Hlavní navigace

Bude letošek pro provozovatele satelitního kódování Nagravision černým rokem?

12. 2. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Logo satelitní digitální platformy DVB-S Autor: 115393
12. 2. 2008

Švýcarská společnost Kudelski Group, provozovatel kódovacího systému Nagravision pro placenou satelitní televizi, zaznamenala silný propad akcií na švýcarském trhu s cennými papíry. Příčinou je to, že německá platforma Premiere ohlásila zvýšení nákladů zapříčiněné bojem se satelitními piráty o 9 milionů dolarů.

Kudelski musí vyměnit karty Premiere v systému Nagravision, protože podle jejich informací ji přijímá nelegálně až 1 milion diváků. Akcie společnosti Kudelski Group zaznamenaly propad o 13,28 %, což je největší pokles za posledních 5 let. Další špatnou informací pro tuto firmu je fakt, že investiční banka Goldman Sachs začala radit klientům, aby prodali své akcie pod cenou. Cena jedné akcie společnosti byla včera 16.90 švýcarských franků.

Mauro Saladini, který je finančním ředitelem Kudelski Group řekl, že výměna karet Premiere je běžnou záležitostí a dochází k ní standardně přibližně každé 3 – 4 roky. Premiere je jedním z největších klientů kódovacího systému Nagravision a kontrakt na něj končí až v roce 2013. Dalšími jeho zákazníky jsou polská platforma Cyfrowy Polsat, rumunská Digi TV, španělská Digital+ a portugalská TV Cabo. Všechny zmíněné společnosti se přitom potýkají s problémy s nelegálním příjmem, který využívá prolomeného systému Nagravision. TV Cabo a Digital+ již karty s novou verzí kódovacího systému Nagravision 3 používají, Cyfrowy Polsat se k tomu chystá. Kromě Premiere avizuje výměnu i Digi TV působící také na českém trhu.

Podle dostupných informací si však společnost Kudelski tímto krokem moc nepomůže. Z pirátských doupat pronikly zprávy, že se již podařil průnik také do kódovacího systému Nagravision 3. Ten má být dokonce stejně špatně zabezpečený jako je jeho předchůdce Nagravision 2. Možná tedy půjde opravdu o černý rok pro společnost Kudelski Group. Rozpracování Nagry 3 se očekává již velmi brzy, protože by k němu mohlo dojít už krátce poté, co na něj přejdou některé z již zmiňovaných satelitních platforem.

KL24

Někteří za satelitních odborníků, pohybujících se na černém trhu, dokonce tvrdí, že systém Nagravision již není s to se uchránit proti nelegálnímu příjmu. Pokud se na internetu objeví brzo klíče na platformy Digital+ a TV Cabo pro nový Azbox HD, jeden ze satelitních pirátských serverů dokonce píše, že to může mít fatální následky pro společnost Kudelski.

Zdroj: LO

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).