Hlavní navigace

Česká televize začíná testovat hybridní HbbTV, vytvořila vlastní widget

6. 4. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
6. 4. 2011

UVNITŘ FOTO Interní testy hybridní televize HbbTV zahájila Česká televize, která si nechala společností Antik Technology vyvinout speciální widget pro moderní televizory. Ten umožní divákům využívat na televizní obrazovce českotelevizní archiv iVysílání.cz v televizní kvalitě. Serveru DigiZone.cz to řekl výkonný ředitel divize Nová média ČT Milan Fridrich. Testy jsou neveřejné, protože ČT nemá podle Fridricha oprávnění pro provozování HbbTV a nemá také vyřešena autorská práva pro šíření pořadů prostřednictvím této platformy.

K TÉMATU: HbbTV nabídne v roce 2011 revoluci v televizní zábavě

Widget ČT loni testovala také společnost Samsung. V září jej předvedla na berlínském veletrhu IFA 2010, ale dodnes jej ve vlastních televizorech nenabízí. Podle Fridricha záleží čistě na Samsungu, kdy tuto aplikaci zabuduje do svých přijímačů. ČT však do budoucna upřednostní společné technické řešení HbbTV pro všechny výrobce televizorů, než by nechala každou společnost vyvíjet její vlastní technické řešení.

ČTĚTE TAKÉ: Samsung představil iVysílání České televize ve svých televizorech

Až hybridní vysílání revolučně změní televizní trh, míní Fridrich. Veškeré kroky první fáze digitalizace nyní přejdou do změny myšlení v tvorbě programu. Pro ČT bude tím jediným a hlavním úkolem vyrábět hodnotné, atraktivní, inovativní nové pořady a programy dle zadání veřejné služby. Plnění schématu archivními snímky a hrátky se schématem samotným nebudou nutné, neboť divák si je najde kdykoliv bude chtít ve své televizní videotéce.

Ukázka aplikace HbbTV německé veřejnoprávní televize ARD, kterou se inspiruje i Česká televize

Podle Fridricha vznikne náročnější a velmi tvrdé konkurenční prostředí, které prověří akceschopnost a diváckou relevanci veřejné služby pro příští dekády. Přežijí jen ty televize a společnosti, které budou umět vyrábět dobré pořady, vysvětluje. ČT se podle výkonné ředitele Nových médií ČT bude inspirovat na německém, francouzském nebo britském trhu, kde podobné služby začínají dobývat televizní svět, mění chování diváků a propojují televizní služby s novými médii – tablety, počítači a mobily.

NAPSALI JSME: Tuzemské televize s nasazením hybridní HbbTV prozatím váhají

Rozhodli jsme se v co nejkratší době otestovat vysílání videoarchivu ČT na platformě HbbTV, která je oficiální evropským standardem pro hybridní televize a vysílá v ní už německá veřejná služba ARD, ZDF nebo soukromá ProSiebenSat1. Pořady, které mají možnost diváci České televize sledovat z archivu na internetu, se brzy experimentálně objeví také na vybraných chytrých televizorech, které HbbTV umí, říká Fridrich.

K VĚCI: HbbTV nemůže sledovat každý. Nutností je přijímač s podporou formátu a internet

Při používání HbbTV může na obrazovce běžet současně pořad, který si divák zmenší jako na monitoru počítače a vedle si najde aktuální zprávy, informace o počasí nebo sportovní výsledky. K listování a hledání v televizoru napojenému na HbbTV platformu, se používá speciální ovladač, který je dodávaný k set-top-boxům, které hybridní vysílání umožňují.

RECENZE: Otestovali jsme pro vás televizní vysílání budoucnosti – HbbTV

Česká televize se rozhodla testovat hybridní vysílání jak v České republice, tak na Slovensku v síti kabelových televizorů. V první fázi chceme zjistit, o co mají diváci v takovém modelu vysílání největší zájem a najít optimální vizuální a dramaturgický model, v druhé pak které doplňkové služby prosazovat přednostně. Věřím, že do konce letošního roku budeme optimální model ČT v HbbTV mít, říká Fridrich.

Widget České televize pro sledování pořadů v archivu iVysílání.cz prostřednictvím televizorů Samsung (Foto: ČT)

Cloud23

Nejdůležitější bude podle šéfa nových médií ČT najít správný rozcestník a hledání v archivu pořadů, stejně jako dobré tipy, co by si diváci mohli pustit. Stejně jako u chytrých telefonů přišel boom sledování médií, včetně televize a dalších služeb s vynálezem „aplikace“, stejně tak na platformě HbbTV bude nejdůležitější nakreslit a zprovoznit model vysílání s nejsnazším hledáním a spouštěním pořadů, stejně jako informací k nim s nabídkou dalších dílů nebo podobných relací.

Antik Technology, která nyní pro ČT testuje její vlastní widget, se dlouhodobě věnuje vývoji, výrobě a distribuci hardwarových zařízení pro telekomunikační průmysl. Firma je výrobcem profesionálních enkoderů a transkoderů, IPTV set-top-boxů, IP telefonů, zařízení pro GPS monitoring motorových vozidel a zabývá se také vývojem softwaru pro IPTV servery. Sesterská společnost Antik Telecom na Slovensku je hlavním poskytovatelem služeb triple-play v Košicích. Také zde se bude testovat widget ČT.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).