Hlavní navigace

Česká televize zahájila testy hybridní televize HbbTV. Co nabízí?

23. 5. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Server DigiZone.cz se stal v České republice vůbec prvním, který začal již loni přinášet zasvěcené informace a první zkušenosti s takzvaným hybridním televizním vysíláním označovaným jako HbbTV. Není tedy žádným překvapením, když vás dnes seznámíme s testy, které s tímto ani ne rok starým standardem provádí přibližně měsíc na svém zpravodajském kanálu ČT 24 veřejnoprávní Česká televize. Prostřednictvím technologie HbbTV je prozatím dostupný pouze DVB Portál, projekt firmy Aivel Technologies. V horizontu několika měsíců by se mohl začít testovat i takzvaný HD teletext.

Co je vlastně HbbTV

Mnozí čtenáři by možná vůbec netušili, o čem bude v následujícím článku řeč, takže je dobré si alespoň na začátku říci stručně něco o standardu zvaném HbbTV. Jde o technologii, která prozatím není tuzemskými televizemi vůbec využívána a je to škoda. Nabízí totiž kromě přístupu do online videoarchivu stanice také další funkce, mezi které patří například moderní podoba elektronického programového průvodce (EPG) nebo takzvaný HD teletext. U druhé položky zapomeňte na černou obrazovku s barevnými písmenky, která připomínají počítače v Československu z dob osmdesátých let. Spíše si představte moderně vyhlížející internetový portál doplněný o fotky s eventuální možností přehrávání videí a některými dalšími funkcemi. V EPG si pak můžete kromě klasického programu shlédnout mimo jiné i ukázku z chystaného pořadu, pokud je k dispozici. Celá věc má ovšem jeden podstatný háček – pro využití podpory HbbTV potřebujete speciální přijímač a těch v současné době v České republice prozatím jako šafránu. Modely v podstatě spočítáte na prstech jedné ruky. Standard je navíc na satelitu podporován pouze německými médii, kterých je spolu s televizemi a rozhlasovými stanicemi několik desítek, takže tuzemský divák si prozatím na své nepřijde.

Co nabízí DVB Portál

Čtenáři DigiZone.cz, kteří už mají s hybridní televizí zkušenosti, vědí, že pokud daná televizní stanice HbbTV podporuje, objeví se o tom grafická informace v pravé dolní části obrazovky. To je i případ zpravodajské ČT 24 na satelitu, která používá symbol červeného tlačítka s nápisem Start. Po jeho stisknutí se aktivuje samotné menu DVB Portálu. Ještě by stálo za to zmínit, že testy jsme prováděli s přijímačem Vantage VT-1. Na trhu je však možné sehnat i některé další. Podporuje ho například nejnovější model TechniSatu – DIGIT ISIO S1 a Humax iCord HD+. Menu DVB Portálu obsahuje čtyři položky: O HbbTV, O testu, Spustit test a Wikipedia. Než začneme mluvit o samotných zkouškách hybridní televize, které se logicky skrývají pod testy, řekněme si ještě něco alespoň stručně o těch zbývajících. V položce O HbbTV najdeme základní informace o tom, co tato technologie uživatelům přináší včetně jednoduchého ilustračního obrázku. Menu obsahuje dále také informaci o tom, co si Česká televize slibuje od spolupráce se společností Aivel Technologies, která je provozovatelem DVB Portálu.

DVB Portál - ČT 24 - 1

Úvodní obrazovka DVB Portálu, kde si je možné vybrat ze čtyř položek

O DVB Portálu

Platforma DVB Portál logo 100
DVB Portál tvoří rozcestník pro jednoduchý a přehledný přístup k dalším multimediálním aplikacím a to i jiných subjektů. Na tomto portále je uveden seznam aktuálně dostupných multimediálních aplikací ve vysílání a jejich náhledy s popisem funkce. Pro přístup k vlastním aplikacím, jejich spuštění a používání je potřeba vlastnit DVB digitální přijímač vybavený funkcí HbbTV. Aktuální umístění našeho DVB portálu, který vede ke všem dalším HbbTV aplikacím určených pro ČR, bude vždy uveden v aktualitách. (Zdroj: www.dvbportal.cz)

Wikipedia

Jedinou z aplikací, která se v současné době přes DVB Portál dostupná, je německá verze internetové encyklopedie Wikipedia. V ní je možné se pohybovat naprosto jednoduše. Vyhledávání probíhá pomocí šipek na dálkovém ovladači, volbu vždy potvrdíte stisknutím tlačítka OK. Ihned po spuštění aplikace se vám objeví velká virtuální klávesnice s jednotlivými písmeny, čísly a některými dalšími funkcemi. V pravé části obrazovky jsou vám pak nabízena slova, která Wikipedia má v databázi a jež se po každém zadání dalšího písmene přizpůsobí blíže vašemu vyhledávání. Většinou tak stačí zadat pouze část názvu nebo hledaného spojení. Pokud by například pánové hledali informace o kanadské herečce a bývalé modelce Pamele Anderson, stačí zadat pouze její křestní jméno a objeví se jako jedna z možností. Kromě ní ale samozřejmě i další – Pamela Wedekind, Pamela Adlon, Pamela (Richardson) a tak dále. Při potvrzení volby se vám objeví informace o daném subjektu v levé části obrazovky a při dalším stisknutí pak životopis a další informace najedou do módu full screen. Kromě samotného textu jsou k dispozici také obrázky.

