Hlavní navigace

České Radiokomunikace: Rozhlasová digitalizace začne dřív, už v roce 2020

27. 7. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
27. 7. 2011

Ne v roce 2025, ale o pět let dříve začne podle nastávajícího generálního ředitele Českých Radiokomunikací Kamila Levinského v tuzemsku přechod na zemské digitální rozhlasové vysílání. Levinský to řekl v obsáhlém rozhovoru pro ekonomický deník E15 jen několik dní předtím, než v čele ČRa vystřídá nynější generální ředitelku Jane Hannah. Domnívám se, že přechod na digitální rozhlas nastane dříve. Odhadujeme, že někdy před rokem 2020, uvedl Levinský.

K TÉMATU: Městské multiplexy digitálního rozhlasu ovládnou České Radiokomunikace

České Radiokomunikace získaly letos na jaře od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) kmitočtový příděl pro krajský rozhlasový multiplex v Praze a středních Čechách. Před několika dny pak obdržely i kmitočty pro metropolitní rozhlasové sítě v Českých Budějovicích, Plzni, Karlových Varech, Pardubicích, Olomouci, Ostravě, Zlínu, Brně a Jihlavě. V žádné z těchto lokalit ale zatím digitální rozhlas neprovozují. Všechny kmitočty se týkají tzv. L pásma, které není tak lukrativní jako kmitočty v III. televizním pásmu, o něž měly ČRa především zájem. ČTÚ je ale dosud neuvolnil pro rozhlasové vysílání.

ČTĚTE TAKÉ: České Radiokomunikace získaly kmitočet pro digitální rozhlas v Praze

Proti televiznímu vysílání zde přechod na digitální vysílání není vynucen státem, to znamená, že není nutné vracet stávající FM spektrum používané k šíření analogového rádiového vysílání. České Radiokomunikace dlouhodobě tvrdí, že začínat digitalizaci rozhlasu v L pásmu není strategicky nejvýhodnější. Ve většině států, kde byl digitální rozhlas zaveden, se využilo takzvaného třetího televizního pásma. L pásmo může být vhodné pro městské sítě, proto jsme se přihlásili do těchto tendrů, vysvětlil pro E15 Kamil Levinský.

MM_SS3

ROZHOVOR: Oslovíme i internetová rádia, slibuje ředitel Českých Radiokomunikací

Podle zadávací dokumentace k tendrům ČTÚ na rozhlasové multiplexy musí ČRa spustit digitální rozhlas v Praze nejpozději v březnu 2013, jinak o kmitočty v metropoli přijdou. Rovněž u městských sítí mají za povinnost zahájit vysílání nejpozději do dvou let od získání kmitočtů, nebo do půl roku od chvíle, kdy o vysílání v těchto multiplexech projeví zájem některé z rádií.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.