Hlavní navigace

Apple nasadil ochranu před lidmi, kteří zneužívají vracení zboží v iTunes

13. 1. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Apple
Před několika týdny jsme se divili, proč Apple nechává iTunes ve stavu, kdy si můžete nechat vrátit peníze za koupené zboží a přitom si ho nechat. Odpověď je tu.

Stane se z iTunes půjčovna? ptali jsme se ve zprávě publikované těsně před koncem loňského roku. Obchod Applu s aplikacemi, hudbou či knihami totiž umožňoval nechat si bez udání důvodu do 14 dnů vrátit peníze za už zakoupené digitální zboží, a přesto je i nadále využívat.

V čem je problém? Podle evropské směrnice (implementované do českého občanského zákoníku), která vracení peněz za digitální zboží upravuje, na něj uživatel ztrácí nárok jen v případě, že si aplikaci, hudbu či knížku po nákupu stáhl „se svým výslovným souhlasem“.

Na rozdíl od jiných obchodů ale iTunes funguje tak, že stahování začíná automaticky hned v okamžiku, kdy uživatel odsouhlasí zaplacení zboží. Nemá tedy vůbec šanci stahování „výslovně odsouhlasit“ a jeho právo na vrácení peněz bez udání důvodu do 14 dnů nezaniká.

Když to spojíte s faktem, že koupený obsah v zařízení zůstává, i když si za něj necháte vrátit peníze (jak jsme sami vyzkoušeli), mění se tím iTunes z obchodu v půjčovnu. 

Apple nakonec problém vyřešil poměrně elegantně. Drtivou většinu uživatelů neotravuje žádnou novou nutností něco potvrzovat. Pokud ale někdo začne možnost vracení peněz bez udání důvodu zneužívat, zobrazí se mu při nákupu nové upozornění. Na Twitteru o něm informovala vývojářka Rosyna Keller:

Zdroj: Apple defends against EU 14-day refund abuse with App Store alert for customers with excessive refunds on file

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn