Hlavní navigace

Marcela Hrdá, která má vliv na ICT politiku vni­tra, zamířila k Číňanům

1. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Ministerstvno vnitra ČR
Čínská skupina CEFC chce v Česku investovat také do ICT. A Marcela Hrdá působí jako IT poradkyně na ministerstvu vnitra.
  • 3.2.2016 – doplněno vyjádření agentury Bison & Rose

Novou výkonnou viceprezidentkou evropské pobočky čínské investiční skupiny CEFC, která v loňském roce v Česku vložila kolem deseti miliard korun do fotbalové Slavie, firmy Travel Service či J&T Finance, se od února stala bývalá šéfka České pošty a televize Barrandov Marcela Hrdá. Ta mimo jiné působí jako poradkyně pro ICT na ministerstvu vnitra.

Hrdá má podle informací Lupy velký vliv na plány, které úřad Milana Chovance v oblasti informačních technologií a komunikací realizuje. Byla jednou z hlavních mozků „akce 14 miliard“, v rámci které vnitro chtělo z eurodotací získat šest miliard na budování rychlého internetu.

Marcela Hrdá.
Autor: Ministerstvno vnitra ČR

Marcela Hrdá.

Mužem, který Hrdou k Chovancovi přivedl, je spolumajitel PR agentury Bison & Rose Miloš Růžička. „Bizoni“ pro Chovance a lidi kolem ČSSD dlouhodobě pracují.

Aktualizace 3.2.: Agentura Bison & Rose Lupě poslala následující vyjádření: „Agentura Bison Rose nemá a nikdy neměla žádného klienta z řad politiků či politických stran a hnutí a ani do budoucna na tom nehodlá nic měnit.“

Hrdá se k Růžičkovi dostala přes bývalého ministra obrany Jaroslava Tvrdíka, který dnes evropské aktivity CEFC zaštiťuje. S Tvrdíkem Hrdá pracovala ve vedení ČSA a pražského letiště, kde mimo jiné měla vliv na IT.

IT poradkyně ministra vnitra je nyní součástí čínské skupiny, za kterou stojí i čínská vláda a vojenské složky. CEFC chce v budoucnu v Česku a po celé Evropě více investovat do strategických oblastí, mimo jiné právě do IT a telekomunikací.

Cloud23

Vnitro sice miliardy na internet nedostane, stále se ale ambicí v této oblasti nevzdalo, založilo státní ICT podnik NAKIT, který se spojí s Odštěpným závodem ICT služeb, a chce provozovat registr síťové infrastruktury. Vnitro má také jako silový resort vliv na kybernetické bezpečnostní aktivity.

Čína se po tuzemském telekomunikačním trhu porozhlíží už nějakou dobu. Ve hře je i stavba nových datových center (u KKCG a tchajwanského Foxconnu asijské datacentrové ambice nemusí skončit). Zdroje blízké situaci také hovoří o tom, že Číňané budou chtít od PPF koupit mobilního operátora O2.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).