Hlavní navigace

BSA opět rozesílá „obsílky“, tentokrát úřadům, muzeím, školám či knihovnám

2. 12. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

I když se tisková zpráva BSA – The Software Alliance tváří velmi závažně, dopisy, které chce organizace rozesílat, jsou nezávazné jako třeba reklamní letáky.

„Obsílku kvůli softwarovému pirátství dostávají státní podniky, školská zařízení, muzea, galerie a knihovny,“ zní titulek nejnovější tiskové zprávy BSA - The Software Alliance. Použité termíny i jazyk se snaží vzbudit dojem, že čteme takřka úřední zprávu o tisícovkách případů používání pirátského softwaru.

Ve skutečnosti jde to ale ukázkový FUD, který zřejmě sází na to, že jej mainstreamová média bez kontextu a přemýšlení převezmou - jako už se s nepravdivým titulkem Sedm tisíc úřadů dostane varování. Musí si zkontrolovat software povedlo deníku E15, který jen nekriticky přepsal tiskovou zprávu.

Ne, na základě dopisu BSA opravdu nikdo nic kontrolovat nemusí. BSA není žádný státní úřad, soudní orgán nebo instituce. Jak už se na Lupě i jinde mnohokrát psalo, jde o soukromou organizaci zastupující některé výrobce softwaru. Její výzvy nikoho k ničemu nezavazují a to, zda na dopis bude či nebude reagovat, záleží čistě na jeho dobré vůli.

V příštích dnech obdrží 7000 tuzemských organizací veřejného sektoru, orgánů veřejné správy či místní samosprávy poštovní obsílku s upozorněním na možné užívání nelegálního softwaru. Protipirátská organizace BSA | The Software Alliance se na tyto organizace obrací s výzvou, aby provedly kontrolu legálnosti užívaného softwaru.

Všimněte si, že BSA v textu tiskové zprávy nelže, jen jej formuluje tak, aby se dal vykládat dvojím způsobem. Už použití slova „obsílka“ odkazuje k úřednímu psaní, které někomu nařizuje nějakou povinnost. A další formulace naznačují, že BSA by mohla mít u dotyčných organizací nějaké důkazy o tom, že používají nelegální software. 

Mluvčí Jan Hlaváč ovšem na přímý dotaz připouští, že BSA žádné důkazy nemá, maximálně „indicie“ z údajných anonymních udání: „U některých z obeslaných organizací máme konkrétní indicie, jde řádově o stovky subjektů, ale nejsou k dispozici dostatečně průkazné informace (jde většinou o anonymní oznámení). U zbytku obeslaných organizací se jedná o obecné upozornění a apel na preventivní kontrolu,“ říká.

Větší část samotného dopisu, který jsme si nechali pro ukázku poslat (najdete jej níže), mimochodem vyznívá mnohem mírněji než tisková zpráva – jako prostá žádost o prověření softwarových licencí. V tiskové zprávě se ale BSA nebojí nespolupracujícím organizacím hrozit „procedurami směřujícími k nápravě“. Nápravě čeho? Toho, že někdo neodepíše na dopis?

Pokud vedení organizací na výzvu nebude reagovat, BSA zahájí proceduru směřující k nápravě … Kromě dopisu se bude BSA snažit situaci řešit i osobním jednáním s managementem.

Z hrozivě znějící procedury směřující k nápravě se tak nakonec vyklube pouhé sjednání schůzky s vedením. Opět naprosto nezávazné.

A ještě jedna zajímavá věc, pomocí níž se BSA snaží dopis povýšit na něco důležitějšího, než čím ve skutečnosti je: v závěru je připojen formulář nazvaný Prohlášení o legálnosti softwaru, ve kterém má zástupce firmy podpisem a razítkem potvrdit, že jeho společnost užívá pouze legální programy.

K čemu je takové prohlášení dobré? Z vyjádření Jana Hlaváče plyne, že hlavně k tomu, že vám pak dá BSA údajně pokoj: „Firmy, které prohlášení vyplní a zašlou (případně jiným adekvátním způsobem reagují), již dále nekontaktujeme. Předpokládáme, že když někdo prohlášení zašle, tak má situaci pod kontrolou a vědomě nám nelže či alespoň provádí kroky směřující k nápravě.“

BSA Ukazka Dopisu

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn