Hlavní navigace

CETIN investuje desítky miliard do výstavby optických sítí po celé republice

27. 10. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

„Některé investory může zaskočit absolutní výše, ale rozprostřeno do sedmi let se jedná o něco přes tři miliardy korun ročně,“ okomentovala investici J&T Banka.

Desítky miliard korun, konkrétně 22 miliard, půjde v následujících sedmi letech na výstavbu telekomunikačních sítí, zejména pak těch optických. CETIN poskytuje mimo jiné svou síť pro společnost O2 Czech Republic, od níž se v minulosti oddělila, ale zároveň i pro řadu dalších firem. Dále chce O2 tuto částku investovat i do budování mobilních sítí čtvrté generace, takzvaných LTE. Technologicky půjdou investice zejména do technologií VDSL2, VDSL3 a tzv. vectoring (tyto moderní technologie umožňují na zkrácené místní smyčce dosahovat vysokých rychlostí požadovaných u sítí NGN).

NEPŘEHLÉDNĚTE: O2 prostřednictvím firmy CETIN výrazně zvýší kapacitu přenosových sítí

Dvaadvacet miliard je obrovská částka, která nám umožní skutečně zásadní skok v kvalitě připojení. Našim cílem je násobně zrychlit připojení k internetu prostřednictvím pevné sítě a přivést našim zákazníkům kvalitu pro 21. století. Budeme stavět optiku co nejblíže k našim zákazníkům a tím zásadně zkrátíme tzv. poslední míli, kde nasadíme moderní technologie, abychom pro koncové uživatele dosáhli násobného zvýšení rychlosti, říká Petr Slováček, generální ředitel společnosti CETIN. Investice do budování své sítě oznámila firma už pro letošní rok. DigiZone.cz o ní informoval v tomto textu.

Mobile Internet Forum 2022

ČTĚTE TAKÉ: CETIN oddělená od O2 nabídne operátorům infrastrukturu pro televizní služby

Oznámenou investici dnes okomentovala i J&T Banka. Zprávu považujeme za neutrální. Některé investory může zaskočit absolutní výše, ale rozprostřeno do sedmi let se jedná o něco přes tři miliardy korun ročně, uvedla banka a dodala: Z jiných zpráv bylo rozhodnuto, že národní koordinátor pro zlepšování přístupu k vysokorychlostnímu internetu bude ministerstvo vnitra (bude rozhodovat o 14 mld. Kč z EU prostředků). Toto rozhodnutí kritizuje sdružení ICT společností, které uvádí, že daným koordinátorem by měl být regulatorní úřad ČTÚ.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.