Hlavní navigace

Český rozhlas chce digitálně vysílat v L-bandu, ale ne dlouhodobě

20. 8. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Snaha Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) o dražbu prvních sítí pro zemské digitální rozhlasové vysílání nemusí dopadnout úspěšně kvůli malému zájmu provozovatelů. České Radiokomunikace požadují, aby ČTÚ vypsal tendr na kmitočty ve III. televizním pásmu. Podobně se vyjadřuje i Český rozhlas, který sice L-band využije, ale jen krátkodobě. Nemá ale zájem se přihlásit se do tendru jako provozovatel sítě, chce se spojit s některým z vítězů jako vysílatel obsahu.

Budoucnost jen ve třetím televizním pásmu?

Český rozhlas dlouhodobě usiluje o digitální vysílání ve standardu T-DAB. K tomu se dá využít III. televizní pásmo, pokud se vyřeší nynější kolize s analogovým televizním vysíláním (zejména s analogovou Novou v severních Čechách), ale rovněž je možné využít i pásmo L-band, pro které hodlá Český telekomunikační úřad vypsat výběrové řízení na konci srpna. Jenže toto pásmo má svá specifika, která podle operátorů snižují rentabilnost provozu. Ceny vysílačů a vysílacích antén pro zemské digitální rozhlasové vysílání v L-pásmu a III. televizním pásmu se v podstatě nijak neliší, rozdílný je ale technický způsob šíření signálu. Pro pokrytí určité oblasti je třeba u L-pásma mnohem více vysílačů než u III. televizního pásma.

Pro stejné pokrytí potřebujeme v L-pásmu třikrát až pětkrát více technologií: vysílačů, antén, distribučních tras… Násobí se i náklady na provoz sítě v L-pásmu, říká Jiří Vykydal, vedoucí útvaru rozvoje a investic Českých Radiokomunikací. Využití L-pásma pro řádné vysílání zemského digitálního rozhlasu je tak mnohonásobně dražší, na trhu je i mnohem omezenější výběr přijímačů, které podporují toto pásmo a navíc jsou přibližně o jednu pětinu dražší.

Naproti tomu se L-band dá efektivně využít alespoň v lokálním měřítku, ačkoliv by se již dnes dala pohodlně sestavit i celoplošná vysílací síť. Technické prostředky k tomu jsou, otázkou je zájem případných operátorů. České Radiokomunikace jako největší tuzemský provozovatel rozhlasových vysílačů se k iniciativě ČTÚ stavějí s odstupem, příbramská firma Teleko má sice zájem, ale pravděpodobně jen o lokální vysílání. Důležitý tak bude zájem zejména ze strany provozovatelů vysílání, jelikož právě oni tvoří klientelu pro operátory sítí.

Platforma T-DAB logo

Digitální rozhlas? Ano, ale ne L-band, říkají České Radiokomunikace

Jediná virtuální výhoda L-pásma pro rozhlasovou síť je pouze její momentální dostupnost – to je nedostačující důvod, říkají České Radiokomunikace (ČRa), které mají o provoz rozhlasových digitálních sítí velký zájem. Samy však prosazují, aby toto vysílání začalo až ve III. televizním pásmu, tedy po uvolnění všech potřebných kmitočtů. Do té doby by se měl digitální rozhlas ve III. pásmu testovat, a to pouze v lokalitách, kde by nehrozilo vzájemné rušení s analogovými televizemi. Pro podrobnější informace klikněte zde.

ČRo: Do L-bandu půjdeme, ale ne jako operátor sítě

Pavel Balíček

Pro Český rozhlas může být digitální vysílání v L-bandu jistou zkouškou před dalším postupným rozvojem tohoto vysílání ve III. televizním pásmu, kam by se i ČRo rád dlouhodobě uchýlil. Podle Pavla Balíčka, zástupce ředitele úseku techniky ČRo a šéfa projektu digitalizace, by rozhlas nejraději vysílal samostatně ve formátu T-DAB. Prozatím k tomu může posloužit i L-band, ale na jak dlouho, to se uvidí. Určitě máme zájem účastnit se tohoto projektu, ale jen jako vysílatel, nikoliv jako operátor digitální sítě. Takže pokud bude ze strany operátorů zájem o provoz digitálního vysílání v L-bandu, zřejmě do tohoto projektu půjdeme, vysvětlil Balíček serveru Digizone.cz.

