Hlavní navigace

Cool TV je našim nejsvobodnějším projektem, říkají její grafici

31. 3. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Lukáš Fišárek a Marek Cimbálník z grafického studia Oficina mají za sebou čtyři velké zakázky pro české televizní stanice. Podíleli se na změně vizuálního stylu České televize, vytvořili grafiku zpravodajské Z1 a jejich prací jsou i identy a znělky kabelového a satelitního programu Nova Sport. Zatím poslední zakázkou pro ně byl nový kanál Prima Cool, který startuje již zítra a němž je také následující rozhovor.

Ve středu startuje Cool TV a vy jste pro tento nový kanál vytvořili kompletní grafiku. Řekněte mi nejdříve něco o ní.

K projektu jsme byli přizváni jako tvůrci grafiky a loga a začínali jsme na zelené louce. Ono se to moc neví, ale původní název byl jiný a chvíli jsme museli čekat, až nám potvrdili ten stávající: Cool.

Právě DigiZone.cz jako první to logo ukázal. Jaký je to font?

Je to písmo Conduit holandského designéra Marka van Bronkhorsta. Má zaoblené obdélníkové verzálky a závorky, které po zmenšení vytvoří písmeno O. Zároveň má netradiční a veselé mínusky, proto nepůsobí chladně a technicistně jako podobná písma.

Lukáš Fišárek, Marek Cimbálník - 1

Ze showrealu, který avizuje start stanice, je patrné, že značná část grafiky se točí právě kolem loga.

Ano, od počátku jsme k logu přistoupili jako k základnímu kamenu celého grafického systému a hledali jsme hlavně animační a pro systém iniciační řešení. Prvním krokem bylo nahrazení OO zmíněnými čtyřmi závorkami, které po úpravě velikosti působí jako znaky řezu Stencil. Závorky zde slouží jako prostor pro další obsah, ať už typografický, obrazový nebo pro symboly a piktogramy. Něco podobného můžete vidět třeba v aplikaci Skype. Ty rámující závorky zároveň symbolizují nadsázku a ironii, která je obsažena v programu stanice. Logo tak nikdy nemizí, všechno na obrazovce z něj vychází a všechno se do něj vrací.

Proč jen takovýto jednoduchý systém?

Rozvíjení konceptu typografické animace nás dovedlo ke kultu 8bitové grafiky, scriptům, hackingu a k znakové sadě ASCII. Editace animace textu probíhá pouhým psaním na klávesnici. A ve znělkách, identech a jinglech pokračujeme s nastavenou hrou pomocí otvírání a modifikací loga. Všechny jsou téměř výhradně tvořeny písmem nebo jednoduchými symboly. A ještě k tomu názvu. Cool má v češtině velmi mnoho významů, ve svém základu je ale trochu „out“. I proto jsme se snažili vyvarovat laciným spojením, ale naopak ho otevřít k individuální interpretaci.

Zeptám se jinak, proč jste vsadili na 2D a ne tolik populární 3D grafiku?

My na nic nevsázíme. Volíme takovou formu, která se nám zdá být vhodná. Prostě vyplyne z povahy věci a funkce. Ať 2D nebo 3D.

A co ta barevnost? Jenom šedá a zelená.

Základem je prostý barevný model RGB, v kombinaci s černou a bílou. RGB je samotný základ televizního vysílání. I zde jsme se snažili o co nejpřímočařejší řešení. Z těchto tří barev jsme jako korporátní vybrali čistou zelenou. Všechny barvy se používají bez lomení v co nejčistší podobě. Tato syrová barevnost rozvíjí koncept minimalistické scriptové grafiky.

Lukáš Fišárek, Marek Cimbálník - 2

Vy jste ovšem pracovali na řadě projektů pro české stanice. Lze o některém říct, že vám vyhovoval nejvíce?

Právě Cool, kterým jsme nyní pohlceni, je naším asi nejsvobodnějším televizním projektem. I když je vzhledem k časovému presu poměrně náročný.

To možná k takovéto práci patří.

