Hlavní navigace

BigSat 6800TS Premium: jednoduchý set-top-box pro dvě platformy

3. 7. 2006
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 118483
[Oživeno] Pokud hledáte levný přijímač, který si poradí se zemským i satelitním digitálním vysíláním, zaměřte svoji pozornost na BigSat 6800TS Premium. Výrobek nabízí poměrně kvalitní výbavu i ovládání, schází mu jen teletext a jeho znalosti češtiny by mohly být o stupeň lepší. Zákazníky ale bude zajímat cena, která se u kombinovaného set-top-boxu dostala pod tři tisíce a brzy ji čeká vydatné snížení.

Minulý týden jsme na DigiZone.cz představili komplexní řešení pro digitální příjem televize z pozemních vysílačů i ze satelitu, set-top-box Golden Interstar DVB-T/-S 8300 CI Premium. Mezi kombinovanými digitálními přijímači zůstaneme, ale tentokrát se podíváme na schopnosti výrobku, který je zhruba o tisíc korun levnější.

BigSat 6800TS Premium patří přes svůj odlišný název do portfolia set-top-boxů firmy Golden Interstar. Digitální přijímač váží 1,6 kilogramu a má sympatické střední rozměry: 30×5,6×19,5 c­entimetrů. V balení přichází k majiteli také dálkové ovládání se dvěma bateriemi, třížilový AV kabel a šestijazyčná uživatelská příručka.

BigSat 6800

Návod je český, a přece cizí

Manuál potěší zapracovanou českou částí, aby zamrazil jejím provedením – alespoň na některých místech. Na úvodní straně se skví titulek Uživatelskà píruka, který nevěští nic dobrého. Překlad vnitřních stran je naštěstí už poměrně kvalitní, tedy až na výrazy typu radiofrekvenční pro vysokofrekvenční / RF výstup nebo slovo favoritní místo oblíbené. Podivuhodný je překlad anglického nadpisu Main Features na  Moje poznámky.

Grafické prvky i obrázky jsou součástí všech šesti jazykových pasáží, na českých stránkách ale grafika čas od času nesedí. Někdy chybí písmeno, jinde obrázek překrývá půl slova (např. symbol i na jednom místě následuje pouze fragment námka, nikoli poznámka). Na kontrolu české části nebyl asi přizvaný žádný Čech. Přehled technických údajů a klíčových vlastností zůstal pro jistotu jen v angličtině. Dost ale lamentování nad příručkou, podívejme se raději na schopnosti přístroje samotného.

První pohled

BigSat 6800TS Premium má elegantní stříbrný design, který v kombinaci se středními rozměry přístroje vypadá lépe než háv dovednějších bratrů z rodiny 8×00. Na předním panelu je několik nápisů, z nichž stojí za zmínku především DiSEqC 1.2, který upozorňuje na možnost spolupráce s motorky pro natáčení parabol. Prostředku dominuje černý displej, na němž se při běhu set-top-boxu ukazuje velkými číslicemi pořadové číslo navoleného programu a ve standby režimu jsou tady hodiny. Na pravé straně jsou jediná tři tlačítka přední části: přepínač mezi plným a pohotovostním chodem a dvojice klíčů pro změnu stanice.

BigSat 6800 panel

Zadní panel nabízí uživateli bohatou výbavu nejrůznějších zdířek, mezi kterými schází jen optický digitální zvukový výstup S/P-DIF. Sestava konektorů čítá dva SCARTy, čtveřici anténních přípojek a dvě zdířky pro satelitní kabel. Část pro anténu obsahuje dva páry vstupů a výstupů, první klasický, další napojený na modulátor. Ano, set-top-box je vhodný i pro majitele starších televizorů, pro které je SCART cizím slovem. Satelitní část má vyhrazený vstup signálu z paraboly a jeho případnou smyčku do dalšího přijímače. Paletu konektorů doplňuje dvojice zdířek pro analogový stereo zvuk, digitální zvuk S/P-DIF v koaxiální verzi, kompozitní výstup videa a S-video výstup. Pro budoucí aktualizaci softwaru je připravené rozhraní RS-232 a možnosti set-top-boxu završuje vypínač přívodu elektrického proudu.

BigSat 6800 zezadu

Digitální přijímač vyžaduje vstupní napětí v rozmezí od 90 do 240 voltů a spořádá až 21 wattů. Svému majiteli na oplátku rozkóduje programy s tokem dat mezi dvěma a 45 Mb za sekundu, a to s citlivostí –75 až –25 dBm. Dálkové ovládání by mělo podle údajů v manuálu fungovat i ze vzdálenosti deseti metrů, já můžu jen konstatovat, že na polovičním úseku probíhala komunikace přístrojem a jeho ovladačem dobře.

BigSat 6800 ovladac

Nováček v domácnosti a jeho satelitní schopnosti

Po startu přístroje se na televizní obrazovce objeví hlavní menu, které své jednotlivé nabídky prezentuje netradičně pod šesticí piktogramů. Symboly reprezentují programového průvodce (EPG), časovač, instalaci zvlášť pro DVB-T a DVB-S, nastavení systému a uspořádaní stanic – zvlášť pro rádio a televizi a odděleně pro zemskou a satelitní platformu.

BigSat 6800 menu

Češtinu si divák navolí pomocí záložky System settings, set-top-box dokáže komunikovat v dalších šesti jazycích. Mezi možnosti nastavení patří také standard videovýstupu (PAL / NTSC) a jeho provedení (RGB / CVBS), číslo kanálu pro UHF modulátor a poměr stran obrazu (4:3 / 16:9). Uživatel si může určit také počet programů pro vícenásobný náhled nebo míru průsvitnosti všech nabídek.