Na otázku, zda by se mohl Český rozhlas účastnit tendru i jako operátor, odpověděl kladně, ale s tím, že se tak ještě nyní určitě nestane. Z pohledu legislativy by to ale neměl být problém. Nic nám nebrání, abychom se účastnili výběrového řízení i jako operátor, ale určitě s tím nepočítáme v tomto výběrovém řízení. Pokud tedy budeme v L-bandu vysílat, spolehneme se na nabídky těch operátorů, kteří o výstavbu podobné sítě projeví zájem, dodal Balíček.

Rozhlas nehodlá prozatím opouštět DVB-T

ČRo zároveň nehodlá opouštět televizní multiplex 1, ve kterém vysílá prostřednictvím DVB-T společně s Českou televizí. Rozhlas přes televizní set-top-boxy umožňuje poslouchat celoplošné stanice a specializované digitální okruhy. V této službě hodlá pokračovat i po případném spuštění digitálního vysílání v L-bandu. Vysílání v L-bandu je pro nás řešením jen z krátkodobého hlediska. Určitě zatím nehodláme ustupovat z DVB-T nebo stahovat jakýkoliv náš program z nabídky multiplexu 1. Pokud bychom měli o tom uvažovat, je potřebné, aby nám operátoři nabídli stabilní a dlouhodobé řešení vysílání v DAB, dodal Balíček.

Podobné řešení vidí on i Český rozhlas v sestavení digitálních rozhlasových sítí ve třetím televizním pásmu, tedy nikoliv v L-bandu. Kdy k tomu dojde, ale nedokáže říct. Je to především úloha ČTÚ, aby zajistil uvolnění všech potřebných kmitočtů pro budování celoplošné sítě. Z pohledu ČTÚ je situace taková, že rozvoj digitálního rozhlasového vysílání T-DAB ve třetím televizním pásmu bude možný až tehdy, když se tam úplně vypne televizní vysílání, čili je to otázka budoucnosti. Z našeho pohledu je právě toto pásmo cesta, jak nastavit podmínky pro dlouhodobý rozvoj digitálního rozhlasového vysílání v České republice, dodává Pavel Balíček, zástupce ředitele úseku techniky a šéf projektu digitalizace Českého rozhlasu.

DAB/DAB+ teoretické pokrytí Prahy

Mapa teoretického pokrytí Prahy signálem zemského digitálního rozhlasu ve standardech DAB a DAB+ při použití jednoho vysílače pro III. pásmo nebo osmi vysílačů pro L-pásmo (Zdroj: České Radiokomunikace)

Cloud23

Soukromá rádia se do digitálu zatím neženou

I soukromí provozovatelé jsou chladní k případné účasti na projektu digitálního vysílání v L-bandu. Zatím neexistuje jednotný postup v této otázce, ani jednotliví vysílatelé nemají plán, který by počítal s digitálním vysíláním v nejbližší době. Bude tedy záležet spíše na operátorech budoucích digitálních sítí, zda dokáží přesvědčit své nynější klienty, aby se jim účast na podobném vysílání vyplatila.

Nedávno novelizovaný zákon o rozhlasovém a televizním vysílání počítá s tím, že analogové rozhlasové FM pásmo bude v provozu až do roku 2025. Do tohoto data totiž spadá automatické prodloužení všech stávajících i nových licencí pro rozhlasové vysílání, ale jen za podmínky, že provozovatelé budou souhlasit s dobrovolným přechodem na digitální vysílání (uvažuje se o DAB nebo DAB+) a následným odchodem z FM pásma. Zároveň se budou muset zavázat k podpoře transformačního plánu přechodu, který bude obdobou Technického plánu přechodu v rozhlasovém vysílání.

Pořídili byste si digitální rozhlasový přijímač kvůli L-bandu?

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).