Hlavní navigace

Cenové srovnání ADSL připojení

24. 10. 2006
Doba čtení: 13 minut

Sdílet

 Autor: 29
Po delší době jsme se podívali na ceny vysokorychlostního připojení k Internetu technologií ADSL. Který poskytovatel nabízí nejlevnější měsíční paušály? Kolik zaplatíte na poplatcích za rok? Vyplatí se převést pevnou linku k alternativnímu operátorovi?

Od posledního cenového srovnání ADSL připojení zde na Lupě uběhlo již více než půl roku. Mohlo by se zdát, že jsme na toto, pro čtenáře atraktivní, téma pozapomněli, avšak opak je pravdou. Po celou dobu jste mohli najít aktuální informace v databázi ADSL připojení a důležité události, které ovlivnily trh s nabídkou vysokorychlostního Internetu, se objevovaly v samostatných článcích.

Nicméně čas od času nezaškodí prozkoumat zákoutí nabídek poskytovatelů. Na první pohled výhodný měsíční poplatek totiž může být vykompenzován dražším samoinstalačním balíčkem, aktivací nebo nutností uzavřít smlouvu na dobu určitou. Pokud patříte mezi ty, kteří uvažují o vysokorychlostním připojení k Internetu nebo nejste spokojeni s přístupem vašeho stávajícího operátora a hledáte lepší podmínky, mějte vždy na paměti, že nabídky ADSL připojení je nutné porovnávat komplexně a nejen podle jednoho parametru, kterým může být například právě měsíční poplatek.

Výběr poskytovatelů

Do porovnání jsme zařadili osm telekomunikačních společností, splňujících základní podmínku pro zařazení do databáze ADSL připojení, kterou je minimální počet uživatelů. V České republice existuje samozřejmě celá řada dalších firem, nabízejících služby na bázi technologie ADSL, protože však není v našich silách zmapovat všechny, v některých případech malé lokální poskytovatele či společnosti, pro něž je poskytování připojení k Internetu pouze doplňkovou činností, rozhodli jsme se výběr omezit dle výše zmiňovaného kritéria.

ADSL a zpřístupnění místní smyčky

13. září představila společnost Volný (dříve Czech on Line) novou nabídku pro koncové uživatele. Portfolio služeb pro domácnosti nyní zahrnuje pouze dvě rychlosti na platformě Telefónica O2 Czech Republic (TO2CR), ostatní služby provozuje Volný na vlastní platformě, která využívá technologii ADSL2+. U všech služeb na platformě Volný má zákazník možnost si vybrat, zda chce i nadále platit paušál za pevnou telefonní linku TO2CR a využívat její hlasové služby, či zvolí variantu tzv. plného zpřístupnění místní smyčky. V tomto případě poskytuje jak hlasové, tak i datové služby Volný a zákazník platí za obě služby pouze jemu.

Ikona - poskytovatelé
Tip: přehledné porovnání cen a parametrů jak ADSL, tak i ostatních druhů připojení najdete v naší databázi aktuálních nabídek na Lupě. Pomocí filtrů si navíc můžete snadno najít optimální tarif na míru vašim vlastním potřebám. K dispozici je aktuální přehled kabelových poskytovatelů, mobilního Internetu i dial-upu.

Volný drží díky nasazení a využívání technologie ADSL2+ primát v nejvyšší nabízené rychlosti ADSL připojení v České republice. V tomto okamžiku je však nutné připomenout fakt, který trápí všechny alternativní operátory s vlastní platformou, a tím je poměrně nízká dostupnost služeb. V době oficiálního uvedení byly služby na platformě Volný dostupné pouze přibližně na 20 procentech všech pevných telefonních linek v České republice, přičemž pokrytí se omezovalo na lokality v Praze, Brně, Mladé Boleslavi, Kladně a Příbrami. Nejvyšší rychlost 10 Mbit/s je však dostupná maximálně do vzdálenosti 3 km od ústředny, což znamená, že nemusí být dostupná ve všech lokalitách, které Volný avizuje jako pokryté.

