Hlavní navigace

Chytrá internetová lednička

1. 10. 2004
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Kdo byl ve středu na konferenci WebTop100, mohl, mimo jiné, nahlédnout za oponu blízké budoucnosti Internetu a vůbec na budoucí využití technologií s ním souvisejících. Oldřich Bajer z NetCentra si zkusil zavěštit, co by tu mohlo být asi tak za 10 let. Já budu v tomto duchu pokračovat.
Kdo byl ve středu na konferenci WebTop100, mohl, mimo jiné, nahlédnout za oponu blízké budoucnosti Internetu a vůbec na budoucí využití technologií s ním souvisejících. Oldřich Bajer z NetCentra si zkusil zavěštit, co by tu mohlo být asi tak za 10 let. Já budu v tomto duchu pokračovat.

Mobilní Internet všude tam, kam se pohnu, internetové připojení v autě, 5MPx fotoaparát s 10× zoomem v mobilu… to vše si docela dovedu představit a vlastně už to není ani tak vzdálená budoucnost, ale otázka na pár měsíců. Stejně tak mi přijde vlastnictví obyčejné televize přežitkem a rozhodně se mi jeví zajímavější mít doma nějakou formu LCD/video projektoru a televizi mít v počítači, který je na projektor připojený. Bezdrátové spojení čehokoliv s čímkoliv bude zanedlouho samozřejmostí. Jak to bude ale s tou internetovou ledničkou?

Jedni se těší, až budou automaticky upozorňováni na to, že jim došlo máslo a že počet vajec klesl pod kritickou mez. Jakmile bude lednička obsahovat nebezpečně málo potravin a bude hrozit hladovění majitele, automaticky objedná zboží v eshopu. Druzí ale kontrují tím, že takovéto chování ledničky je nepřípustné a omezuje osobní svobodu. Co když přestanu jíst vejce? Budu si muset stáhnout z Internetu Fridge Service Pack, version EggLess 2.3.1 beta. Tato verze již dokáže rozlišit obyčejná slepičí vejce od těch čokoládových s hračkou místo žloutku.

Když pominu ten fakt, že automatická kontrola všech potravin v ledničce bez ručního zásahu je utopie, napojení lednice na Internet přece nemusí být jen kvůli tomu, aby nás lednice držela v šachu a abychom si bez jejího svolení nemohli objednat nové mléko, když jedno stárnoucí ještě ve dveřích lednice stojí. A to ani nepočítám to, že v bytě je mnoho dalších podobných úschoven jídla (skříňky, mrazáky, špajzy, sklepy apod.), které by bylo nutné také napojit, aby to celé mělo smysl. Pro tento případ by se muselo ukládání potravin zásadně předefinovat. Už by to nebyla vůbec lednička tak, jak jí známe, ale soustava přihrádek a šuplíčků, ve kterých se nikdo nevyzná.

Mám poněkud jinou představu o takové chytré lednici, u které se napojení na Internet dá smysluplně využít již v blízké budoucnosti. Už se vám někdy stalo, že jste si chtěli dát večer párky, ale ony z lednice zmizely? Nebo se s manželkou hádáte, kdo snědl toho posledního nanuka? Konec takovýmto hádkám zařídíme tím, že doplníme dveře lednice kamerou, která bude snímat okolí a snímky ukládat na ledničkový server. Ano, byla to manželka! No toto! Ta má teda chutě.

Jste v práci a přemýšlíte, jestli máte v lednici ještě papriky? Mrknete na svůj server, kam se odesílají snímky několika částí obsahu lednice, špajzu a dalších míst, a hned máte jasno. Nejen papriky, ale i kyselé okurky docházejí! O tom, kdo je zase snědl, se přesvědčíte na snímcích okolí lednice. Není třeba dodávat jméno pachatele, to už je vám naprosto jasné. Dokonce už je vám jasno, proč už si manželka ráno nebere pilulky.

Zároveň si všimnete, že „IcingIndex“ (index námrazy) se už blíží ke kritické hodnotě a vzdáleně povolíte ledničce automatické odmrazení. Po odmražení dostanete samozřejmě na email nebo na mobil výsledek.

O tom, že bude mít vaše nová chytrá lednička záložní zdroj, aby v případě výpadku proudu mohla okamžitě odeslat SMS či email, není třeba diskutovat, to je naprosto jasné.

Pro notorické dietáře bude možné naprogramovat (přes webové rozhraní) dveře lednice tak, že nepůjdou otevřít mezi 22. a 7. hodinou. Nočnímu mlsání bude jednou provždy konec.

Pokud budete mít ten typ, který vyžaduje jméno a heslo pro přístup, budete mít na serveru své lednice v logu přesný rozpis, kdo a kdy se do lednice dobýval. Pokud ještě navíc připojíte k Internetu další zařízení (mikrovlnou troubu, myčku, mrazák, sporák a další) a budete vše logovat, získáte jednoznačné referery i počet hitů. Po ledničce někdo otevřel zásuvku s těstovinami, pustil levý horní hořák, pustil a zase zavřel vodu. Z porovnání dvou po sobě jdoucích snímků vnitřku lednice zjistíte, že zmizel kečup a z mrazáku nějaké maso. K večeři budou špagety s masem!

BRAND

Ale nejen doma se uplatní chytrá lednice. Do firemní lednice se budete moci dostat až po přihlášení nebo přiložení čipové karty, která vás autorizuje a zároveň zaznamená do logu váš přístup. Již se nebude stávat, že vám z takové lednice zmizí váš jogurt nebo oblíbený francouzský sýr.

A teď mě omluvte, jdu se podívat na logy naší firemní lednice, abych zjistil, kdo byl za měsíc září nejmlsnějším spolupracovníkem a jakou měla podle ověřeného Ice-Auditu naše firemní lednička návštěvnost. Také musím nasadit nový reklamní kód. Novinkou společnosti Leo Fridnet Advertising, která prodává reklamu do ledniček, je holografická 3D reklama zobrazovaná přímo ve vyhrazeném místě v lednici.

Autor článku

Autor se zabývá publikačními systémy, eshopy a dalšími užitečnými internetovými. Aplikacemi, e-commerce a marketingem na internetu. Pracuje jako CEO ve společnosti Neternity Group s.r.o.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).