Hlavní navigace

Asociace digitálních televizí trvá na termínech vypínání analogu

23. 9. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
23. 9. 2008

Šestice televizních nováčků sdružená do Asociace digitálních televizí (ADT) na svém dnešním zasedání vyzvala k dodržení termínů vypínání zemského analogového televizního vysílání, obsažených v Technickém plánu přechodu na zemské digitální televizní vysílání (TPP). V okamžiku, kdy komerční analogové televize dobrovolně přistoupily na TPP, je digitální vysílání jedinou reálnou budoucností televizních stanic v České republice, napsali zástupci ADT ve společném prohlášení.

K TÉMATU: Řediteli Novy se nelíbí postup při vypínání analogového vysílání

Členové ADT považují harmonogram digitalizace včetně vypínání analogu za neměnný. To odpovídá i obchodním modelům jednotlivých stanic, upozornili v narážce na nedávný rozhovor generálního ředitele televize Nova Petra Dvořáka pro Lidové noviny, který zpochybnil dubnový termín vypínání analogového televizního vysílání v Praze. Podle Dvořáka není hlavní město na ukončení analogového vysílání připraveno a například na sídlišti Jižní Město hrozí problémy se společnými televizními anténami.

ebf - tip do článku - debata

Praha má být vůbec první region v České republice, nepočítá-li se Domažlicko, kde dojde k ukončení analogového vysílání všech pozemně šířených televizí. Po ČT 2, která zde ukončí vysílání v říjnu, půjde také o ČT 1, Novu a Primu. Požadavek, aby se s vypínáním analogu začalo právě v Praze, vznášely od počátku právě nové digitální televize, které si od tohoto kroku slibují, že diváci budou muset přejít na digitální příjem, a tudíž se jim v nabídce objeví kromě stávajícíh televizí i nové programy. Pokud by v Praze vedle digitálního vysílání pokračovalo i analogové, část diváků by na digitální příjem nepřešla a k novým programům by se nedostala.

Členové ADT se dnes také dohodli na sjednocení strategie při jednání s operátory zemských digitálních sítí o zařazení jednotlivých digitálních programů do konkrétních multiplexů. ADT dohodla společný postup při dalším vyjednávání, stojí v tiskové zprávě, pod kterou jsou podepsáni zástupci televizí Óčko, Z1, TV Barrandov, Febio TV, RTA a TV Pohoda.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).