Sítě alternativních operátorů se sice neustále rozšiřují, avšak tento proces je finančně náročný a zdaleka svou rychlostí neuspokojuje zákazníky, kteří jsou mnohdy odkázáni na produkt, který je v poměru cena/výkon méně příznivý. A to se ani nezmiňuji o oblastech, do kterých připojení na bázi ADSL nedistribuuje žádný z operátorů. Že takové oblasti existují, dokládá například příspěvek pod jedním článkem z letošního dubna:

Už se docela těším, až mě Telecom, Bluetone apod. nebudou říkat, že pro moji lokalitu nejsou služby dostupné. WiFi poskytovatelé mi zase říkají, že jsme v údolí a nemají tam jak dotáhnout signál. Takže jedu na dial-upu nebo GPRS. Poskytovatelé by se měli spíše zaměřit na pokrytí a ne jen stále rozšiřovat služby tam, kde jsou desítky možností připojení k síti. Tyto články mě pak jen zbytečně nasírají.

Společnost České Radiokomunikace (ČRa) včera oznámila, že v průběhu letošního roku investuje do rozvoje své sítě celkem 200 milionů korun. České Radiokomunikace jsou v současné době (s podílem 69 procent) jedničkou na trhu služeb postavených na bázi zpřístupnění místní smyčky (LLU). Každý den prodají v průměru 150 přípojek; zda je to v porovnání s konkurencí číslo vysoké či nízké, lze však jen stěží odhadnout. Ostatní operátoři totiž tato citlivá data zpravidla nezveřejňují.

Trápí vás rychlost vašeho připojení? Změřte si ji přesně naším speedmeterem a budete vědět, jak rychlá má být vaše nová přípojka!

Nicméně faktem zůstává, že tam, kde si zákazníci mohou zvolit mezi službami na platformě TO2CR a ostatních platformách, vychází tarify Českých Radiokomunikací dlouhodobě jako výhodnější alternativa. Porovnáme-li například tarify na bázi plného zpřístupnění místní smyčky o rychlosti 2048/256 kbit/s s neomezeným měsíčním datovým limitem, dojdeme k následujícímu zjištění: Volný Komplet 2048 přijde měsíčně na 997 korun, aktivace je zdarma, nicméně smlouvu je nutné uzavřít minimálně na 24 měsíců. GTS Novera Office 2048 má měsíční poplatek ve výši 1595 korun (první měsíční paušál za 1 korunu), aktivace je zdarma při podepsání smlouvy minimálně na 18 měsíců a konečně Premium ADSL 2048/512 kbit/s od ČRa 1010 korun (první dva měsíce je služba zdarma), aktivace a první dva měsíční paušály jsou zdarma při uzavření smlouvy na 12 měsíců.

2048/256 kbit/s, agregace 1:2(4)0, bez limitu, PPV

Do konce letošního roku plánují ČRa rozšíření své sítě tak, aby pokrývala 41 procent pevných telefonních linek v České Republice. Volný také zvyšuje pokrytí, a to zejména v souvislosti se zahájením pilotního provozu televize po Internetu (IPTV). Termín spuštění pilotního provozu, který avizoval v srpnu generální ředitel firmy Clemens Wohlmuth, tedy konec září, Volný dodržel. V současné době probíhá v lokalitách Praha – Vršovice a Strašnice. Předpokládaný start komerční nabídky je naplánován na přelom roku 2006/2007. Třetí operátor disponující vlastní platformou, GTS Novera, pokrývá svými službami většinu krajských měst.

Cenové srovnání

U porovnávaných rychlostí naleznete vždy dva grafy. Červený porovnává měsíční paušály, zelený pak výši poplatků, které zaplatíte operátorovi za jeden rok využívání služby. V ročních nákladech jsou kromě měsíčních paušálů započítány také poplatky za aktivaci a samoinstalační balíček s modemem, který se připojuje k počítači prostřednictvím ethernetového rozhraní (1×Eth). Do celkové ceny jsou promítnuty všechny akce a slevy, které může zákazník získat, uzavře-li smlouvu na dobu jednoho roku.

