Hlavní navigace

Chystá se prodej českého O2 do Číny? PPF to oficiálně odmítá

17. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
PPF informace o prodeji majoritního podílu v O2 označuje za manipulativní, zdroje Lupy ale tuto možnost připouštějí.

Lidové noviny minulý týden psaly o tom, o čem už se v kuloárech nějakou dobu mluví: o možném prodeji tuzemského operátora O2 Czech Republic do rukou čínského investora. Něco konkrétního by mohlo zaznít koncem března, kdy do Česka dorazí čínský prezident. Ten chce oznámit další investice a podle prezidenta Miloše Zemana se mají vyšplhat až na 45 miliard korun.

Skupina PPF, která v O2 vlastní majoritní podíl, prodej operátora do čínských rukou oficiálně odmítá. „Není to pravda. Publikování nepravdivých, zavádějících a ničím nepodložených spekulací o společnostech obchodovaných na burze může být považováno za manipulaci s kurzem akcií společnosti. PPF se bude proti původcům těchto nepravdivých výroků bránit dostupnými právními prostředky,“ vzkazuje mluvčí PPF Radek Stavěl.

PPF informace označuje za manipulativní. Akcie na pražské burze každopádně na zprávu reagovaly pouze mírně. Situaci komentují i analytici. „Případnému prodeji nahrává současná akviziční aktivita v evropském telekomunikačním sektoru i fakt, že pro PPF je O2 jen finanční investicí, nikoliv strategickou součástí. Na spekulace o převzetí by podle našeho názoru mohla cena akcií reagovat pozitivně,“ zmiňuje se například Komerční banka.

Je to ve hře, bez CETINu

PPF sice prodej O2 do Číny oficiálně popírá, podle více zdrojů Lupy je ale tato varianta skutečně ve hře, i když ještě nemusí být vše hotovo. Obchod to má být velice důležitý, proto má vyjednávání vést přímo Petr Kellner.

Kellnerova skupina se k O2 chová jako k investici. Už od převzetí probíhá výrazná proměna společnosti, zefektivňování a zjednodušování nabídky. Spadá do toho i největší akce v historii podniku, výměna IT systémů za stovky milionů, o které jsem na Lupě podrobně psal minulý týden.

Zájem Číňanů o český, potažmo evropský telekomunikační trh trvá už delší dobu. S nákupem O2 by asijská země získala strategické aktivum a evropskou licenci. Zároveň by ale neměla k dispozici infrastrukturu, kterou PPF vyčlenila do samostatné firmy CETIN. Tuto společnost si chce podle informací Lupy PPF ponechat. Z tohoto důvodu by případný prodej nemusel tolik vadit regulačním orgánům.

Pro PPF je naopak strategická právě Čína, kde se skupina snaží zakořenit například se společností Home Credit.

MMF tip early

Čína už má v českých telekomunikacích silné postavení zejména díky Huawei, na jehož technologiích běží velká část zdejších mobilních sítí. Chystají se ale i další projekty z oblasti ICT. KKCG a tchajwanský Foxconn postaví vedle sídla Sazky datové centrum, které má sloužit asijským zákazníkům. Podle informací Lupy o zdejších datových aktivitách uvažuje také Alibaba Group.

Aktivním čínským investorem je u nás nyní CEFC. Obchodní skupina je napojená na vládní a vojenské čínské složky a v Česku a Evropě operuje přes Jaroslava Tvrdíka a nově i viceprezidentku Marcelu Hrdou. Právě CEFC by podle zdrojů Lupy mohla v prodeji O2 figurovat.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).