Co je vlastně HbbTV
Mnozí čtenáři by možná vůbec netušili, o čem bude v následujícím článku řeč, takže je dobré si alespoň na začátku říci stručně něco o standardu zvaném HbbTV. Jde o technologii, která prozatím není tuzemskými televizemi vůbec využívána a je to škoda. Nabízí totiž kromě přístupu do online videoarchivu stanice také další funkce, mezi které patří například moderní podoba elektronického programového průvodce (EPG) nebo takzvaný HD teletext. U druhé položky zapomeňte na černou obrazovku s barevnými písmenky, která připomínají počítače v Československu z dob osmdesátých let. Spíše si představte moderně vyhlížející internetový portál doplněný o fotky s eventuální možností přehrávání videí a některými dalšími funkcemi. V EPG si pak můžete kromě klasického programu shlédnout mimo jiné i ukázku z chystaného pořadu, pokud je k dispozici. Celá věc má ovšem jeden podstatný háček – pro využití podpory HbbTV potřebujete speciální přijímač a těch v současné době v České republice prozatím jako šafránu. Modely v podstatě spočítáte na prstech jedné ruky. Standard je navíc na satelitu podporován pouze německými médii, kterých je spolu s televizemi a rozhlasovými stanicemi několik desítek, takže tuzemský divák si prozatím na své nepřijde.
Co nabízí DVB Portál
Čtenáři DigiZone.cz, kteří už mají s hybridní televizí zkušenosti, vědí, že pokud daná televizní stanice HbbTV podporuje, objeví se o tom grafická informace v pravé dolní části obrazovky. To je i případ zpravodajské ČT 24 na satelitu, která používá symbol červeného tlačítka s nápisem Start. Po jeho stisknutí se aktivuje samotné menu DVB Portálu. Ještě by stálo za to zmínit, že testy jsme prováděli s přijímačem Vantage VT-1. Na trhu je však možné sehnat i některé další. Podporuje ho například nejnovější model TechniSatu – DIGIT ISIO S1 a Humax iCord HD+. Menu DVB Portálu obsahuje čtyři položky: O HbbTV, O testu, Spustit test a Wikipedia. Než začneme mluvit o samotných zkouškách hybridní televize, které se logicky skrývají pod testy, řekněme si ještě něco alespoň stručně o těch zbývajících. V položce O HbbTV
najdeme základní informace o tom, co tato technologie uživatelům přináší včetně jednoduchého ilustračního obrázku. Menu obsahuje dále také informaci o tom, co si Česká televize slibuje od spolupráce se společností Aivel Technologies, která je provozovatelem DVB Portálu.
Úvodní obrazovka DVB Portálu, kde si je možné vybrat ze čtyř položek
O DVB Portálu

Wikipedia
Jedinou z aplikací, která se v současné době přes DVB Portál dostupná, je německá verze internetové encyklopedie Wikipedia. V ní je možné se pohybovat naprosto jednoduše. Vyhledávání probíhá pomocí šipek na dálkovém ovladači, volbu vždy potvrdíte stisknutím tlačítka OK. Ihned po spuštění aplikace se vám objeví velká virtuální klávesnice s jednotlivými písmeny, čísly a některými dalšími funkcemi. V pravé části obrazovky jsou vám pak nabízena slova, která Wikipedia má v databázi a jež se po každém zadání dalšího písmene přizpůsobí blíže vašemu vyhledávání. Většinou tak stačí zadat pouze část názvu nebo hledaného spojení. Pokud by například pánové hledali informace o kanadské herečce a bývalé modelce Pamele Anderson, stačí zadat pouze její křestní jméno a objeví se jako jedna z možností. Kromě ní ale samozřejmě i další – Pamela Wedekind, Pamela Adlon, Pamela (Richardson) a tak dále. Při potvrzení volby se vám objeví informace o daném subjektu v levé části obrazovky a při dalším stisknutí pak životopis a další informace najedou do módu full screen. Kromě samotného textu jsou k dispozici také obrázky.
Jeden z testů HbbTV a ukázka aplikace Wikipedia, která na DVB Portálu běží
HbbTV testy
Nejzajímavější položkou v menu DVB Portálu, kvůli které v podstatě vznikl tento článek, jsou HbbTV testy. Po jejich spuštění se vám objeví seznam s modrou obrazovkou, který obsahuje mimo jiné záložky O tomto testu, Přepínání programů, Seznam programů, Ovládání aplikací, Přehrávání streamovaného videa, Ovládání přehrávání videa a řadu dalších. V první položce se zájemci dozvědí, že jde o testovací aplikaci, která je určená především vývojářům pro otestování k implementaci standardu HbbTV. Náš testovaný set-top-box si bohužel s některými položkami vůbec neporadil. Například nezvládl přepnutí na další program, o čemž svědčila i textová informace Test byl neúspěšný
. Naopak fungovalo zobrazení seznamu programů, které odpovídalo jednomu ze španělských transpondérů (frekvencí) na satelitní pozici 19,2 stupně východně. Z pohledu čtenářů DigiZone.cz je ale jednou z nejzajímavějších položek pravděpodobně Přepínání a změna velikosti videa
. Všech jedenáct bodů (mimo jiné streamované video, přepnutí na pozadí, vysílané video na pozadí a tak dále) proběhlo úspěšně. Podobně na tom bylo i další menu s toutéž testovací smyčkou. Nepovedl se ovšem skok v čase, tedy přechod na pozici 00:30 a 02:30.
Testy v rámci DVB Portálu. Na obrazovce vpravo je přehráván příspěvek z videotéky německé veřejnoprávní televize ZDF.
Přehrávání videí, audia a podobně
Ve Formátech streamovaného videa jsou uloženy vizuální příspěvky od různých subjektů z Německa, které již HbbTV využívají. Jde mimo jiné o veřejnoprávní kanály ARD a ZDF nebo komerční RTL Group. Zatímco s tím prvním si Vantage poradil, u druhého byla pouze černá obrazovka. RTL už byla ale opět bez problémů. Pod položkou Audio stream
se skrývá ukázka z vysílání rozhlasové stanice SWR 3. Pro její spuštění je ale nutné si nějakou dobu počkat. V mém případě to bylo něco málo přes půl minuty, přesto, že jsem byl připojen na rychlý internet – 25 megabitovou kabelovou linku od UPC. Je možné, že se ukázka načítala do flash paměti přijímače, protože během přehrávání už nedošlo k žádnému seknutí obrazu. Z nepochopitelného důvodu má Vantage VT-1 problém s přehráváním videoarchivu veřejnoprávní ZDF – obraz je trhaný, stejně jako zvuk. Je to dáno pravděpodobně chybou ve firmwaru, kterou se vývojářům ještě nepodařilo od loňska vyřešit. Co se týká dalších testů, ty už v podstatě nestojí příliš za zmínku. Je tu možné mimo jiné ještě narazit na animaci textu nebo obrázků. Příliš zajímavého toho ale například na zvětšujícím se a zmenšujícím logu společnosti Aivel pro běžného uživatele nebude…
HbbTV v praxi. Screenshoty obsahují ukázky z portálu německé veřejnoprávní televize Das Erste (Zdroj: Institut für Rundfunktechnik)
Tuzemské televize s nasazením hybridní HbbTV prozatím váhají

Přijímač Vantage VT-1 zapůjčila pro tento test firma IPON z Rokycan, www.tvdigitalne.cz. Screenshoty: Čestmír Polák, DigiZone.cz. Obrázky se po rozkliknutí zvětší.
Má podle vašeho názoru smysl zavádět v České republice hybridní televizi HbbTV?