512/128 kbit/s – agregace 1:50 s datovým limitem 2GB

Měsíční poplatky za službu s nejnižší rychlostí a nejnižším datovým kreditem na trhu, pomineme-li tarify Premium Telefon od ČRa a Volný Internet zdarma, jsou na téměř stejné úrovni a liší se pouze v řádech korun. Za povšimnutí stojí Volný Internet 512, který je sice v této skupině nejlevnější, ale jeho velkou nevýhodou je relativně nízká dostupnost a nutnost uzavření smlouvy na minimálně 24 měsíců. Volný také zpoplatňuje data přenesená nad limit velmi nevýhodným způsobem, když nutí zákazníky při překročení měsíčního datového limitu platit rovnou 3 GB v ceně 237 korun. Aktivace je ale zdarma.
FlexiDSL Natural od SkyNetu je, co se týče ročních nákladů, nejdražší službou. Aktivace přijde na 1189 korun, a to i při nutnosti podepsat smlouvu na minimálně 12 měsíců.

Pevnou IP adresu v ceně měsíčního paušálu nenabízí TO2CR, Emea Telecom a Dial Telecom. O2 Internet Expres navíc disponuje pouze polovičním měsíčním datovým limitem než všechny ostatní tarify. Po jeho vyčerpání poklesne rychlost připojení na 64/64 kbit/s. Zákazník tento stav nemá možnost jakkoli zvrátit, tak jako například u tarifu DSL Fun od konkurenční GTS Novery. Ta převzala Fair Use Policy (FUP) po bývalé Nextře a umožňuje zákazníkům, kteří překročí množství přenesených dat a je jim snížena rychlost, dokoupení dodatečného datového kreditu, a to online prostřednictvím zákaznické aplikace.

České Radiokomunikace dávají u tarifů Classic ADSL svým uživatelům na výběr, jak chtějí mít ošetřený datový limit. Mohou zvolit buď pevný limit, nebo FUP. Ostatní operátoři mají u služeb pevné měsíční limity, po jejichž překročení zpoplatňují data přenesená nad limit. Tiscali v rámci akční nabídky snížila první tři měsíční paušály na 351 korun, další poplatky jsou ve výši, která je uvedena v grafu. Aktivace je zdarma. Tato akční nabídka platí pro smlouvy uzavřené na 12 měsíců a při současném zakoupení Tiscali modemu.

512/128 kbit/s, agregace 1:50, datový limit 2GB  512/128 kbit/s, agregace 1:50, datový limit 2GB, roční náklady

512/128 kbit/s – agregace 1:20 bez datového limitu

Všechny porovnávané služby jsou poskytovány na platformě TO2CR a v ceně měsíčního poplatku je pevná IP adresa. Nejméně zaplatíte za FlexiDSL od SkyNetu, avšak jen zdánlivě. Při porovnání celkových ročních nákladů se na první místo vyhoupne tarif od Dial Telecomu. SkyNet zaostává zejména díky drahému modemu. Naopak nejvyšší měsíční poplatek mají ČRa, nicméně i jejich nabídka se v celkových ročních nákladech dostala před ADSL Pro od Tiscali. Může za to aktivace zdarma.

512/128 kbit/s, agregace 1:20, bez limitu   512/128 kbit/s, agregace 1:20, bez limitu, roční náklady

512/128 kbit/s – agregace 1:50 bez datového limitu

Tiscali opět uplatňuje FUP, a to ve výši 7 GB pro download a 1,7 GB pro upload. V rámci akční nabídky při podpisu smlouvy na 12 měsíců a koupí Tiscali modemu jsou první tři měsíční paušály sníženy na 470 korun, poté platí cena uvedená v grafu. TO2CR a Emea Telecom nabízí služby bez pevné IP adresy.

512/128 kbit/s, agregace 1:50, bez limitu    512/128 kbit/s, agregace 1:50, bez limitu , roční náklady

768/128 kbit/s – agregace 1:50 s datovým limitem 2GB

Tato rychlost není u operátorů moc v oblibě, svědčí o tom fakt, že ve svém portfoliu služeb ji mají pouze tři firmy. Od posledního srovnání ji ze své nabídky vyřadil Volný. Nejlevnější měsíční poplatek najdeme opět u SkyNetu. ČRa jsou o 24 korun dražší. Porovnáme-li však roční náklady, jsou ČRa o 1722 korun levnější. Jak je to možné? ČRa totiž mají aktivaci zdarma a také levnější modem v samoinstalačním balíčku. Dial Telecom narozdíl od svých konkurentů nenabízí pevnou IP adresu v ceně měsíčního paušálu.