Už jsme si zvykli, že nás asi jiné než expresní televizní projekty v Česku nečekají. Ideální by bylo mít v klidu, za obecného porozumění a podpory tak rok, nebo alespoň půl roku. To se nám zatím nestalo, všude se radili a radili, na samotnou práci tak zbylo minimum času.

A co zakázka pro Nova Sport, která od podzimu vysílá vaše identy?

Byla to nejprofesionálnější spolupráce. Celý projekt byl dobře a včas zadán, spolupracovali jsme s vynikající postprodukcí, pracovníci televize byli při implementaci grafiky vstřícní. Ale dobrá spolupráce byla i se Z1, kde jsme měli potřebnou důvěru. Fandíme jim, musejí konkurovat zavedenému veřejnoprávnímu kanálu.

Vy jste se do povědomí dostali hlavně díky České televizi, kde jste byli artdirectoři ČT 2 a ČT 24. Podíleli jste se na změně vizuálního stylu. Za jakých okolností byste byli ochotni s veřejnoprávní televizí spolupracovat?

Samozřejmě, že zájem z naší strany trvá. Neradi opouštíme nedodělanou práci. Otázka je, kudy se vývoj v ČT ubírá a bude ubírat. Je to velmi proměnlivý a ovlivnitelný organismus. Jeden z důvodů našeho odchodu z ČT byla naše neochota podřídit se nesmyslně nastaveným pravidlům. Míra svévole je v ČT nevídaná. Bohužel se to netýká pouze výrobního procesu. Implementace a nejrůznější dokazování, prezentace a přemlouvání nás stály neúměrné množství sil a času. A my nemáme chuť něco někomu vnucovat. Na druhou stranu jsme tam potkali profesionály, kteří nás mnoho naučili.

Proto jste odešli a založili Oficinu?

Zdálo se nám, že tady takové studio chybí. Chtěli jsme nějakou oporu, společný rámec, který by nám dodal silnější základ pro jednání s případnými partnery. Po téměř dvou letech v ČT jsme také potřebovali nové podněty, a oba jsme chtěli pokračovat podobným směrem. Takže tento krok byl nasnadě. V neposlední řadě jsme tušili, že potřebujeme i platformu, na které budeme spolupracovat s dalšími lidmi. Myslíme, že takto máme víc respektu a větší sílu.

Lukáš Fišárek, Marek Cimbálník - 3

Už jenom tím, že zde vysílá více kanálů, roste i prostor pro studia, jako je to vaše. O televizní grafice se v Česku příliš neteoretizuje, byť se na ni denně díváme. Troufáte si krátce zhodnotit její úroveň?

Televizní grafika je pro nás jen televizní grafikou. Jiná věc je ovšem obecné povědomí o grafice a estetických kategoriích. Toto vnímání se nakonec v televizi pouze odráží. Proto také mezi graficky nejpovedenější patří některé britské a holandské televize. V obou těchto zemích je i obecná úroveň vnímání estetických kategorií vysoká.

Řeknete mi nějaká zahraniční studia, jejichž práce se vám líbí?

Svým přístupem jsou nám blízká britská studia Spin nebo Proud Creative, jež pracuje pro waleskou televizi S4C.

Evropské televize používají velmi různorodou televizní grafiku a jen těžko hledat nějaká společná východiska. Co vám z ní vyhovuje?

Channel 4, More 4, S4C, BBC, Discovery Europe, National Geographic, CNN. Často a raději ale čerpáme z jiných vzorů a zdrojů než je televize. Ta nám často připadá příliš omezená a neinvenční. A na světě je většina věcí zajímavějších než televize!

BRAND

Autor je redaktorem týdeníku Marketing & Media

Fotografie: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Který program, na jehož grafice se podíleli Lukáš Fišárek a Marek Cimbálník, se vám líbí nejvíce?

Autor článku

Autor pracoval jako redaktor týdeníku Marketing & Media, posléze coby mluvčí UPC ČR a nyní je referentem marketingu a PR opery Národního divadla Brno.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).