Hlavní navigace

Budoucnost zpráv?

Mirek Zeman

Mám teď zpravodajský týden. Začal jsem používat Bloglines a poňouká mě to browsit po Internetu a pročítat různé zajímavé informační zdroje. Takže jsem jich za posledních několik dní prošmejdil opravdu hodně. Takřka žádný zpravodajský server však nebyl sto překročit stín papírových médií. O využívání potenciálu Internetu se nedá hovořit vůbec.

Mám teď zpravodajský týden. Začal jsem používat Bloglines a ponouká mě to browsit po Internetu a pročítat různé zajímavé informační zdroje. Takže jsem jich za posledních několik dní prošmejdil opravdu hodně. Takřka žádný zpravodajský server však nebyl sto překročit stín papírových médií. O využívání potenciálu Internetu se nedá hovořit vůbec.

Z celého dobrodružství jsem si udělal jeden závěr: zpravodajské servery jsou digitalizovanými novinami. Nemám teď na mysli, že by snad zpravodajské servery neměly vlastní obsah (nezávislý na obsahu papírových novin), ale že tento obsah je svým charakterem „papírový“. Není valného rozdílu mezi článkem v offline a online novinách.

Jsou zde samozřejmě zpravodajské servery, které jsou „domyšlené“ a nabízejí řadu možností, jaké papírové noviny nabídnout nemohou. Ale pořád mám jaksi dojem, že je to myšlení uvnitř zaběhnutých škatulek, že se pouze rozvíjejí paradigmata nastavená papírovými novinami a že se nikdo nesnaží využít možností Internetu jako nového média.

EBF17

Jedním z příkladů vybočení z tohoto paradigmatu je společnost Newsgaming.com, která se snaží vyrábět flashové hry reagující na aktuální události (11. září, madridský útok, …). Ty pak čtenáře seznamují například s následky boje proti terorismu. Stejně jako článek je to vlastně také způsob argumentace, jen má jinou formu.

Dalším příkladem par excellence je příloha zpravodajského serveru The New York Times Six question for Iran multimediálního redaktora Naky Nathaniela, vycházející hvězdy na poli multimediálního žurnalismu. Domnívám se, že v tomto případě je možností Internetu využito až po okraj.

Našli jste v článku chybu?
23. 2. 2005 19:29
Vojtěch Semecký (neregistrovaný)
Proč máte všichni pocit, že je nutné stále měnit design webu? Nešlo by ty boxíky prostě dát pryč a design zachovat? Stejně jsem měl nejradši ten původní design Lupy. Totéž u Roota. Redesign většinou, bohužel, není krok k lepšímu.
23. 2. 2005 19:12
Vojtěch Semecký (neregistrovaný)

A to je právě ten problém: Weblogy se prolinkovávají. Vzájemě mezi sebou. Zvyšují si tím PR i relevanci k tématu.

Všechny odkazy ale vedou jen na jiný, tématicky příbuzný, příspěvek (schválně neříkám článek) na jiném blogu. Aby se čtenář konečně dostal na cílovou stránku, o které se píše, musí si téměř stejný příspěvek přečíst 10x.

Je to samozřejmě trochu nadnesené, ale zas tak daleko od reality to není. Samozřejmě jsou výjimky (rozuměj kvalitní weblogy s původním obsahem), ale ty se dají spoč…