) teď svým prvostupňovým rozhodnutím potvrzuje i převzetí e-shopu Mall.cz (respektive spojení Rockaway Capital SE a Netretail Holding B.V.). Ze skupiny Rockaway se tak stane ještě silnější protihráč Alzy. Jak ale bude samotná integrace Mallu do systémů finanční skupiny probíhat, ještě není jasné.

„Vypořádání transakce proběhne v několika následujících týdnech. Po vypořádání bude mít Rockaway možnost představit plány pro svou e-commerce divizi, tu doteď tvořily zejména e-shopy CZC.cz, Vivantis, Proděti, BigBrands, online prodejce potravin Kolonial a síť výdejen Uloženka, které loni dohromady utržily na 4 miliardy,“ komentovala schválení mluvčí Rockaway Michaela Papežová.  

Podle ÚOHS bude konkurence na e-comerčním trhu i po spojení obou firem dostatečná. „Posuzované spojení soutěžitelů nezvýší tržní sílu spojovaných soutěžitelů natolik, aby mělo za následek podstatné narušení hospodářské soutěže,“ konstatoval úřad.

„V důsledku uskutečnění fúze sice dojde k posílení postavení skupiny Rockaway ve spojení dotčených oblastí, nicméně tržní podíl spojením vzniklého soutěžitele bude stále na většině trhů pod 25 %, navíc skupina Rockaway bude vystavena působení řady konkurentů, z nichž někteří na jednotlivých dotčených trzích dosahují obdobného či silnějšího postavení,“ vysvětluje úřad, proč po dlouhém posuzování akvizici povolil. 

Převzetí Mall.cz nezatížil ani žádnými háčky – na rozdíl od převzetí Heureky, které nakonec ÚOHS povolil s několika zásadními podmínkami a s tím, že se ještě bude muset vypořádat s námitkami. 

Cloud 22 temata

"Jelikož je zatím rozhodnutí nepravomocné, je patrně předčasné jej nějak komentovat. Nicméně je jasně patrné, že i úřadu není úplně lhostejná role služby Ověřeno zákazníky, ke které se váže většina závazků. Závazky vznikly na straně účastníka a osobně tam postrádám několik klíčových věcí. Tuším, že ti, co vznesli námitky na úřad, se k nim ještě budou vyjadřovat a budeme patrně svědkem odvolání,“ prognózoval na konci května Martin Kasa z Pilulky. 

Ještě předtím totiž rozvířila vlny Alza, která s velkou pompou z Heureky odešla a založila iniciativu Bezheureky.cz.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn