Hlavní navigace

ČRo příliš utrácí za nové digitální stanice, míní poslanec Pleva

5. 10. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Logo satelitní digitální platformy DVB-S Autor: 115393
5. 10. 2006

Český rozhlas zbytečně investuje do nových digitálních stanic, zatímco by stejné prostředky mohl věnovat na rozvoj stávajících analogových programů. Na včerejším zasedání kulturního výboru Poslanecké sněmovny to podle serveru ČRo Digital uvedl poslanec za ODS Petr Pleva. Terčem jeho kritiky se staly především digitální stanice Radio Česko, ČRo Leonardo a ČRo D-dur.

Český rozhlas dělá o své vlastní vůli, aniž mu to přikazuje zákon, množství nových digitálních stanic, kde – troufám si říct – vysílá pro tvůrce a jejich rodiny. Nevím, jestli má rozhlas nějakou analýzu, kolik lidí poslouchá nové digitální stanice při penetraci digitálního vysílání u nás. Nechci se pouštět do polemik, jestli digitální rozhlasové vysílání je skutečně to pravé, čemu se má Český rozhlas věnovat, ale kdyby ty prostředky věnoval do zkvalitňování a rozvíjení svých analogových stanic, možná by ten výsledek v poslechovosti rádia i poskytované veřejné služby byl lepší, citoval server Plevu.

Podle člena Rady ČRo Štěpána Kotrby však digitalizaci veřejnoprávnímu rozhlasu ukládá přímo zákon. Bez investic a lidí to nejde, dodal. Český rozhlas chtěl v letošním roce spustit v pořadí už pátou celoplošnou digitální stanici Lingua zaměřenou na výuku cizích jazyků. Její vznik ale koncem června ohrozila Rada ČRo, když odhlasovala pozastavení digitalizace ČRo a požádala generálního ředitele rozhlasu Václava Kasíka, aby jí do konce října předložil plán strategického rozvoje a programový audit ČRo.

KL24

Vedle tří čistě digitálních programů Radio Česko, ČRo Leonardo a ČRo D-dur šíří rozhlas digitálně také všechny celoplošné okruhy a stanici pro mladé ČRo 4 – Rádio Wave. Celkem osm programů lze naladit prostřednictvím pozemního digitálního multiplexu A v Praze, Brně a Ostravě (od 1. listopadu také v Domažlicích).

Digitální okruhy také vysílají přes internet, v satelitní platformě Czech Link, v některých kabelových rozvodech, Rádio Česko dodává program pro analogové vysílání české BBC a Rádio Wave využívá FM vysílač pro Prahu a střední Čechy.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).