Hlavní navigace

Česká rádia přenastavují VKV vysílače, změny se mohou projevit v různé hlasitosti

22. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Český rozhlas už nově nastavil vysílače stanice Vltava, momentálně upravuje i síť stanic Praha a Radiožurnál. Změnu doporučila Mezinárdní telekomunikační unie ITU.

Velké přenastanování rozhlasových vysílačů, které využívají velmi krátké vlny (VKV), právě probíhá v České republice. Změnu provází rozdíly v hlasitosti jednotlivých rádií, která dosud vysílala se stejnou zvukovou intenzitou, upozornil mluvčí Českého rozhlasu Jakub Čížek. K přenastavování vysílačů dochází na základě doporučení Mezinárodní telekomunikační unie (ITU, doporučení ITU-R BS.412–9) a opatření Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

BLOG JAKUBA MELÍNA: Přichází revoluce v rozhlasovém FM pásmu

“ČTÚ zavádí omezení parametru výkonu multiplexu (MPX Power) na definovanou hodnotu. Toto opatření by mělo zejména omezit vzájemné rušení jednotlivých rozhlasových vysílačů mezi sebou a rušení dalších radiokomunikačních prostředků (např. letecké navigace). Zavedení tohoto parametru se ale výrazně projeví na hlasitosti a charakteru zvuku vysílaných programů,” upozornil Čížek.

K TÉMATU: Diváci si mohou oddechnout. Prezident Klaus podepsal zákon týkající se ztišení reklamy

MM AI t

Veřejnoprávní rozhlas již přenastavil vysílače celoplošné stanice ČRo 3 – Vltava a právě probíhají úpravy vysílačů ČRo 2 – Praha. Od tohoto pondělí 19. listopadu prochází úpravami i síť vysílačů ČRo 1 – Radiožurnálu. “V období od 19. listopadu do 20. prosince 2012 se proto může lišit hlasitost a charakter zvuku jednotlivých vysílačů ČRo, což bude rušivé především při poslechu v autě, kdy dochází k automatickému přelaďování mezi jednotlivými vysílači daného programového okruhu,” vysvětlil mluvčí rozhlasu.

Všechny VKV vysílače v Česku by měly být přenastaveny do konce letošního roku. Týká se to jak veřejnoprávního rozhlasu, tak všech komerčních rádií. “Nové nastavení přinese oproti současnému stavu sice celkově nižší hlasitost, ale věrnější a přirozenější zvuk a větší vyrovnanost mezi hudbou a mluveným slovem, což ocení především náročnější posluchači stanic ČRo 3 – Vltava a ČRo 2 – Praha,” dodal Jakub Čížek.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).