Hlavní navigace

Čína: zahraniční firmy musí dodržovat naše zákony

Jiří Macich ml.

Portál Yahoo vyjádřil Googlu podporu jeho rozhodnutí přestat v Číně cenzurovat. Připomeňme, že Yahoo patří také mezi velké poskytovatele internetových služeb, kteří za přistoupení na pravidla hry čínského komunistického režimu sklízí kritiku. Yahoo možná ještě o něco větší, než Google. Důvodem je hlavně několik let starý případ, kdy tato americká firma poskytla čínským úřadům usvědčující důkazy proti dvojici novinářů, kteří využívali její e-mailové služby. Mluvčí firmy ovšem odmítla komentovat,…

Portál Yahoo vyjádřil Googlu podporu jeho rozhodnutí přestat v Číně cenzurovat. Připomeňme, že Yahoo patří také mezi velké poskytovatele internetových služeb, kteří za přistoupení na pravidla hry čínského komunistického režimu sklízí kritiku. Yahoo možná ještě o něco větší, než Google. Důvodem je hlavně několik let starý případ, kdy tato americká firma poskytla čínským úřadům usvědčující důkazy proti dvojici novinářů, kteří využívali její e-mailové služby. Mluvčí firmy ovšem odmítla komentovat, jestli nynější vyjádření solidarity Googlu povede ke stažení Yahoo z čínského trhu. Stále si totiž drží podíl v čínské internetové společnosti Alibaba.

Reakce na rozhodnutí Googlu přišla i z druhé strany barikády. Jiang Yu, tisková mluvčí čínského ministerstva zahraničí, se nechala slyšet, že zahraniční firmy jsou na tamním trhu vítány, ale musí se řídit podle místní legislativy. Dle očekávání proklamovala, že tamní Internet je otevřený a vláda podporuje jeho rozvoj. Sice to nejde příliš dohromady s blokováním přístupu na řadu zahraničních stránek, stíháním a uvězňováním bloggerů kritických k režimu, regulaci internetových kaváren, snahou instalovat na prodávané počítače monitorovací software a s dalšími kontroverzními kroky, ale těžko se v první oficiální reakci Pekingu dalo čekat něco jiného. (BBC News, Yahoo News)

Našli jste v článku chybu?
15. 1. 2010 12:49
POZOR existuje neco jako Dohoda o ochrane investic. Pokud ji zeme podepise, zavazuje se ze jeji zakony neposkozuji zahranicni investory. CR jiz v nekolika arbitrazich na sve zakony dojela. No Cina je jina vahova kategorie.
15. 1. 2010 11:47
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Mno ale kdyz mluvci rika ze cenzura neni, pritom cenzura je a vse se ridi gumovymi zakony, tak je asi neco spatne a Cina se nemuze prilis divit, ze je Google schopen kvuli tomu i odejit. A to nemluvim o lidskych pravech...