Hlavní navigace

Banka ZUNO podporuje platební QR kódy

11. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

ZUNO je další českou bankou, která ve své mobilní aplikaci podporuje snadné zadávání platby prostřednictvím QR kódu. Bude ji letos následovat ještě některá z konkurenčních bank?

Přestože to banka ZUNO ještě oficiálně neoznámila, rozšířila seznam bank na tuzemském trhu, které podporují zadávání plateb prostřednictvím platebních QR kódů dle standardu České bankovní asociace. Aplikace ZUNO pro smartbanking v poslední verzi pro Android a iOS ke skeneru faktur a složenek získala i čtečku platebních QR kódů.


Autor: Jiří Macich ml.

Ke skeneru faktur a složenek přibyla čtečka QR kódů.

Na rozdíl od skeneru faktur a složenek však čtečky QR kódů nemohou využít všichni klienti banky. Jedná se o exkluzivní funkci pro zákazníky, kteří mají „Účet Plus“, za jehož vedení si ZUNO účtuje měsíční poplatek. Ten banka vrací, pokud klient za  měsíc provede platby kartou ve výši alespoň 5 000 Kč.


Autor: Jiří Macich ml.

Podpora QR kódů je dostupná jen pro některé klienty

Na „Účet Plus“ lze přejít přímo z mobilní aplikace. Dalšími proklamovanými výhodami jsou výběry od 1000 Kč výše z bankomatů Raiffeisenbank zdarma a některé funkce internetového a mobilního bankovnictví. Viz screenshot níže. Nová verze aplikace pro Android a iOS vyšla po víkendové odstávce internetového bankovnictví.


Autor: Jiří Macich ml.

Z podpory platebních kódů a dalších funkcí mobilního bankovnictví si banka ZUNO udělala výhody služby Účet Plus

Nejde však o překvapení. Banka již dříve uvedla, že s podporou platebních QR kódů přijde ještě do konce letošního roku. Ovšem veřejně nebyl znám konkrétnější termín a menší háček, kterým je dostupnost funkce jen pro klienty, kteří přejdou z bezplatně vedeného účtu. Vedle ZUNO platební QR kódy nyní podporuje ještě dalších šest bank.

Konkrétně Raiffeisenbank, Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka a Air Bank. K podpoře platebních QR kódů se ještě hlásí Era, ale ta spadá pod ČSOB. Nejde o samostatnou banku. I tak je seznam bank nakloněných platebních QR kódům poměrně dlouhý, když uvážíme, že se na českém trhu objevují v provozu necelý rok.

ebf - témata 1

Letos se zřejmě seznam podporujících bank již nerozroste. Například GE Money Bank tvrdí, že sice pracuje na své nové mobilní aplikaci, ale určitě do poloviny příštího roku prý nevyjde. Navíc není jasné, jestli platební QR kódy bude vůbec podporovat.  „Tuto možnost budeme zvažovat, to je to, co můžu potvrdit,“ sdělil nám mluvčí banky Pavel Zúbek.

Konkurenční mBank neříká platebním QR kódům apriori ne, ale momentálně prý má jiné priority. V budoucnu se pravděpodobně bude rozšiřovat podpora platebních QR kódů (a obecně smartbanking) spíše na další platformy jako je Windows Phone. Pro tento systém má svou aplikaci zatím jen ČSOB (+ Era) a krátce také Fio banka.

Zaplatili jste již někdy v ČR prostřednictvím QR kódu a mobilní aplikace vaší banky?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).