Hlavní navigace

Co můžou televize a obecně média čekat od nové vlády?

6. 6. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Média rozhodně nejsou pilířem volebního programu ani jedné z budoucích koaličních stran. Nejvíce prostoru jim ve svém programu věnuje TOP 09, i když dva krátké odstavce jistě neobsáhnou vše, co je třeba v oblasti mediální legislativy změnit. Věci veřejné svůj názor na mediální politiku v programu vůbec nesdělily a ODS se zmohla na pouhé dvě věty, které neříkají skoro nic.

Před volbami bylo silným tématem zrušení koncesionářských poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas. Do programu si ho ale žádná z tří pravicových stran, které jednají o vytvoření nové vlády, nedala. Do sněmovny se také neprobojovali hlavní zastánci rušení televizního a rozhlasového poplatku, i když dosavadní odpůrci tohoto kroku z opoziční ČSSD Zdeněk Škromach a Vítězslav Jandák se překvapivě kloní k tomu, aby veřejnoprávní média financoval přímo stát.

Veřejnoprávním médiím se ve svém programu věnuje pouze nejpravicovější strana z budoucí vládní koalice, TOP 09. Podle ní by vláda měla prosadit zásadní změny v systému voleb zástupců veřejnosti do mediálních rad. Jejich členové by neměli být voleni jen politiky, ale významný podíl na jejich jmenování by měla mít i občanská společnost, navrhuje TOP 09. To představuje poměrně radikální změnu, protože občanská společnost může už dnes nominovat své kandidáty do Rady České televize a Rady Českého rozhlasu, ale radní volí výhradně Poslanecká sněmovna.

K TÉMATU: Výsledek voleb? Mediální výbory sněmovny ovládnou harcovníci z ČSSD a KSČM

TOP 09 doporučuje, aby se vláda při zavádění tohoto nového systému volby členů mediálních rad inspirovala zkušenostmi ze zahraničí. Není však jasné, zda by se stejným způsobem měli volit i členové „velké“ Rady po rozhlasové a televizní vysílání, které nadále navrhují samy parlamentní strany a volí je sněmovna podle poměrného klíče zastoupení partají v dolní komoře parlamentu. Členy Rady Českého telekomunikačního úřadu zase jmenuje vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu.

TOP 09 také jako jediná jednoznačně nepřipouští privatizaci veřejnoprávních médií. Nejsilnější koaliční strana ODS v programu pouze konstatuje, že „technologický rozvoj umožní také plně liberalizované prostředí elektronických médií“. Míní tím zřejmě nejen digitalizaci televizního a rozhlasového vysílání, ale také rozvoj broadbandu, vysokorychlostního internetu a videoslužeb na síti. Nedotknutelnost svobody projevu musí jít ruku v ruce se zodpovědností za vyřčené slovo, konstatuje ODS.

MIF22_Early

V odpovědnosti novinářů za zveřejněné informace je s ODS zajedno také TOP 09. Svoboda slova je jednou z klíčových svobod, které zajišťují demokratické uspořádání naší společnosti. Vláda proto bude trvat na garanci maximální míry svobody slova při vědomí odpovědnosti za obsah mediálního sdělení, píše TOP 09 ve svém programu. Věci veřejné jsou mediální politikou takřka netknuté. Hledat v jejich programu zmínku o médiích je stejné, jako hledat jehlu v kupce sena.

Jediným bodem programu této strany, který by mohl mít faktický dopad na média, je požadavek na prodloužení ochranné doby autorského díla pro autory a jejich dědice ze současných 70 na 90 let.

Podaří se TOP 09 prosadit změnu způsobu volby členů mediálních rad?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.