768/128 kbit/s, agregace 1:50, limit dat 2 GB  768/128 kbit/s, agregace 1:50, limit dat 2 GB, roční náklady

1024/256 kbit/s – agregace 1:20 bez datového limitu

Nabídka Premium ADSL od ČRa začíná právě na této rychlosti. S cenou pod 600 korun měsíčně ji mohou ostatní operátoři jen těžko konkurovat. Pokud porovnáme roční náklady u Premium ADSL s nejdražším tarifem ADSL Pro 1M Plus ADSL Pro od Tiscali, zjistíme, že cenový rozdíl je více než propastný – přes 19 500 korun. Menší obhajobou na adresu všech konkurentů ČRa může být fakt, že Premium ADSL je primárně určeno pro domácnosti a tarify ostatních operátorů pak pro firmy.

1024/256 kbit/s, agregace 1:20, bez limitu  1024/256 kbit/s, agregace 1:20, bez limitu, roční náklady

1024/256 kbit/s – agregace 1:40 bez datového limitu

Kombinace rychlosti a agregace, která je jakýmsi pohrobkem bývalé Nextry a Telenoru, přežívá v nabídce pouze tří operátorů. I sama GTS Novera, pod jejíž křídla se obě bývalé telekomunikační společnosti dostaly, hodila tuto rychlost dávno přes palubu. Tradičně nejdražší u služeb na platformě GTS Novera Tel je Tiscali.

1024/256 kbit/s, agregace 1:40, bez limitu  1024/256 kbit/s, agregace 1:40, bez limitu, roční náklady

2048/256 kbit/s – agregace 1:20 bez datového limitu

Pomyslnou první příčku v podobě nejnižšího měsíčního paušálu drží Premium ADSL od ČRa. U ročních nákladů je propast mezi první a druhou službou ještě větší, a to díky tomu, že ČRa nabízí dva měsíce surfování zdarma a aktivaci zdarma, to vše při uzavření smlouvy na 12 měsíců. Docela zajímavým zjištěním je fakt, že služby na platformě GTS Novera Tel se stejnými parametry jako služby na platformě TO2CR, jsou dražší. Koho by to tak před rokem napadlo?

2048/256 kbit/s, agregace 1:20, bez limitu  2048/256 kbit/s, agregace 1:20, bez limitu, roční poplatek

2048/256 kbit/s – agregace 1:40 bez datového limitu

Nejlevnější je FlexiDSL Super od SkyNetu, který jako jediný z porovnávaných společností nabízí na platformě GTS Novera Tel s agregací 1:40 také rychlost 3072/256 kbit/s. Aktivační poplatek pro služby FlexiDSL Super je při uzavření smlouvy na 12 měsíců pouze koruna. Emea Telecom požaduje u všech svých služeb aktivační poplatek ve výši 774 korun. U GTS Novery se výše aktivačního poplatku odvíjí od délky trvání smlouvy. Standardně je 1178 korun, při smlouvě na 12 resp. 18 měsíců – 821 korun resp. jedna koruna.

2048/256 kbit/s, agregace 1:40, bez limitu  2048/256 kbit/s, agregace 1:40, bez limitu, roční náklady

2048/256 kbit/s – agregace 1:50 s datovým limitem 10GB

Další rychlost, při které je výše měsíčních poplatků na téměř identické úrovni. Z dvanáctikoru­nového rozpětí vyčnívá pouze Internet 2048 na platformě Volný. Je sice o 60 korun levnější než srovnatelný nejlevnější produkt na platformě TO2CR, avšak jeho největším handicapem je již zmiňovaná malá dostupnost. V porovnání ročních nákladů vítězí ale někdo jiný. Internet Expres od TO2CR, a to díky prvním třem měsícům za cenu rychlosti 512/128 kbit/s. Datový limit je v případě této služby pouze 8 GB. Tiscali v rámci akční nabídky, při podepsání amlouvy na 12 měsíců, nabízí první tři měsíční poplatky za 470 korun a aktivaci za 1 korunu.

