Hlavní navigace

Budoucnost DVB-T by mohla být relativně ještě dlouhá, míní ČRa

24. 6. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
24. 6. 2008

Standard DVB-T určený pro pozemní digitální vysílání má podle ředitele pro transformaci Českých Radiokomunikací Kamila Levinského budoucnost a ta by mohla být relativně ještě dlouhá. Řekl to v rozhovoru pro server iStrategie.cz. Jsou tu i jiné formy vysílání jako je satelit, IPTV nebo kabel, ale podle něj jde vždy o placené platformy. DVB-T i DVB-T2 by měly být primárně neplacenou službou, aby koncový uživatel neplatil žádné měsíční poplatky kromě platby za zařízení schopné tuto službu přijímat, konstatoval Levinský.

Jak jsme vás již na DigiZone.cz informovali, Radiokomunikace chtějí přejít v roce 2013 kompletně z formátu DVB-T na standard DVB-T2. Je takový přechod obtížný? Co se týká vysílací části, tak půjde pouze o úpravu technologií, na straně diváka to však bude pochopitelně znamenat povinnost zakoupit nový set-top-box. Jako hlavní výhodu DVB-T2 vyzdvihl Levinský skutečnost, že nebude nutné vysílat na tak velkém rozsahu kmitočtového spektra a pro pokrytí Česka tedy nebude nutné tolik frekvencí, jako je tomu nyní.

Content tip EARLY

Levinský se vyjádřil také k televizi do mobilu DVB-H. Podle něj je potenciál této služby hodně velký, ale jen za té podmínky, bude-li sponzorovaná. Pokud nepůjde o službu, kterou je třeba u operátora aktivovat, ale bude se přijímat zdarma telefonem a bude sponzorována, ten potenciál je rozhodně velký, řekl. Na otázku, zdali se ČRa přihlásí do tendru na operátora DVB-H, nechtěl odpovědět. Ředitel úseku pro transformaci je zároveň optimistou a věří, že přechod z DVB-T na DVB-T2 bude snadnější než stejný krok z analogového na digitální vysílání.

ČTĚTE TAKÉ:
ČRa: V roce 2013 kompletně přejdeme na DVB-T2 a MPEG-4
Kamil Levinský: Rok 2012 je plně v souladu s doporučením Evropské komise
DVB-T2: minimálně o 30 procent lepší než DVB-T

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).