BigSat 6800 system
BigSat 6800 LBN

Úvodní výběr satelitů čítá jen 14 položek, což je oproti stovce družic v paměti přístrojů Golden Interstar 8×00 slabý odvar. Astra 19,2 stupně východně, pravděpodobně nejsledovanější satelit v Česku, mezi předvolbami je. Kdo by chtěl nějakou kosmickou specialitu, může si ji dohledat ručně. Není od věci, když člověk zná transpondéry, které ho na tom kterém satelitu zajímají. Kompletní průchod nabídkou Astry trval výrobku skoro čtvrt hodiny. Jeho výsledem bylo zhruba 40 koukatelných programů, mezi nimi polské stanice TVP, francouzsko-německé Arte nebo katarská Al-Džazíra. Nechyběli ani čeští zástupce, a to ve čtveřici 24cz, Óčko, Top TV a ČT 24. Satelitní část fungovala při testu dobře, zklamal mě ale fakt, že přístroj nedodal žádná data z družice svému programovému průvodci. Výhoda digitální přehlednosti byla tak rázem pryč.

Vyberte si svůj set-top-box v e-shopu na DigiZone.cz

Ilustrační set-top-box
Set-top-boxy pro příjem zemské digitální televize, ale i integrované digitální televizory a USB přijímače, to vše můžete nakoupit v elektronickém obchodě serveru DigiZone.cz. Zpravodajský portál digitálního vysílání nabízí každému čtenáři možnost vybavit se na příjem DVB-T už dnes. Jednotlivé výrobky si můžete nejdřív porovnat v databázi set-top-boxů a přečíst si jejich recenze, které vycházejí každý týden. Novou součást domácnosti si tak vyberete jednoduše sami, po vlastní úvaze, ne na základě marketingové kampaně. DigiZone.cz provozuje obchod pro digitální vysílání společní s firmou Digitální televize v.o.s.. Najdete ho na této adrese.

Zemský příjem televize

Hledání programů v DVB-T bylo hotové zhruba za tři minuty a set-top-box objevil vše, co je v Praze k nalezení. Ačkoli se krabice kasá nápisem: Výběr jazyka při vysílání s přenosem více jazyků, duální zvuk si musí divák ošetřit sám. Nezbývá mu než ručně přehazovat zvukové nastavení mezi možnostmi stereo / audio L / audio R, aby dosáhl kýženého poslechu. EPG si poradí správně s normou ISO 6937 při prefixu CZE, a tak se programy z multiplexu Radiokomunikací zobrazují s korektní diakritikou. Předpona CES dělá ale programovému průvodci obtíže, a na stanicích v síti Czech Digital Group jsou proto české znaky zkomolené.

BigSat 6800 info

Práce s EPG je nezvyklá, a to především kvůli změně data, ke které slouží místo šipek tlačítka Quality / P- a Recall / P+. Funkce info zobrazuje podrobnosti o vysíleném pořadu, ale jen tehdy, pokud ji divák zavolá ze stránek programového průvodce. Set-top-box nabízí časovač, který pojme až osm záznamů, ale teletext mu kupodivu úplně chybí. Zajímavostí je tlačítko PIP, které vyvolá náhled většího počtu programů. Jeden z nich po naladění běží dál, obraz dalších zamrzne. Majitel přístroje si v nastavení systému pod nepřeloženou záložkou Capture Windows může vybrat, jestli chce televizi rozdělenou na čtyři, devět, nebo 16 částí.

BigSat 6800 EPG
BigSat 6800 EPG II

Podtrženo, sečteno

BigSat 6800TS Premium je lacinou volbou digitálního příjmu se vším všudy. V obývacím pokoji ostudu neudělá, technologické nadšence mezi svými kamarády s ním však nejspíš neoslníte. Líbivý design a solidní výbavu, ve které chybí jen druhý výstup S/P-DIF, doplňuje přehledné menu. Dojem ze set-top-boxu kazí některé české nedodělky a ne úplně příjemné ovládání. Dálkový volič má tužší tlačítka a změnu programů doprovází zbytečně dlouhá prodleva. Schopnosti výrobku odpovídají jeho poměrně nízké ceně, a kdo touží po levném řešení příjmu dvou platforem, má teď důvod k zamyšlení.


3. července 2006: Po uveřejnění recenze mě kontaktoval Jan Šupák ze společnosti TIPA, která na českém trhu zajišťuje distribuci značek Golden Interstar a BigSat. Set-top-box BigSat 6800TS Premium podle něj představuje výběhový typ, jehož je ve skladech v ČR posledních zhruba 10.000 kusů. Majitelé přístroje asi zklame zpráva, že se nechystá žádný firmware, který by opravil nedodělky zmíněné v recenzi. Přijímač se prodává s těmi vlastnostmi, jež má, v současnosti ale výrazně snižujeme jeho cenu, obchodníci ho od nás budou dostávat za 2290 korun včetně DPH, zmínil pro DigiZone.cz Jan Šupák a dodal, že cenová redukce se brzy projeví i na pultech prodejen. BigSat je značkou, kterou firma Golden Interstar označuje OEM přijímače dovezené z Asie – nepocházejí tedy z výrobních linek společnosti.

BigSat 6800 celo
BigSat 6800TS Premium
Celkové hodnocení 8 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 4,5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 2 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 1,5 b.

Přístroj zapůjčil: obchod.digizo­ne.cz

Databáze: BigSat 6800TS Premium

Content tip EARLY

Orientační cena: 2890 Kč

Foto a screenshoty: Autor

Jak často hledáte informace na teletextu?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).