Hlavní navigace

Malware Bredolab útočí mj. s využitím fiktivních faktur

4. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Společnost Trend Micro upozorňuje na aktivity relativně nového malwaru Bredolap. Tento záškodnický program byl poprvé zachycen už v květnu 2009 a v poslední době je na vzestupu. Očekáváme, že se tato hrozba postupem času ještě dále rozšíří a bude ztrpčovat život internetovým uživatelům po celém světě, uvedl Ivan Macalintal, manažer výzkumného programu Trend Micro. Zachycen byl například podvodný e-mail vydávající se za jako faktura za nákup laptopu. Po otevření přílohy se však v systému spustil…

Společnost Trend Micro upozorňuje na aktivity relativně nového malwaru Bredolap. Tento záškodnický program byl poprvé zachycen už v květnu 2009 a v poslední době je na vzestupu. Očekáváme, že se tato hrozba postupem času ještě dále rozšíří a bude ztrpčovat život internetovým uživatelům po celém světě, uvedl Ivan Macalintal, manažer výzkumného programu Trend Micro. Zachycen byl například podvodný e-mail vydávající se za jako faktura za nákup laptopu. Po otevření přílohy se však v systému spustil proces BKDR_BREDOLAB.AL, který stáhl a nainstaloval trojského koně Renos.

Bredolab je podle expertů ze společnosti Trend Micro na vzestupu. Jen v minulém týdnu prý bylo zaznamenáno několik nových variant tohoto malwaru, který se šířil i přes spam zneužívající jména známých přepravních společností UPS nebo DHL. Dalším distribučním kanálem je web, kde skrze záškodnické webové stránky útočí na tradiční slabá místa zabezpečení, když zneužívá PDF soubory nebo Flash. Bredolab se pak v napadeném počítači stará o instalaci dalšího malwaru. Zpravidla je spojený s tzv. falešnými antiviry, rootkity, spamboty (např. Cutwail) a nástroji pro krádež informací. (Tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.