2048/256 kbit/s, agregace 1:50, datový limit 10GB  2048/256 kbit/s, agregace 1:50, datový limit 10GB, roční náklady

2048/256 kbit/s – agregace 1:50 bez datového limitu

Obdobně jako u pomalejší varianty 512/128 kbit/s vítězí Premium ADSL od Tiscali. Nicméně i v tomto případě je služba neporovnatelná s ostatními, neboť je u ní aplikována FUP (14 GB dowload, 3,4 GB upload). Nic na tom nezmění ani akční nabídka prvních třech měsíců za 708 korun a aktivace zdarma. GTS Novera v ročních nákladech předehnala svého hlavního rivala TO2CR, a to díky prvnímu měsíčnímu paušálu za korunu. U rychlosti 512/128 kbit/s tomu bylo opačně. GTS Novera má sice u srovnatelných služeb vždy levnější měsíční poplatky, ale ztrácí kvůli vyššímu aktivačnímu poplatku.

2048/256 kbit/s, agregace 1:50, bez limitu  2048/256 kbit/s, agregace 1:50, bez limitu, roční náklady

3072/256 kbit/s – agregace 1:20 bez datového limitu

Premium ADSL od ČRa je nejlevnější téměř vždy a ani tato rychlost není výjimkou. Na rozdíl od všech ostatních porovnávaných tarifů má dvojnásobný upstream (512 kbit/s). Na druhém místě, o více než 31 tisíc korun ročně dražší, je služba na platformě GTS Novera Tel od SkyNetu.

3072/256 kbit/s, agregace 1:20, bez limitu  3072/256 kbit/s, agregace 1:20, bez limitu, roční poplatky

3072/256 kbit/s – agregace 1:50 s datovým limitem 20GB

Tentokrát je nejlevnější Classic ADSL od ČRa, na pomyslném chvostu jsou Tiscali a Skynet. V celkových ročních nákladech vede TO2CR, a to jen díky levnějšímu modemu, protože stejně jako ČRa při uzavření smlouvy 12 měsíců nabízí aktivaci za korunu. Datový limit u O2 Internet Expres je ale pouze 12GB.

3072/256 kbit/s, agregace 1:50, datový limit 20 GB  3072/256 kbit/s, agregace 1:50, datový limit 20 GB, roční náklad

3072/256 kbit/s – agregace 1:50 bez datového limitu

Nejlevnější je Premium ADSL od Tiscali, ovšem tradičně u těchto služeb za cenu FUP, která je aplikována po přenesení 28 GB na uploadu či 3,4 GB na downloadu.

3072/256 kbit/s, agregace 1:50, bez limitu  3072/256 kbit/s, agregace 1:50, bez limitu, roční náklady

4096/512(384) kbit/s – agregace 1:20 bez datového limitu

Službu s nejlevnějším a zároveň nejdražším měsíčním poplatkem nabízí ČRa. První je Premium ADSL o rychlosti 5120/512 kbit/s, druhá ADSL Classic Profi na platformě TO2CR. Nejvyšší rychlost s nejvýhodnější agregací, kterou jsme v dnešním článku porovnávali, velmi názorně ukazuje, jak moc se rozevírají nůžky v podobě poplatků mezi jednotlivými platformami. Rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší službou činí v přepočtu na roční poplatky neuvěřitelných 85 217 korun.

4096/512 kbit/s, agregace 1:20, bez limitu  4096/512 kbit/s, agregace 1:20, bez limitu, roční náklady

4096/512(384) kbit/s – agregace 1:40 bez datového limitu

Poprvé je nejlevnějším poskytovatelem Emea Telecom. Naopak nejdražší je GTS Novera, a to i přesto, že všichni ostatní poskytovatelé nabízí pouze přeprodávané služby na platformě GTS Novera Tel.

4096/512 kbit/s, agregace 1:40, bez limitu   4096/512 kbit/s, agregace 1:40, bez limitu, roční náklady

4096/512 kbit/s – agregace 1:50 s datovým limitem 20GB

Měsíční poplatky jsou u čtyřech poskytovatelů na podobné úrovni. Nejlevnější měsíční paušál najdeme u Classic ADSL od ČRa. Nejlevnější roční poplatek nabízí TO2CR.

