Hlavní navigace

České Radiokomunikace, nebo Radim Pařízek? Nova zatím nemá jasno

30. 11. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Dominantní poskytovatel vysílacích služeb v Česku i ostravský podnikatel by do svého multiplexu rádi Novu Cinema získali. Kdo ale nakonec vyhraje?

Operátoři bojují o Novu Cinema

Pouhý měsíc zbývá vedení televize Nova na rozhodnutí, v kterém celoplošném pozemním multiplexu bude po Novém roce vysílat jeho filmový kanál Nova Cinema. 31. prosince stanici vyprší pětiletá smlouva s Českými Radiokomunikacemi na šíření signálu v multiplexu 2. Zájem šířit Novu Cinema má ale i konkurenční multiplex 4, který provozuje společnost Digital Broadcasting Radima Pařízka. Ani s jedním z těchto operátorů ale Nova zatím nepodepsala novou smlouvu. Na dotaz serveru DigiZone.cz to potvrdila Marie Fianová z tiskového oddělení Novy.

„Detaily probíhajících jednání nemůžeme komentovat,“ odpověděla Fianová na otázku, zda je reálné, že by Nova Cinema opustila stávající multiplex 2. Od 23. září přitom tato stanice vysílá i v multiplexu 4, kde využila programovou pozici po vyřazené Nově HD. Radim Pařízek toto vysílání označuje za test. Na čtvrtečním setkání s novináři dodal, že k zařazení Novy Cinema došlo na přímou žádost společnosti CET 21, která si nyní provádí vlastní průzkum penetrace tematických kanálů, jež šíří prostřednictvím multiplexu 4. Na přímý dotaz DigiZone.cz dodal, že k dohodě na definitivním zařazení Novy Cinema do multiplexu 4 zatím nedošlo. „Stále vyjednáváme,“ potvrdil slova Marie Fianové.

Jan Potůček: Multiplex 2, nebo multiplex 4? Nova Cinema nemá ani měsíc před koncem smlouvy jasno


Foto: Nova

Nova Cinema je pro oba operátory lukrativním zákazníkem.

Vysílání na dlouhých vlnách v Česku končí

Jediná stanice, která v Česku doposud využívala pásmo dlouhých vln, tedy Český rozhlas Radiožurnál, se na přelomu února a března příštího roku v tomto rozsahu odmlčí. Na posledním veřejném zasedání rady veřejnoprávního rozhlasu o tom informoval generální ředitel Peter Duhan. Podle jeho slov se nedá určit, kolik posluchačů tuto stanici prostřednictvím dlouhých vln denně ladí. Vysílač Radiožurnálu byl umístěn na Moravě nedaleko Uherského Hradiště v lokalitě Topolná a fungoval vyzářeným výkonem 650 kW. Jeho signál bylo možné zachytit v podstatě v celé Evropě.

Týdenní poslech vykazuje 117 tisíc posluchačů, kteří poslouchají Český rozhlas Radiožurnál i na dlouhé vlně. To i na dlouhé vlně je důležité, protože z toho plyne zcela jasně, že dlouhá vlna není nosnou platformou vysílací pro Český rozhlas 1 Radiožurnál, ale platformou doplňkovou, citovala Duhana agentura ČTK. Generální ředitel Českého rozhlasu očekává v této souvislosti dočasný pokles posluchačské obce o třicet tisíc lidí, a to v rámci týdenní poslechovosti. Peter Duhan uvedl, že ušetřené prostředky bude veřejnoprávní médium investovat do propagace programů, výzkumů a analýz.

Lukáš Polák: Vysílání na dlouhých vlnách u nás končí, od ledna je opustí Český rozhlas Radiožurnál

Lukáš Polák: Radiožurnál opustí dlouhé vlny na přelomu února a března příštího roku


Autor: Český rozhlas

Mezi nejznámější hlasy Radiožurnálu patří Lucie Výborná a Jan Pokorný. Na dlouhých vlnách už je zájemci dlouho neuslyší.

