Hlavní navigace

Apple jde k soudu kvůli iTunes. Hrozí mu miliardová pokuta

2. 12. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Apple
Stačilo málo. Udělat z iPodu exkluzivní přehrávač pro hudbu z obchodu iTunes.

Hříchy mládí jde Apple řešit ke kalifornskému soudu. Případ vytáhla skupina firem i uživatelů, kteří si pořídili mezi lety 2006 a 2009 hudební přehrávače iPod. Stěžují si na to, že pravidla iTunes z roku 2006 proměnila iPod na jediný možný přehrávač hudby z obchodu Applu.

Podle zprávy agentury Reuters se jim také nelíbí to, že ti, kteří vlastnili nějaký obsah od přehrávače RealPlayer, měli rázem smůlu. Jinými slovy, ti, kteří si koupili hudbu na iTunes a RealPlayer, už nemohli střídat svá zařízení k přehrávání své hudby.

Skupina žalujících požaduje od Applu odškodné ve výši 350 milionů dolarů. Antimonopolní zákon ale podobné žádosti běžně násobí třemi. Tím pádem by mohla kauza z minulosti vyjít Apple i na jednu miliardu. 

Hříchy minulosti

Apple se brání tím, že aktualizace iTunes obsahovala skutečná zlepšení a nebyla vyvíjena s cílem zneužívání hospodářské soutěže. Svědčit o tom by měli i šéf vývoje Eddy Cue a viceprezident Applu Philip Schiller

Zároveň také firma tvrdí, že v roce 2006 měl RealPlayer tržní podíl kolem tří procent, takže by novinka v iTunes neměla mít zásadní dopad na rozhodování zákazníků. 

cif - debata 2

Historické kauzy teď ale Apple řeší často. Podle amerického ministerstva spravedlnosti měla třeba firma společně s knižními vydavatelstvími Hachette, HarperCollins, Macmillan a Penguin uzavřít kartelovou dohodu v oblasti elektronických knih, která vedla ke zvýšení cen. 

Po táhlém jednání se nakonec Apple se žalobci dohodl na mimosoudním vyjednávání. Muselo tomu ale třeba předcházet zveřejnění komunikace Steva Jobse se zástupci vydavatelství. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).