4096/512 kbit/s, agregace 1:50, datový limit 20GB  4096/512 kbit/s, agregace 1:50, datový limit 20GB, roční náklady

4096/512 kbit/s – agregace 1:50 bez datového limitu

Tuto rychlost nabízí pouze tři poskytovatelé, přičemž Premium ADSL od Tiscali je zatížen FUP (56 GB download, 7 GB upload). K tomuto handicapu musíme přidat i nejdražší poplatky. Naopak nejméně vás bude za rok stát Internet Expres Extreme od TO2CR.

4096/512 kbit/s, agregace 1:50, bez limitu  4096/512 kbit/s, agregace 1:50, bez limitu, roční náklady

Nadlimitní data

V následující tabulce můžete porovnat zpoplatnění nadlimitních dat při překročení měsíčního datového limitu. Důležitým ukazatelem není pouze výše poplatku, ale také množství dat, které musíte zaplatit. Překročíte-li například limit o 1 GB u Volný, zaplatíte rovnou za 3 GB. Od minulého porovnání se způsob zpoplatnění změnil pouze u Tiscali. Operátor přešel od zpoplatnění celých 5 GB na účtování za každý započatý GB.

Zpoplatnění nadlimitních dat u tarifů s měsíčním datovým kreditem
Poskytovatel Nadlimitní data
Volný 3GB/ 237 korun
České Radiokomunikace 1GB/ 48 korun
EMEA Telecom 1GB/ 58 korun
SkyNet 1GB/ 46 korun
GTS Novera 2GB/ 71 korun
Tiscali 1GB/ 71 korun
Dial Telecom ADSL.Way Standard 512 a 768 3GB/ 107 korun
Dial Telecom ADSL.Way Standard ostatní služby 10GB/ 357 korun

Ceník modemů v samoinstalačních balíčcích

V této tabulce naleznete modely a ceny modemů, které jednotliví poskytovatelé nabízí koncovým zákazníkům.

Ceník modemů
Poskytovatel USB 1×ETH 4×ETH
Volný  –  – Asus Tl4631 1 535 korun 1 940 korun
České Radiokomunikace Siemens A-100-I zdarma*  –  – Xavi 7822 1 309 korun
EMEA Telecom  –  – Zyxel Prestige 660R-63C 1 416 korun ZyXEL 650H-33 3 511 korun
SkyNet – tarify Natural Mr. Connect ADSL/ Zyxel Prestige 630-C 793/ 1297 korun Zyxel Prestige 660R-63C 2 130 korun Zyxel Prestige 660H-63 2 725 korun
SkyNet – tarify Super Mr. Connect ADSL 821 korun** Zyxel Prestige 660R-63C 2 130 korun Zyxel Prestige 660H-63 2 725 korun
GTS Novera*** Zyxel Prestige 630-C3 1 779 korun Zyxel Prestige 660R-63C 1 779 korun Zyxel Prestige 660H-63 2 493 korun
Tiscali Zyxel Prestige 630-C3 2 011 korun ZyXEL Prestige 650R-E3 2 380 korun ZyXEL Prestige 660H-63 2 975 korun
Dial Telecom  –  – ZyXEL Prestige 660R-63C 1 785 korun  –

* Platí pro online objednávky do 30.11.2006

** U tarifů s agregací 1:20 je cena modemu 1 korunu

*** Při uzavření smlouvy na 12 měsíců do 31.10.2006 je cena modemů Zyxel Prestige 630-C3 a Zyxel Prestige 660R-63C jen 827 korun, cena modemu Zyxel Prestige 660H-63 pak 1422 korun. Při uzavření smlouvy na 18 měsíců do 31.10.2006 je cena modemů Zyxel Prestige 630-C3 a Zyxel Prestige 660R-63C pouze 1 koruna, cena modemu Zyxel Prestige 660H-63 pak 351 korun.

ICTZ23

Výraznější změny v nabídce jednotlivých poskytovatelů budou záviset zejména na tom, jakou velkoobchodní politiku zaujme TO2CR a jak rychle se bude dařit alternativním operátorům, kteří provozují ADSL připojení na svých vlastních platformách, rozšiřovat pokrytí a dostupnost služeb.

Všechny ceny uvedené v článku jsou včetně DPH a zaokrouhleny dle matematických pravidel na celá čísla

Uvažujete o ADSL připojení k Internetu na platformách alternativních operátorů?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.