DVB Portál - ČT 24 - 2

Jeden z testů HbbTV a ukázka aplikace Wikipedia, která na DVB Portálu běží

HbbTV testy

Nejzajímavější položkou v menu DVB Portálu, kvůli které v podstatě vznikl tento článek, jsou HbbTV testy. Po jejich spuštění se vám objeví seznam s modrou obrazovkou, který obsahuje mimo jiné záložky O tomto testu, Přepínání programů, Seznam programů, Ovládání aplikací, Přehrávání streamovaného videa, Ovládání přehrávání videa a řadu dalších. V první položce se zájemci dozvědí, že jde o testovací aplikaci, která je určená především vývojářům pro otestování k implementaci standardu HbbTV. Náš testovaný set-top-box si bohužel s některými položkami vůbec neporadil. Například nezvládl přepnutí na další program, o čemž svědčila i textová informace Test byl neúspěšný. Naopak fungovalo zobrazení seznamu programů, které odpovídalo jednomu ze španělských transpondérů (frekvencí) na satelitní pozici 19,2 stupně východně. Z pohledu čtenářů DigiZone.cz je ale jednou z nejzajímavějších položek pravděpodobně Přepínání a změna velikosti videa. Všech jedenáct bodů (mimo jiné streamované video, přepnutí na pozadí, vysílané video na pozadí a tak dále) proběhlo úspěšně. Podobně na tom bylo i další menu s toutéž testovací smyčkou. Nepovedl se ovšem skok v čase, tedy přechod na pozici 00:30 a 02:30.

DVB Portál - ČT 24 - 3

Testy v rámci DVB Portálu. Na obrazovce vpravo je přehráván příspěvek z videotéky německé veřejnoprávní televize ZDF.

Přehrávání videí, audia a podobně

Ve Formátech streamovaného videa jsou uloženy vizuální příspěvky od různých subjektů z Německa, které již HbbTV využívají. Jde mimo jiné o veřejnoprávní kanály ARD a ZDF nebo komerční RTL Group. Zatímco s tím prvním si Vantage poradil, u druhého byla pouze černá obrazovka. RTL už byla ale opět bez problémů. Pod položkou Audio stream se skrývá ukázka z vysílání rozhlasové stanice SWR 3. Pro její spuštění je ale nutné si nějakou dobu počkat. V mém případě to bylo něco málo přes půl minuty, přesto, že jsem byl připojen na rychlý internet – 25 megabitovou kabelovou linku od UPC. Je možné, že se ukázka načítala do flash paměti přijímače, protože během přehrávání už nedošlo k žádnému seknutí obrazu. Z nepochopitelného důvodu má Vantage VT-1 problém s přehráváním videoarchivu veřejnoprávní ZDF – obraz je trhaný, stejně jako zvuk. Je to dáno pravděpodobně chybou ve firmwaru, kterou se vývojářům ještě nepodařilo od loňska vyřešit. Co se týká dalších testů, ty už v podstatě nestojí příliš za zmínku. Je tu možné mimo jiné ještě narazit na animaci textu nebo obrázků. Příliš zajímavého toho ale například na zvětšujícím se a zmenšujícím logu společnosti Aivel pro běžného uživatele nebude…

CIF23

HbbTV screenshot

HbbTV v praxi. Screenshoty obsahují ukázky z portálu německé veřejnoprávní televize Das Erste (Zdroj: Institut für Rundfunktechnik)

Tuzemské televize s nasazením hybridní HbbTV prozatím váhají

Platforma HbbTV logo 100
Kromě České televize se zatím do nasazení nové technologie HbbTV, hybridní televize, českým televizím příliš nechce. Přestože tento standard umožní divákům vstupovat prostřednictvím televizní obrazovky do videorchivu kanálů, prohlížet si teletextové stránky nové generace, hlasovat a podobně, Nova, Prima nebo čistě digitální Barrandov zatím váhají. Na nasazení tohoto standardu je podle nich zatím příliš brzo, ale přesto jeho vývoj sledují. HbbTV nechce využít ani hudební televize Óčko, která by na něm mohla postavit také částečně své podnikání.

Přijímač Vantage VT-1 zapůjčila pro tento test firma IPON z Rokycan, www.tvdigital­ne.cz. Screenshoty: Čestmír Polák, DigiZone.cz. Obrázky se po rozkliknutí zvětší.

Má podle vašeho názoru smysl zavádět v České republice hybridní televizi HbbTV?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).