Andrej Babiš kupuje rádia Impuls a RockZone

Společnost Agrofert, která patří podnikateli a politiku Andreji Babišovi, potvrdila, že převezme nejposlouchanější českou rozhlasovou stanici Rádio Impuls a tematické RockZone 105,9. Změna provozovatele obou rádii je podmíněná schválením Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Potvrdily se tak informace Hospodářských novin z minulého týdne. Ty právě hovořily o tom, že Babišův Agrofert má zájem o společnost Londa, která obě rádia provozuje. Pro podnikatele, miliardáře a politika v jedné osobě tak jde o další významnou akvizici v oblasti médií. Poměrně nedávno se stal majitelem skupiny Mafra, do níž patří mimo jiné i hudební kanály Óčko.

Koupě společnosti Londa představuje rozšíření naší mediální působnosti do oblasti rozhlasového vysílání, což, jak věříme, dále posílí atraktivitu naší mediální divize pro obchodní partnery a podpoří její další rozvoj, uvedl při této příležitosti Libor Němeček, člen představenstva, a dodal: Vzhledem ke svému zaměření, tržnímu postavení, a profesionalitě týmu bylo Rádio Impuls nejlepším možným akvizičním cílem. Rainder Poelmann, jednatel společnosti Eurocast GmbH Radio Venture & Management, stávajícího majoritního vlastníka společnosti Londa (drží v ní podíl 60 procent), řekl: Doufám, že začlenění našich rádií do velké mediální skupiny bude pro Rádio Impuls a i Radio RockZone 105,9 impulsem pro jejich další rozvoj.

Lukáš Polák: Andrej Babiš potvrdil, že koupí rádia Impuls a RockZone. Transakci musí schválit ÚOHS

Rádio Impuls je v České republice nejposlouchanější rozhlasovou stanicí. Jak se povede Impulsu AM, na to si budeme muset ještě několik měsíců počkat.
Autor: Rádio Impuls

Rádio Impuls je v České republice nejposlouchanější rozhlasovou stanicí.

Stručně

Satelitní služby CS Link a Skylink, respektive jejich provozovatel, lucemburská skupina M7, provádí od úterý dlouho očekávané odpojení kódovacího systému CryptoWorks, jehož podpora byla oficiálně ukončena na závěr loňského roku.

Lukáš Polák: Neplatili jste za programy CS Linku a Skylinku? O některé jste už možná přišli

Už jen do 31. prosince letošního roku bude možné registrovat původní dekódovací kartysatelitního operátora Skylink. Distributory a prodejce satelitní techniky této služby o tom informoval národní manažer podpory prodejní sítě Jan Augusta.

Lukáš Polák: Od ledna už nebude možné registrovat původní karty satelitní služby Skylink

V řádu miliard korun se podle odhadu ekonomického týdeníku Euro pohybuje částka, za níž by České Radiokomunikace mohly od mobilních operátorů převzít některé vysílací objekty.

Lukáš Polák: České Radiokomunikace jednají o převzetí vysílacích věží za miliardy

Také Regionální síť 12, jak se nový multiplex Czech Digital Group označuje, bude vysílat z pražského Žižkova, stejně jako multiplexy 1 až 3.
Autor: Foto pro DigiZone.cz: Čestmír Polák

Samotné vysílače už Českým Radiokomunikacím nestačí. Ohlíží se po dalších možnostech.

Měsíc před koncem roku stupňují dva největší provozovatelé televizních vysílačů v Česku boj o současné i budoucí klienty.

Jan Potůček: České Radiokomunikace a Radim Pařízek stupňují boj o klienty. Argumentují průzkumy

Lukáš Polák: Přetočte antény na multiplex 4, ušetříte, radí Pařízek divákům kabelovek a satelitu

Ze středočeského vysílače Cukrák bude opět vysílat Český rozhlas Region. Veřejnoprávní médium rozhodla o tom, že tento objekt vrátí do sítě jmenované stanice, a to počínaje 2. lednem příštího roku.

Lukáš Polák: Na středočeský Cukrák se po osmi letech vrátí vysílání Českého rozhlasu Region

Satelitním divákům přijímajícím signál z pozice 19,2 stupně východně se od 17. ledna příštího roku rozšíří nabídka o další atraktivní kanál, který uvítají především děti a jejich rodiče. Právě v tento den proběhne zahájení vysílání nekódované verze stanice Disney Channel určené pro německý trh.

Lukáš Polák: Start neplaceného Disney Channelu se blíží, německá stanice už má vlastní web

Nejzásadnější událost tohoto týdne byla (je)?